Július 26-án elindult a jelöltállítás, ahol az ellenzéki előválasztáson indulni akaró jelöltek bejelenthetik indulási szándékukat.
Ezzel hivatalosan is elkezdődött az előválasztási kampány, de vannak még nyitott kérdések, amelyekre az előválasztás hivatalos oldalán sem találunk egyelőre választ.
Pedig ott szinte minden adat fenn van, és az is, hogy pontosan hogyan követik egymást az események. Az egyszerűség kedvéért erről készítettünk egy infografikát.
Hogy egyértelmű legyen, egy kis segítség:
Szóval, alapjában véve minden világos, egy dolog kivételével:
Nem tudjuk, kik és hogyan szavazhatnak majd az előválasztásokon.
A tájékoztató oldalon ennyi szerepel: "Az előválasztáson minden magyar állampolgár szavazhat, akinek magyarországi állandó bejelentett lakhelye van." És annyi, hogy a szavazatot a később kijelölt szavazóhelyeken személyesen lehet leadni, de lesz lehetőség online szavazásra is.
Korábban arról szóltak a hírek, hogy csak regisztráció után lehet majd szavazni, ennek ellenére semmilyen utalás nincs arra, hogy regisztrálni kellene.
Az előválasztáson
online is lehet majd szavazni
Megszületett a megállapodás: online is lehet szavazni az ellenzéki előválasztáson
2021.
May
12.
10:01
. Ezt hosszú és
heves vita
A külföldön élő magyarok szavazatai miatt van veszélyben az ellenzéki előválasztás?
2021.
April
19.
07:17
előzte meg. Egy online szavazást azonban nem lehet regisztráció nélkül lebonyolítani.
Az egyik ellenzéki párt helyi vezetője lapunknak annyit mondott, folyamatosak az egyeztetések, a pontos részleteket ki kell dolgozni, de ennél többet ő sem tudott mondani.
A regisztrációra azért is lenne szükség, mert van esély rá, hogy a kormánypárti aktivisták befolyásolják, vagy legalábbis megpróbálják befolyásolni az eredményeket. Egyszerű a történet, az előválasztáson tömegesen leszavaznak arra a jelöltre, akit könnyen legyőz a Fidesz jelöltje.
Így az ellenzéki előválasztást is a Fidesz nyerheti.
Miért van szükség az ellenzéki előválasztásra?
Az országgyűlési választás régebben kétfordulós volt. Azért, mert az első fordulóban kiderült, hogy választókerületenként kik a támogatottabb jelöltek, és kik azok, akiknek esélyük sincs a győzelemre.
A második fordulóba csak az esélyesebbek jutottak be, és a két forduló közti két hét alatt volt lehetőség egyeztetésekre, esetleges visszalépésekre, annak érdekében, hogy a nagyjából azonos oldalon álló pártok tudják támogatni egymást.
Ennek vetett véget a Fidesz, amikor 2011-ben úgy módosította a választási törvényt, hogy egyfordulóssá tette a választásokat. Így nincs lehetőség a valós esélyek felmérésére, és az erőforrások koncentrálására.
A Fidesz egyeduralma a jobboldalon és az egyfordulós választás hívta életre az ellenzéki előválasztást. A legfontosabb kérdésben, hogy a kormányt le kell váltani, minden ellenzéki erő egyetért, így már "csak" ki kell választani, hogy az egyes választókerületekben melyik ellenzéki jelöltnek van a legnagyobb esélye arra, hogy legyőzze a kormánypárt jelöltjét.