Évtizedek óta téma, hogy a szemünk előtt rohadt szét a Romkertben Savaria egyik legnagyobb kulturális öröksége, a római kori mozaikpadló. A megmentésére és restaurálására, valamint a védőépület terveinek elkészíttetésére még anno a Szent Márton Terv keretében érkezett a városba kormányzati támogatás. A felújítás most elindul, ennek apropóján szerda délután a Romkert munkatársai, restaurátorokkal és a városvezetéssel terepszemlét tartottak a Romkertben. Megnéztük mi is, milyen állapotban van Közép-Európa egyik legnagyobb összefüggő római kori mozaikja, és mit tervezek vele.
Ha szemügyre veszik a fotóinkat, abból is kitűnik, mára milyen siralmas állapotba került a mozaikpadló, és miért van szükség erre a milliárdos felújításra.
Lassan ugyanis Szombathely egyik fő nevezetessége nem régészeti, hanem botanikai értéket képvisel - a penészgombák megannyi faja tenyészik rajta. Az épület páratartalma 90% fölötti. Nem beázik, a tetőszerkezete jó, hanem alulról, a beton szívja magába a vizet. A mozaik az állandó párától felpúposodott, vízkövesedett, homályos, a tégla és a csatári kövecskék salétromosodnak, porrá válnak.
Próbaként helyenként, egy-egy foltban desztillált vízzel már lemosták - mesélik a helyszínen a restaurátorok -, és hatalmas lett a különbség. Szépen előjöttek a megtisztított felületeken a színek.
A tervek szerint először felszedik a mozaikot, aztán a régészek megkutatják a terepet, majd a 70 éve épült két védőépületet elbontják, és azokkal nagyjából azonos alapterületű, korszerű épületet emelnek.
Csapláros Andrea régész-múzeum igazgatótól azt is megtudtuk, mi lesz a felújítás pontos menetrendje
Az ókori helytartói palota, ahol a mozaik is állhatott, az egyik legfontosabb épülete lehetett az ókori Savariának, ezért is érdekes, mit rejt a mozaik alatti terület, mit találnak a régészek. Olyan kérdésekre keresik a választ: hogyan építették meg a helytartói palota auláját, mi állhatott a helyén, hogyan, milyen fázisokban épült?
Hol lehet Szent Kvirin temetkezési helye?
Dr. Veres Andrásnak - mesélte a bejáráson Puskás Tivadar - van egy elmélete, miszerint itt, a palota területén állhatott az ókeresztény időkben Szent Quirinus temploma. (Ez az elképzelés nem újkeletű, amikor 1938-ban a szeminárium épületét akarták bővíteni, akkor bukkantak rá a püspöki palota udvarán egy márványtömbre, majd a mozaikmezőre. A kibontakozó, téglalap alaprajzú, apszissal záródó épületmaradványokat szent Kvirin temetkezési helyének, egy ókeresztény bazilikának vélték.) Ezt az elméletet azonban a régészek azóta megcáfolták. Az ókeresztény templom a korabeli leírások alapján a Petőfi utca mögötti részen, a NAV mögötti parkoló területén állhatott. Ezt a területet azonban, bármilyen furcsának tűnik, eddig Szombathelyen nem kutatták meg.
Egy igazi üvegpalotát építenek a szombathelyi Romkert fölé
A
mozaik-mentő beruházás
Egy igazi üvegpalotát építenek a szombathelyi Romkert fölé
2017.
May
12.
18:00
összértéke, közölte a szombathelyi polgármester, Puskás Tivadar: 1,7 milliárd forint lesz, amely uniós támogatásból valósulhat meg. A projekttel a tervek szerint 2020 tavaszára lesznek készen.
A bejáráson szóba került még, hogy a buszpályaudvar és a Romkert diszkó épülete is (ez volt eredetileg a bejárat) a Romkerthez tartozott. A buszpályaudvar átköltöztetésével a Romkert területét másfélszeresére növelhetnék. Ezt az ötletet most kénytelenek voltak elvetni, bár a hosszútávú koncepcióban ez is szerepel.