A Grantis megszerezte azt a nemzetközi nyugdíjjelentést, amit június 30-ig kellett volna bemutatnia a magyar kormánynak társadalmi egyeztetésre és ami az első lépése volt az Európai Bizottságnak ígért nyugdíjreform irányába - olvasható a cég által lapunknak eljuttatott sajtóanyagban.
A magyar kormánynak 2025. március 31-ig kell elvileg hatályba léptetni a magyar nyugdíjreformról szóló jogszabályt, ehhez készített most javaslati csomagot az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet).
A főbb javaslatok a következők:
Nyugdíjkorhatár igazítása a várható élettartamhoz
Nők40 fokozatos szigorítása
13. havi nyugdíj korlátozása
Járulékemelés
Arra ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy az OECD-országokon belül jelenleg is Magyarországon a tizenegyedik legnagyobb az adóék, nyolc százalékpont hozzáadásával hazánk a második helyre ugrana és hatalmas visszaesést okozna az egy főre jutó GDP-ben.
Az OECD szerint kombinált megoldásban is érdemes gondolkodnia a magyar jogalkotónak.
Előbb-utóbb hozzá kell nyúlni a rendszerhez
Lapunk a közelmúltban foglalkozott Megvan az időpont, meddig tartható fenn a nyugdíjrendszer September 09. 06:56 a magyar nyugdíjrendszer fenntarthatatlanságával.
Egy szakértő számításai szerint 2038-tól komoly finanszírozási nehézségek merülhetnek fel, ha a jelenlegi rendszer marad. Mint mondta, "a mai nyugdíjhelyzet paradicsomi állapotoknak fog minősülni egy 15 év múlva esedékes nyugdíjhelyzethez képest."
Ugyanakkor már a jelenlegi rendszer sem kedvező a nyugdíjasoknak.