„A királynő békésen távozott az élők sorából ma délután Balmoralban” – áll a Buckingham-palota közleményében.
II. Erzsébet volt az Egyesült Királyság leghosszabb ideig szolgáló uralkodója, illetve a második leghosszabb ideig regnáló uralkodó a világon, 70 évig volt trónon. 96 éves korában érte a halál.
A Buckingham-palota csütörtök kora délután közölte, Válságos II. Erzsébet királynő állapota 2022. September 08. 14:58 hogy orvosi felügyelet alatt áll a királynő, miután orvosai aggasztónak találták egészségi állapotát.
A királynő gyermekei és a királyi család több tagja ezt követően rögtön útnak indult, hogy mellette legyenek.
A trónon legidősebb fia, Károly egykori walesi herceg követi, 14 nemzetközösségi állam új királyaként és államfőként fogja vezetni az országot a gyászban.
„A király és a királyné a ma estét Balmoralban tölti, holnap térnek vissza Londonba” – közölte a Buckingham-palota.
A világ második leghosszabb ideig regnáló uralkodója
1952-től haláláig az Egyesült Királyság királynője és további 14 nemzetközösségi állam, valamint az anglikán egyház feje volt.
Erzsébet 1926-ban született York hercegének és hercegnéjének (a későbbi VI. György brit királynak és Erzsébet királynénak) elsőszülött gyermekeként. Édesapja 1936-ban lépett a trónra, fivére, VIII. Eduárd király lemondását követően.
Közfeladatok ellátására és első hivatalos szerepléseire a második világháború alatt került sor. 1947-ben ment férjhez Philip Mountbatten, egykori görög és dán királyi herceghez, akivel házasságuk 73 évig tartott, Fülöp 2021-ben bekövetkezett haláláig. Kapcsolatukból négy gyermek született: a trónörökös Károly walesi herceg, valamint Anna királyi hercegnő, András yorki herceg és Eduárd wessexi gróf.
Erzsébet a második leghosszabb ideig regnáló uralkodó a világon, egyúttal az Egyesült Királyság történelmének leghosszabb ideig hatalmon lévő monarchája volt. Uralkodása alatt a brit királyi család számos válságot élt át, ám a monarchia intézményének támogatottsága és személyes népszerűsége folyamatosan magas tudott maradni.
(Forrás: Wikipedia)