Halálos csapás az egyetemekre? Ezzel a címmel tett fel kérdést az országgyűlésben az emberi erőforrás fejlesztési miniszterhez Nemény András szombathelyi MSZP-s képviselő. Kijelentette, a kormány által korábban ígért modern, minőségi, mindenki számára elérhető felsőoktatás helyett most lerombolják az alapokat is.
Nincs bér és ösztöndíj
A Nyugat-magyarországi Egyetemre vonatkozó számokat sorolt. 2010-ben 10,4 milliárdot kapott a egyetem az államtól. Ezt 2011-ben egymilliárddal, 2012-ben újabb 1,4 milliárddal, az idén további 2,8 milliárddal csökkentették. Vagyis, három év alatt a 10,4 milliárdból elvettek 5,2 milliárdot.
A tavalyi évtől ráadásul az egyetemek nem részesülnek a szakképzési és az innovációs támogatásokban, ami újabb évi egymilliárdos elvonást jelent. Ha az egyetem ennyivel csökkenti a kiadásait, akkor az oktatók 44 százalékát, 544 főt el kell bocsátania.
Nemény kijelentette, ma már ott tartanak, hogy ebben a hónapban az oktatók nem kaptak bért, a diákok nem kaptak ösztöndíjat. Hozzátette, úgy tűnik, a kormány tényleg az önfenntartó felsőoktatásban hisz, hiszen nem csak az egyetemnek kell fenntartania magát, hanem az oktatóknak és a diákoknak is magukat.
Képesek számokkal dobálózni
A kérdésre Halász János államtitkár válaszolt, aki gyorsan kijelentette, szó sincs semmiféle csapásról. Szerinte az MSZP politikai szándékkal támadja a felsőoktatás átalakítását, hogy ne a valóságról, ne a politikai örökségről kelljen beszélni. És ezért képesek számokkal is dobálózni.
Ő is számokat sorolt, kijelentette, az alaptámogatás mellett további 47 milliárdos támogatást kapnak az egyetemek. Ebből 27 milliárd a PPP-szerződések kiváltását célozza, 10 milliárd a EU-projekteket, 10 milliárd az adósságkonszolidációt támogatja.
Nemény válaszában megjegyezte, Szombathelyen évi 50 milliót tesz ki a PPP-szerződésből eredő kötelezettség, miközben az egyetemtől csak ebben az évben havi 200 milliót vontak el. Ennek eredménye a színvonaltalan oktatás és az elégtelen finanszírozás lesz. Javasolta, hogy Halász János mondja a szemébe a miniszterelnöknek, hogy amit a felsőoktatással csinál, az vállalhatatlan.
Jobb kezekben lesz jobb
Halász János kijelentette, ami most történik, az előremutató dolog, ráadásul folyamatosan egyeztetnek a szereplőkkel, a Nemzeti Felsőoktatási Kerekasztal április végéig biztosan működik. Az államtitkár szerint a szocialistáknak az fáj, hogy senki sem kíváncsi a tanácsaikra, elég, ha a 2010-es választások eredményeire gondolnak.
Azzal fejezte be, hogy a politikai támadássorozat ellenére a felsőoktatás sokkal jobb kezekben van, mint korábban, és sokkal jobb állapotban lesz, mint volt.