A globális felmelegedés ráment a banánra és ez a kokaincsempészetnek sem tesz jót

Nehéz napok elé néznek a banántermesztők a klímaváltozás és a gombás fertőzések terjedése miatt, és ez közvetve a latin-amerikai drogkartelleket is érinti.

Az egész világon drágább lehet a banán, legalábbis ezt nyilatkozta a BBC-nek Pascal Liu, a World Banana Forum közgazdásza. A klímaváltozás miatti felmelegedés rossz hatással van a termőterületekre, és kedvez a banánt megtámadó Fusarium Wilt TR4 gombafaj szaporodásának is. Ez a gombafaj Ausztráliából származik, de már Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában is találtak belőle.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A banán alapvetően igénytelen fajnak számít, ami egész évben terem. A víz- és emberi erőforrás igénye viszont nagy, 30-50 liter naponta, illetve a sűrűn ültetett növények miatt a szüretelés és a gyakran 20-30 kilós termések alátámasztása is embert igénylő feladat.

További rossz hír, hogy a műtrágya és az energia is drágul, amitől költségesebbé válik a szállítás és a térségben nő a munkaerőhiány is. A negatív hatások mellett viszont jelen van az a tényező, ami eddig is alacsonyan tartotta a banán árát, és amit termelők és kereskedők minden fórumon igyekeznek tagadni, vagyis a drogkereskedelem.

Majd a kartellek megoldják

Ahogy látható, a banán árát több tényező is negatívan befolyásolja, de nem elhanyagolható az a szál sem, hogy az európai banánárakra a drogkartelleknek is lehet némi ráhatása. Ezt a teóriát erősítik a rendőrségi közlemények és a sajtóban felbukkanó történetek, hiszen tavaly júliusban a rotterdami vámosok bukkantak nyolc tonna kokainra, novemberben pedig a BRFK munkatársai kapcsoltak le egy több mint 23 milliárd forint utcai értékű kokainszállítmányt a csepeli szabadkikötőben. De ott volt az a 2021-es eset is, amikor az egyik horvát Lidl-üzletben találtak a dolgozók 18 kiló kokaint.

Mindhárom fogásban voltak közös pontok, egyrészt banánt szállító konténerben, dobozokban bukkantak az anyagra, másrészt mindegyik termék Latin-Amerikából származott.

Talán nem túlzás kijelenteni, hogy Európa rajong a banánért, mert folyamatosan elérhető a boltok polcain, a többi gyümölcshöz képest relatív olcsó és nagy a terméshozama. Ezek azok a tulajdonságai, amelyek vonzóvá tették a drogkartellek számára, hiszen Latin-Amerikából hajón át vezet az út Európába, és mi lenne jobb álca, mint egy gyümölcs, amit üreges falú konténerekben kell szállítani, amit a kikötőkből gyorsan tovább visznek, mert romlandó és amit a vámosoknak macerás átvizsgálni.

A nagy mennyiségben szállított kokainon bőséges haszon van, mert amíg Kolumbiában és Ecuadorban grammonként 1 dollárt kérnek, addig az európai utcákon már 100 dollárt is megérhet a cucc. Mindemellett a banánon már csak tonnánkénti 10-20 euró haszna lehet a drogkartelleknek, de mivel ez csak a fedőtétel és még nyereséges is, így a banánfogyasztók csak nyernek az egészen.

Via bbc.com, hvg.hu és telex.hu

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság