Ennyit a népességfogyásról: idén kevesebb gyerek született, van viszont pár jó hírünk is

Idén eddig kevesebben haltak meg, mint tavaly. Ráadásul a születések számát tekintve a Nyugat-Dunántúl mérhetően jobban teljesít, mint 2017-ben!

Az előzetes adatok szerint:

  • 2018 első negyedévében a születések száma 1,9,
  • a halálozásoké 6,0%-kal kevesebb volt, mint 2017 azonos időszakában.
  • Ennek következtében a természetes fogyás 11%-kal, 1933 fővel csökkent 2017. január–márciushoz képest.
  • 2018 márciusában az élveszületések száma 5,3%-kal kevesebb, a halálozásoké pedig 12%-kal több volt az egy évvel korábbinál.
  • Az 5935 fős természetes fogyás 1836-tal magasabb volt az előző év márciusához képest
  • Minderről a a KSH tegnap közzétett gyorsjelentésében olvashatunk.

    2018. január–márciusban:

    21 731 gyermek jött világra, ami 413-mal, 1,9%-kal elmaradt a 2017. január–márciusi születésszámtól. Januárban 0,5%-kal több, februárban 0,8%-kal, márciusban pedig 5,3%-kal kevesebb volt az élveszületések száma 2017 azonos hónapjaihoz képest.

    Baba
    Pixabay

    A teljes termékenységi arányszám becsült értéke 1,45 volt, ami megegyezik az előző év azonos időszakára számított értékkel.

    36 623-an haltak meg, 6,0%-kal, számszerűen 2346-tal kevesebben, mint az előző év azonos időszakában. 2018. januárban 22%-kal, februárban 4,2%-kal kevesebben hunytak el, mint egy évvel korábban, márciusban viszont 12%-kal emelkedett a halálozások száma.

    A halálozások számának csökkenése nagyobb mértékű volt, mint az élveszületéseké, ennek következtében a természetes fogyás a 2017. január–márciusi 16 825-tel szemben 14 892 fő volt, ami 11%-os javulást jelent.

    Hajszálnyival kevesebben is házasodtak

    A házasságkötések száma 0,5%-kal, 32-vel kevesebb volt az előző év azonos időszakában regisztráltnál. Januárban és februárban átlagosan 0,6%-kal emelkedett, márciusban viszont 1,9%-kal csökkent a frigyek száma.

    Ezer lakosra 9,0 élveszületés és 15,2 halálozás jutott

    Az előbbi 0,1, az utóbbi 0,9 ezrelékponttal alacsonyabb volt a 2017. január–márciusinál, ennek eredményeként a természetes fogyás 0,8 ezrelékponttal, 6,2 ezrelékre mérséklődött. 2018 első három hónapjában ezer élveszületésre 3,4 csecsemőhalálozás jutott, ami közel azonos volt az egy évvel korábbi értékkel. A házasságkötési arányszám 2,5 ezrelékes értéke nem változott az egy évvel korábbihoz képest.

    Pixabay

    Régiókra lebontva a számok ezt mutatják

    A születések száma régiónként különböző mértékben változott, két régióban emelkedett, ötben mérséklődött, egyben pedig változatlan maradt.

    A legjelentősebb emelkedést Nyugat-Dunántúlon (4,7%), a legnagyobb csökkenést pedig Közép-Dunántúlon (–6,1%) regisztrálták.

    A halálozások száma mindegyik régióban csökkent, a legjelentősebb mértékben Nyugat-Dunántúlon (–9,4%), a legkevésbé Észak-Alföldön és Pest régióban (–3,3%).

    A természetes fogyás mértéke valamennyi régióban csökkent.

    A születések számának növekedése és a halálozások számának országos átlagot meghaladó mérséklődése miatt a legjelentősebb csökkenés Nyugat-Dunántúlon (–24%) következett be.

    A házasságkötések száma három régióban emelkedett, ötben pedig csökkent. A legnagyobb emelkedés Közép-Dunántúlon (7,3%), a legnagyobb csökkenés Dél-Alföldön (–8,3%) történt.

    Főbb adatok régiónként, 2018. január–március
    ksh.hu
    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
    Google Favicon
    Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet