„Itt nem lesz semmi giccs, ez egy nívós rendezvény” – mondta még a telefonban Holler Ferenc, Szemenye polgármestere, amikor korábban megbeszéltük, hogy fotós kollégámmal elmegyünk a III. Szemenyei Lovas Napokra, sőt a megyében először Nemzeti Vágta előfutamot is rendezhetett a település az idén.
És valóban, ahogy a vasárnap déli hőségben kiszálltunk a kocsiból a Gulyás Csárdánál, sehol egy ringlispíl, céllövölde, dodzsem, világító figurák, helyette népi fajátékok, huszártábor, állatsimogató, lovagoltatás, kézműves vásár. És volt szalmakalapárus, akinek valószínűleg jól ment az üzlet, mert ahogy telt az idő egyre több és több szalmakalapos nézőt láttunk. Szükség is volt a fejfedőkre a több mint 30 fokban, a lóversenyeken pedig amúgy is nagy hagyománya van a kalapviselésnek.
Amit az időjárás szombaton elvett, azt vasárnap visszaadta, hiszen a rendezvény szombati napján esett eső bőven, de a lovak szeretik az esőt, a lovasok pedig nagyon szívósak.
Csak a szombat esti fáklyás csikós bemutató maradt el, a többi programot vagy megtartották, vagy átkerültek vasárnapra, amikor az is bebizonyosodott, hogy a lovak és a zsokék a tűző napot, a hőséget is bírják. Külön taps járt a huszároknak, akik teljes díszruhában vezették fel a versenyzőket.
A polgármestertől már a helyszínen tudtuk meg, hogy lényegében a falunap alakult át lovas rendezvénnyé, amit a Covid hozott. Akkoriban zenés, táncos programokat nem nagyon lehetett tartani, sporteseményeket viszont igen. A lovasnapok ötlete a helyi Simonka-családtól ered, akik hosszú évek óta foglalkoznak lovakkal. Nem mellesleg csárdájuk mellett nagy birtokuk is van, amely alkalmas egy ilyen rendezvény megtartására. Simonka Ferenc gyermekei, Laura és Fecó képzett lovasok, versenyekre is járnak.
Arra is volt már példa, hogy Vas megyeiként tartott Fecó csikós és puszta-ötös bemutatót az Alföldön, ami igazi ritkaság. A puszta-ötös a csikósok attrakciója, amikor öt lovat hajtanak egyszerre. Ilyen műsort most Szemenyén is láthatott a közönség.
Az önkormányzat és a család együtt teremtette meg a feltételeket a lovasnapokhoz. És amikor felmerült a lehetősége annak, hogy Szemenye bekerüljön azok közé a települések közé, amelyek Nemzeti Vágta előfutamot szervezhetnek, nem volt kérdés, hogy ezt is megpróbálják, és sikerült. Tizenegy ilyen helyszín van egyébként az országban, az egyik közülük Szemenye.
A versenyeken kívül, a kétnapos rendezvényen láthatott a közönség fajtabemutatókat, fellépett a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület, a Nemzeti Lovas Színház (Pintér Tiborék), Bakonyi Dorottya szabadidomító, a Kassai-lovasiskola lovasíjászai és sor került a már említett csikós bemutatóra is.
A kocsitoló versenyben pedig a nézők is próbára tehették magukat.
Felnőttek, kishuszárok és huszárgyerekek indultak a Nemzeti Vágta Szemenyei Előfutamán, melyre 300 kilométerről is érkeztek versenyzők, de persze akadt közöttük több Vas megyei nevező is. Sok lovon már a start előtt látszott az izgalom, alig várták, hogy indulhassanak és bizonyíthassanak, akárcsak a zsokék, akik közül többeket komoly szurkolótábor kísért el.
A futamok általában a papírforma szerint alakultak, de olyan is volt, amely az utolsó pillanatban dőlt el.
A két nap alatt több ezer ember fordult meg a Szemenyei lovasnapokon és vágtán, amelyet biztos, hogy jövőre is megtartanak, hiszen két évre kapták meg a vágtához a licenszet a szervezők.
Akik pedig a Szemenyei Vágtáról bejutottak az októberi Nemzeti Vágtára Szilvásváradra:
Kishuszár döntő:
1. Móricz Lilien Egyházaskarcsáról - lova: BZ Dixie
2. Szentgyörgyi Sára Kalocsáról - lova: Herceg Kalocs
3. Hasznosi Mira Lajosmizséről - lova: Mirza
Huszárgyerek döntő
1. Bitay Csenger Inárcsról - lova: BT Silver Moo
2. Tóth Fanni Ivánról - lova: Töpörtyű
3. Telegdi Réka Gödről - lova: Puszta
Felnőtt döntő
1. Mátyás Edina Daniella Tatáról - lova: Licino Jogar
2. Kocsis Mátyás Farádról - lova: Csipa
3. Cseh Ákos Egervölgyről - lova: Szigony
A rendező település jogán pedig a szemenyei Simonka Laura is ott lehet a Nemzeti Vágtán.
A lovasnapok tombolahúzással zárult. A fődíj nem kisebb nyeremény volt, mint egy csikó. Mázlit a Simonka-család ajánlotta fel.