Többször is írtunk a diáktüntetésekről, fórumokról és demonstrációkról, amelyet a felsőoktatásban bevezetendő keretszámokkal robbantott ki a kormány. Az országos megmozdulásokból a szombathelyi diákok sem maradtak ki,
felolvasták az elhíresült "hat pont"-ot a közgyűlésen
A tandíj kirekeszt és elriaszt - vagy már nem?
2012.
December
13.
11:32
és
fórumokat
Hiába güriztem, Hoffmann Rózsa elintézte az álmaimat
2012.
December
12.
22:14
is tartottak. Legutóbbi események közt megfogalmazta a HÖOK, hogy február nyolcadikáig van ideje a kormánynak elfogadni a hat pontot, s ha ez nem történik meg, akkor újabb országos megmozdulások lesznek.
Eközben persze serényen megy az egyeztetés Balog Zoltánnal, az emberi erőforrások miniszterével, igaz a hallgatók jelezték, hogy elsősorban a kizárólag költségtérítéses szakokról kívánnak egyeztetni és nem kell a politikai sallang, mert akkor ugyanaz várható, mint az előző tárgyaláson, ahol a diákság képviselői az 55-ik perc után kimentek a teremből. Nagy Dávid, a HÖOK elnöke egy nyilatkozatában azt mondta, hogy nem tudják elfogadni, hogy vannak olyan szakok, amelyeken nincs állam által finanszírozott hallgatói hely.
Ha csökken támogatás, veszélybe kerül a SEK működése
Az NymE SEK-en a felvi.hu adatbázisából kibogarásztuk, hogy nappali tagozatra 1640 hallgatót vehetnek fel, levelezős képzésre pedig 1277 főt.Az egyes meghirdetések kapacitásait a felsőoktatási intézmények 2013. január végéig határozzák meg. A felsőoktatási intézményeket elvonások, zárolások sújtják, és ha a költségvetési támogatásunk tovább csökken, bizony a működési képtelenség veszélyével kell szembenéznünk
- mondta dr. Czetter Ibolya, oktatási dékánhelyettes.Az egyetemen néhány szak már nem indul, például a nemzetközi tanulmányok, vagy a romanisztika. Természetesen Szombathelyen is van államilag nem támogatott, önköltséges képzés, ilyen a Kommunikáció és médiatudomány, amely nappali tagozaton 110 ezer forintba, levelezőn pedig 130 ezer forintba kerül egy félév. Továbbá az andragógia is önköltséges (120 ezer forint/félév), illetve a gazdálkodás és menedzsment (110 ezer forint/félév nappalin, 140 ezer forint/félév levelezőn) - tudtuk meg a Czetter Ibolyától.
Kiszámíthatatlanság és bizonytalanság a levegőben
A dékánhelyettes hozzátette, hogy egyetért azokkal a szakemberekkel, akik a felsőoktatásban a szükségszerű átalakítást hangoztatták, s ő is úgy látja, hogy, sok szempontból rászorul a magyarországi intézményhálózat a reformokra. A változtatásokat azonban hosszas, körültekintő előkészítésnek kellett volna megelőznie, átgondolt döntéseknek, hosszú távra ésszerűen kidolgozott koncepciónak kellene kísérnie, nem pedig a kiszámíthatatlanságnak, a bizonytalanságnak uralnia a jelenlegi helyzetet.
A jó, alkotó munkához légkör is kell, nemcsak fizikai, anyagi feltételek - bár ez utóbbiak sem elhanyagolhatók. A magyar köz- és felsőoktatás, továbbá a humán kultúra s az értelmiségi lét feltétlen érték, amelynek feltételeit meg kell teremteni, és működését segíteni kell: ez minden szereplő felelőssége.
- véli.