Megkérdeztük a karácsonyfaárusokat, milyen az idei forgalom, esetleg érezték-e a koronavírus hatásait. (Nem mellesleg pedig beszereztük saját fánkat is.)
Első utunk a Praktiker parkolójához vezetett, ahol már távolról kiszúrtuk, milyen formás kis fákból lehet válogatni. Forgács György és felesége, Forgács Györgyné Viola 10 éve foglalkozik fenyőfaárusítással a karácsonyi időszakban.
Széles mosollyal fogadtak, kikérdeztek, mi az elképzelésünk, és egyből találtak számunkra egy olyan fát, amibe beleszerethettünk. Csomagolás közben mesélnek a faárusítás rejtelmeiről.
Forgácsék keze alatt körülbelül 150 fa fordul meg évente
Elmondták, hogy egyre divatosabb a nordmann fenyő. Az idei szezonra alaposan felkészültek, felmérték az igényeket, és arra következtettek, hogy valószínűleg mérsékelt lesz a kereslet a nagyobb fák iránt, és inkább a kisebb, szimbolikus fák lesznek kelendők.
"Most a 2,5 méteresnél magasabbakból nem készültünk olyan nagy darabszámmal, de ami volt, azt elvitték, sőt, utána is keresgélték még az emberek" - meséli György.
Viola korábban egy négycsillagos szállodában reggeliztetett, ám a Covid miatt nem tud munkába állni. Nemrég helyezkedett el szobalányként. Új munkahelyén előre jelezte főnökeinek, hogy december 10-24-ig egyéb elfoglaltsága lesz, megy ki fát árulni.
Ki kell szolgálnom a vevőkörömet. Mindent együtt csináltunk a férjemmel, közösen építettük ezt fel. Nem egyszerű ez a szakma, nem egyszerű elérni, hogy amikor az emberek karácsonykor körbeülik a fát a családjukkal, azt mondják, hogy "ez az, pontosan erre vágytunk, jövőre is tőlük veszünk fát" - árulja el Viola.
Mindenféle fa van náluk, és úgy gondolják, az ő dolguk megtalálni azt, ami a vevők ízlésének megfelel. Vannak, akik a magas, tökéletes fákat keresik, míg mások a laza, bohém példányokra buknak. Rá kell tehát jönniük, kinek mi a különleges, és ahhoz képest kell megtalálniuk az ideális fát a kínálatban. Ehhez szükséges egyfajta érzékenység.
Egyre többen foglalkoznak ezzel az üzlettel, már udvarokban, házak előtt is találkozhatunk árusokkal és a meglévő helyekért is küzdeniük kell - tudtuk meg. Talán ennek tudható be, hogy idén némileg kisebb a forgalom, de elképzelhető, hogy a Covid is közrejátszik ebben.
Sárközi Adrián és csapata a Family Center előtt árul. Ők is tapasztalják a forgalom visszaesését
"Idén nyögvenyelősebb volt az árulás, nehezebben vitték a nagyobb fákat. Ez most lehet a vírus miatt is, de az tény, hogy idén nagyon sok volt az árus. Már a netről is lehet fát rendelni, és egyre többen döntenek a műfenyő mellett" - mondja.
Adriánék idén nagyobb forgalomra számítottak, hiszen az emberek nyaralni sem tudtak elmenni. Azt remélték, ez a malmukra hajtja majd a vizet, ám számításuk nem jött be. Korábban volt, hogy egy-egy fára licitáltak az emberek. Idén minden sokkal nyugalmasabb.
"Nálunk több száz fa forog, de még van 50-60 darabunk. Ha itt maradnak, akkor nem a szeméttelepre visszük őket, hanem rászoruló családoknak adjuk."
Azt is megtudtuk, komoly költségei vannak a helybérlésnek. A csapatnak közel 100 fát kell eladnia ahhoz, hogy nullára kijöjjenek, utána koncentrálhatnak csak a profitra.
"Mindenki azt hiszi, egyszerű ez a szakma, de nem. Befaragjuk és házhoz is szállítjuk a fákat. Arról se feledkezzünk meg, hogy ezek a fák tizenévesek, a nevelésük is komoly munka."
Adriánék is több mint 10 éve foglalkoznak fenyőfákkal, az év többi részében pedig vidámparkot üzemeltetnek.
Légy része az igazságnak! 2023. november 27-től december 11-ig tart támogatás-gyűjtő kampányunk. Ennek során 3 millió forintot szeretnénk összegyűjteni. Minden forint számít!