„Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordul több százezer ágazati munkavállaló nevében a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ). Azt kérik, a kormány vegye fontolóra a vasárnapi munkavégzés áruházi tilalmának újbóli elrendelését, akár részlegesen, nemzetközi mintára” – írja a kormányközeli Magyar Idők .
Hiába voltak jelentős, 50-60 ezer forintos béremelések az ágazatban, továbbra is kritikus a munkaerőhiány – nyilatkozta a lapnak KDFSZ elnöke.
Bubenkó Csaba szerint tízezer ember kellene még a nagy látogatottságú áruházakba ahhoz, hogy a fogyasztás mértékével és a piac növekedésével arányos, az élelmiszer-biztonsági, munka- és fogyasztóvédelmi előírásoknak megfelelő kiszolgálásban részesüljön a lakosság.
Az áruházi dolgozók többsége továbbra is nő, családanya, akik hiába visznek haza több pénzt, az nem kompenzálja a hét végén vagy túlórában, a kasszában, a pult mögött, a raktárban végzett munka szociális és egészségügyi hátrányait.
Ezt orvosolná a vasárnapi munkavégzés tilalma, amelyet a szakszervezet 2019-től vezetne be.
Az elnök érvei között van az is, hogy az a lépés „a keresztény nemzeti kultúra évezredes hagyományainak tiszteletét képviselné”.
A vasárnapi nyitva tartás tilalmát a kormány 2015 tavaszán rendelte el, de az intézkedés népszerűtlennek bizonyult, ráadásul a szocialisták népszavazást kezdeményeztek az ügyben, így szűk egy év múlva a kormány visszavonta a rendeletet.
Frissítés:
A kormány hétfőn délután az MTI-n keresztül szűkszavúan csak annyit közölt, hogy "a vasárnapi boltzár ügyében nem tervez jogszabály-módosítást, nem tartja aktuálisnak a kérdést".