Keddtől országos szinten működésbe lép az országos jégkármérséklő rendszer, a Jéger. A rendszer lényege, hogy az előre jelzett jégesők közeledtekor acetonos ezüstjodidot párologtatnak a levegőbe, ami bekerül a felhőkbe, és megakadályozza, hogy nagyobb méretű jégkristályok alakuljanak ki.
Három dunántúli megyében (Somogy, Baranya és Tolna) már régebb óta működik egy 141 talajgenerátorból álló hálózat, amely része lesz az országos rendszernek. A NEFELA Dél-magyarországi Jégeső-elhárítási Egyesülés adatai szerint tevékenységük csaknem három évtizede alatt 74 százalékkal csökkent a mezőgazdasági jégkár a térségben.
Az országos kiépítés - ez 986 talajgenerátort, köztük 222 automata üzemelésű készüléket jelent - 1,8 milliárd forintos költségét a vidékfejlesztési programból finanszírozzák.
Az országos rendszer elindításával várhatóan nem szűnik meg minden probléma és nem szüntethető meg a jégeső - hívta fel a figyelmet a közelmúltban egy rádióinterjúban Geresdi István felhőfizikus. Szerinte arra van esély, hogy csökken a jég mérete és ez az okozott károkat is csökkenti.
A technológia hatékony működéséhez a tényleges vihar előtt 2-3 órával már be kell kapcsolni a berendezéseket. A rendszer kiépítői az OMSZ-től várják annak előrejelzését, hogy mikor kell be-, illetve kikapcsolni a generátorokat.
Szakértők szerint a rendszer főleg akkor bizonyulhat hasznosnak, amikor a viharokat már jóval az érkezésük előtt be lehet mérni. Továbbra is gondokat okozhatnak a helyi záporok és zivatarok, hiszen ezek sokszor olyan hirtelen támadnak, hogy sokáig még egy felhő sem jelzi az érkezésüket.