Az időjárás felülírja az előrejelzést

Kevés olyan munka van, ahol annyit lehet büntetlenül tévedni, mint a meteorológusoknál. A hónap utolsó csütörtökén joggal háborogtak az emberek, hiszen egyre jobb időjárást reméltek, ehelyett őszies időt és özönvízszerű esőzést kaptak.

Július utolsó előtti hétvégéje őszies időt hozott, de a meteorológiai szolgálat jelentős javulással biztatott. Az előrejelzések szerint a hónap utolsó hetének közepétől visszatérhet a nyár, egyre melegebb lesz, a hónap utolsó hétvégéjén pedig az évszakhoz méltó időjárás lesz akár 30 fokkal is. Ehelyett szerdán is őszies idő volt, csütörtökön pedig - ami ugyebár bőven a hét közepe – egész nap locsogott és kifejezetten hűvös volt.

Régen kevesebb volt a tévedés

Legalábbis Szombathelyen és környékén. Igaz, a mundér becsületét mentve, már szerepeltek az előrejelzésben helyi záporok, zivatarok is, de ugyebár az egész napos zuhogó eső nem ebbe a kategóriába tartozik. Hogy az utakon, járdákon akár úszótanfolyamot is lehetett volna rendezni, és szinte lehetetlen volt kikerülni a hatalmas tócsákat, az utak, járdák állapotát minősíti. Most már ott tartunk, hogy augusztus első napjai is változékony időjárást hoznak, nem tér még vissza az igazi nyár. Ha ugyan még visszatér.

Így nézett ki az ég egész nap 28-án, csütörtökön…
Nyugat.hu

Hajdanán, az akkoriban Országos Meteorológiai Intézetnek (OMI) nevezett, tudományos alapokon működő

jósda

kollektívája egyetlen, közös jelentést, előrejelzést készített, amelyet a televízió és a rádió műsorvezetői olvastak be. Az emberek döntő többsége nem is tudta, hogy kik állnak a munka mögött. Igaz, akkor is voltak tévedések, de nem olyan gyakoriak, mint manapság, amikor tévésztárok lettek a meteorológusok.

Nyolc-tízféle jóslat egyetlen napra

Minden valamire való tévéadónak van saját bejáratú meteorológusa, újabb és újabb arcok is feltűnnek a képernyőn. Ha nagyjából meg is egyeznek a jelentések, előrejelzések, ahány meteorológus, annyiféleképpen mondja el. Nyolc-tízféle

jóslat

is elhangzik. Akár így is minősíthetjük az előrejelzéseket, hiszen az elmúlt egy-két évtizedben rendkívül szeszélyes, változékony lett az időjárás, olyannyira, hogy egyre többször írja felül a tudományos prognózist. Még rövidtávra is rizikós az előrejelzés.

…és ilyen állapotban voltak az utak, a járdák
Nyugat.hu

Az emberek meg persze háborognak, szidják a meteorológusokat, és nem tudnak előre tervezni. Aki kárörvendő, az most azon csámcsog, hogy az egyik legismertebb hazai meteorológus arra az időszakra tette a nyaralását, amikor a legrosszabb időjárás volt. Egy biztos: kevés olyan munkahely van, ahol olyan sokan és olyan sokszor tévedhetnek, mint a meteorológiai szolgálatnál.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Magyar időjósok borzalmas ruhákban - kötelező combvillantással

Télen is követelmény a nyárias megjelenés, a comb, cici kipakolása. De hiába a fodros kurvás mini, a mi képernyőseinkben nincs meg az a kanca-temperamentum, amely a déli kolleginák báját adja.

Amikor a gomolyfelhők mellé a duzzadó cicik is odaférnek

Nem újkeletű a dolog, sőt, földrészeken átívelő - még Gaál Noéminek is volt egy emlékezetes villantása, rá is kaptak a bulvárlapok. Videókkal illusztrálva megmutatjuk, hogyan lesz egy percnyi felhőmutogatásból több, mint időjárásjelentés.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Életmód