Vigyázat: Ismét felbukkantak a becsapós banki e-mailek: sok pénze bánhatja

A Magyar Nemzeti Bank ma reggel figyelmeztetést adott ki, mi pedig a K&H nevében kaptunk nagyon trükkös értesítést.

Szerdán reggel közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amely az úgynevezett adathalászat veszélyeire figyelmeztet.

Ismeretlen csalók hamis elektronikus leveleket küldenek ki, megtévesztően az MNB nevében vagy annak „elvárásaira” hivatkozva, így próbálva magyar magánszemélyektől banki azonosítókat, pénzt kicsalni

– írják.

A levelek egyrészt azért is veszélyesek, mert az MNB hivatalos elérhetőségeit is tartalmazzák, másrészt nagyon hasonlók az MNB által alkalmazott levelek formavilágához.

A csalás a korábbiakhoz hasonló: a feladók nagy összegű pénz – ebben az esetben jelentős

örökség

– rövidesen várható érkezéséről értesítik a címzetteket. Az átutalás feltételeként ugyanakkor a feladók az MNB számára – pl. a várható átutalások eredetének igazolására, bizonyítására – az ügyfelek saját banki azonosítóit, illetve pénzt kérnek rövid határidővel.

A levelek másik típusa szerint az MNB éppen azért kéri el az ügyféladatokat, hogy könnyebben felderíthesse a jövőben az ügyfelet érintő esetleges csalási kísérleteket.

Ha az ügyfelek az üzenetekre esetleg gyanútlanul válaszolnak, annak a súlyos kockázatnak tehetik ki magukat, hogy a megszerzett azonosítók révén a csalók pénzt emelhetnek le bankszámlájukról.

Az MNB soha, semmilyen alkalommal nem küld ki ilyen tartalmú leveleket, az MNB soha nem kéri a bankszámla, bankkártya adatokat, az MNB fogyasztók esetében átutalással összefüggő ügyintézést nem végez, azzal kapcsolatos információt e-mailben nem igényel

– figyelmeztet a Nemzeti Bank.

Illusztráció
PCMag.com

A K&H nevében is érkeznek rosszindulatú levelek

Nemcsak az MNB nevében próbálnak becsapni bennünket.

A hosszú hétvégén szerkesztőségünk több tagja is profi megtévesztő levelet kapott a K&H logójával.

A levél arra kér bennünket, hogy jelentkezzünk be a fiókunkba, hogy aktiváljuk az online ellenőrző kódot, amire azért van szükség, ügyfelek adatlopásnak vannak kitéve.

Az igazi pofátlanság az, hogy ez maga az adatlopás.

A trükk azért is hihető, mert a megadott link abszolút hivatalos K&H-linknek tűnik, csak ha fölé visszük az egeret, akkor derül ki, hogy valami teljesen gyanús címre irányít át.

Az OTP mint legnagyobb bank is gyakran céltáblája a csalásoknak. Egy ilyen ál OTP-s levéllel a múlt hónapban foglalkoztunk.

Szóval az a tanulság, hogy nagyon vigyázzunk.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság