Újabb sajtótájékoztatót tartott az illegális hulladéklerakók témájában szerdán a szombathelyi önkormányzat. A helyszín a 87-es elkerülő börtön környéki szakasza, ahol a munkagépek és sárga mellényes dolgozók már gőzerővel pucolták az árkokat és a bozótost.
Horváth Soma alpolgármester elmondta, hogy a város tavaly év végén 20 millió forintot nyert el egy belügyminisztériumi pályázaton, amit az illegális hulladéklerakók feltérképezésére, felszámolására és a szemét kezelésére tudnak fordítani.
A pályázat keretében tizenegy olyan illegális hulladéklerakót sikerült felkutatni, ahová a lakók „üzemszerűen” hordják a szemetet. Február végéig az önkormányzat ezeket a lerakókat meg fogja szüntetni – hangzott el a tájékoztatón.
„Amikor a szelektív szigetekhez vagy a kommunális edényekhez valaki leteszi a szemetét, azzal ugyanúgy illegális hulladékot képez. A mindannyiunk által befizetett adóból így plusz összeget kell ráfordítani ezek elszállítására és kezelésére” – mondta el az alpolgármester, aki ezért arra kéri Szombathely lakóit, hogy ha nagyobb mennyiség gyűlik össze, adják le a hulladékudvarban.
Horváth Soma hozzátette, hogy az önkormányzat egy másik pályázatot is megcélzott, melynek keretében térfigyelő kamerákat szeretnének kihelyezni a szelektív hulladékgyűjtőkhöz. Ennek a pályázatnak márciusban lesz meg az eredménye.
A sajtótájékoztatón megszólalt Taoufik Roland, a SZOMHULL Kft. ügyvezető igazgatója, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az illegális hulladéklerakók gyakran szántóföldek mellett alakulnak ki, így az eső a veszélyes anyagokat kioldja és belemossa a termőföldbe. Ezért mielőtt valaki kitenné a szemetét a bozótosba, gondoljon bele abba, hogy az az étel is onnan jön, amit majd megeszik.
Lapunk kérdésére, miszerint nem szélmalomharcot vív-e az önkormányzat az illegális hulladéklerakókkal szemben, Horváth Soma azt felelte, hogy ez a probléma sajnos mindig felüti a fejét, de az ilyen pályázatokkal, figyelemfelhívásokkal és szemléletformáló kampányokkal szép lassan el lehet érni eredményeket.