Egy héttel ezelőtt láttuk meg őket az interneten, édes kicsi barik egy szombathelyi családi ház udvarán. Remek tavaszhírnökök. Látogatási engedélyt kértünk, és útnak indultunk Vámos Ágotáékhoz Újperintbe.
Szép családi házak sora, az egyik kapujában a gazda mellett két terelőkutya üdvözölt minket. Jó helyen járunk. Miután a két házőrző kellő alapossággal körbeszaglászott, elindulhattunk megnézni a falusi idillt idéző udvart és a bárányokat. Ágota párja és négy gyermekük nevelik őket.
Ági sajnálja, hogy az állattartás ma már nagyon ritka, nem csak a városban, de még a falvakban is. Újperint kis, üde sziget. Nem csak a szokásosnak mondható csirkék vannak a környéken, hanem többen tartanak juhokat is.
Ők a férjével mindig is szerettek volna állatokat tartani, s most örülnek, hogy így élhetnek.
Mire elértünk az udvar gyümölcsös részétől elzárt füves területre, találkozunk Ágnes férjével, aki éppen fát ültet. A kutyák mellé hozzánk csapódott egy kiscica is, aki szintén új lakó a családnál. A karámban a juhok mellett várnak minket a kisbárányok.
Kollégánk fényképezőgépe szó szerint teljes izgalomban tartotta az újszülötteket, óvatosan becserkészték a gépet, majd amikor úgy érezték, már túl közel vannak, visszarohantak az édesanyjukhoz.
Ezt jó játéknak tartották, s még párszor megismételték. Mi pedig addig a Ágnessel és férjével megetettük a nagyobb juhokat.
Általában februárban és áprilisban várhatóak új kicsinyek az állományba, amiket a gazda már csak úgy vesz észre, amikor kimegy etetni, és látja, hogy újabb éhes szájak várják az eledelt. Ugyanis a juhoknál nem lehet megmondani, ha vemhesek, mert akkora gyapjút viselnek, hogy az alakjukban a vemhesség alatt semmilyen változás nem látszik.
A kis bárányok születésük után szinte egyből talpra állnak, és még ha anyjukhoz szorosan ragaszkodva is, de elkezdik élni az önálló életüket.
S hogy mit esznek? Általában szénával etetik őket, és ha a háztartásban van zöldségmaradék azt is megeszik. Ám a kedvenc eledelük az árpa, amelyért ha kell, szó szerint meg is küzdenek egymással. Ez nekik olyan, mint az embereknek a "nassolni való.” Aztán nyáron, amikor jól trágyázott talajban dús fű nő, azt eszik az állatok, így még a fűnyírásra sem kell gondot fordítani.
Hozzátették, hogy a gyerekek nagyon szeretnek az állatokkal lenni, főleg a kisebbek. Minden barinak van neve, a kicsiket is elnevezték közvetlenül a születésük után. A félórás állatsimogatónk után elbúcsúzunk Cukitól és a többiektől, visszaindulunk az udvar másik felébe, ahol a két kutya már vár minket, hogy a Ágnessel együtt a kapuhoz kísérjenek.