18:15 A nyilvános ülés véget ért!
A képviselők lazán, kedélyesen kivonulnak. Tíz perc szünet, és kezdődhet a városatyák nem nyilvános diskurzusa. Elcsípjük a folyosón, amint Marton Zsolt megjegyzi: ő is arra számított, amire mi, hogy este tízig csücsülünk majd itt... hát pakolunk, holnap a közgyűlési sajtótájékoztatókkal folytatjuk.
18:02 Lesz Tóth Géza tér
Hát nem számítottunk ilyen gyors délutáni menetre, még két sürgősségi indítványt elfogadnak, aztán vége a februári nyílt ülésnek. Ami újdonság, lesz Szombathelyen Tóth Géza tér (a Szabó Miklós utca 42-52 számok közötti közterületen).
17:47 Balassa pályázzon színházigazgatónak!
Szakály Gábor (Fidesz) javasolja Balassának, induljon a színházi (igazgatói) pályázaton, tetszett neki a jobbikos képviselő színpadias előadása. Majd csípősen megjegyzi: ha a képviselő nem ismeri a tervezet, felelőtlenül ne ítélkezzen... Nem arról van szó, hogy privatizálni kívánják az önkormányzati vagyont, félő, hogy több lakást egyáltalán nem lehet értékesíteni. Nem lakásprivatizáció zajlana... - vélekedett Balassa ellenében Szakály.
Puskás javítja Szakályt, nem színészt keresnek a színház élére, hanem igazgatót...
Németh Kálmán felhívja a figyelmet arra, hogy az ingatlanpiac mostani helyzetét figyelembe véve, a tervezett 300 milliós bevételhez legalább kétszer -háromszor ennyi lakást kéne a városnak értékesíteni. Ezért szkeptikus.
17:40 Vagyonfelélés vagy szükségszerűség?
Balassa Péter (Jobbik) szerint "felelőtlen vagyonfelélés" lenne eladni ezeket az önkormányzati lakásokat. Nem a szegény emberek veszik majd meg őket, hanem a spekulánsok és a gazdagok fognak velük jól járni...
Olyan helyzetben van a város, közli dr. Puskás, hogy muszáj eladni a vagyonából (lásd az idei költségvetés körüli agóniát).
Marton nekimegy Balassának. Molnár helyére teszi a dolgokat: nincs pénz a felújításokra, az üresen álló lakások rezsijét mi (mármint a város) fizetjük, minél tovább tartjuk őket, annál többe kerülnek.
Azon kell elgondolkodni, mit csináljunk a több száz üresen álló, kiadhatatlan, rossz állagú lakással? Nézzük meg, mit mondanak az értékbecslők és a szakértők, lehet, hogy nem is lesz rájuk vevő - veti fel Czeglédy (MSZP).
17: 20 A téma a bérlakások eladása
Vége az öt perces szünetnek, a közgyűlés újra teljes létszámmal üzemel:)
A használaton kívüli önkormányzati lakások értékesítésnek lehetőségéről interpretál Marton Zsolt. Egy listát néz a kezében, amelyet a SZOVA ZRT nyújtott be, lapjain tételesen felsorolva az eladandó lakások. Van-e lehetőség a helyreállításra vagy sem, ezen kéne elgondolkodni, szerinte a javaslat akkor támogatható, ha van realitása az eladásnak... Az intézkedés eredményeként egyébként 300 millió bevételt remélnének.
Puskás is számol: akkor érdemes felújítani egy önkormányzati lakást, ha később jóval nagyobb haszonnal lehet majd túladni rajta. Ez tehát a kérdés!
Kőváry Attila kifejti, ő azt hitte, hogy azokat az önkormányzati lakásokat kívánják majd értékesíteni, amelyek nagy alapterületűek, lerobbant műszaki állapotban vannak, és egyértelmű, hogy gazdaságtalan a felújításuk, hiszen kiadni sem éri meg őket (nem találnak rá bérlőt). Ellenben az anyagban például félkomfort és komfort nélküli lakások száma: 40-45 darab. Ha jól értjük, 27+1 honvédelmi minisztérium által bérelt lakás sorsa is kérdéses.
16:55 Napirenden az önkormányzati lakások
Kőváry Attila az önkormányzati lakások értékesítése kapcsán szólal fel, de nem igazán hallani miről is beszél: jönnek-mennek mellettünk a képviselők, diskurálnak az ajtóban, aztán kint a folyosón zajonganak. Láthatóan már a zárt ülésre gyúrnak.
Meggondolandó Kőváry felvetése - ismeri fel a polgármester.
Amúgy időközben határozat-képtelenek lettek. Most számolják össze magukat. Öt perc szünetet rendel el a polgármester.
16:45 Színházi pályázat kiírása elfogadva
Akár jogász is vezetheti a színházat - vonja le a konklúziót Lazáry Viktor, miután a színházigazgatói pályázat kapcsán kisebb jogi vitába keveredik a szocialista Horváth Attilával. A szocialista honatya ugyanis azt javasolja, ne lehessen valaki színházigazgató jogi végzettséggel. (Épp ennél a napirendi pontnál tartunk: a pályázati kiírás jóváhagyására a Weöres Sándor Színház Nonprofit Kft. ügyvezetői feladatainak ellátására..., tudják, a kérdés az, ki vezesse tovább a Jordán Tamás alapította Weöres Sándor Színházat) Aztán megszavazzák, jogász is vezetheti.
Nincs tökölés, csak úgy peregnek a napirendi pontok, alig bírjuk követni...
16:35 Miért büntetik a helyi vendéglátókat?
Molnár Miklós egy anomáliára hívja fel a figyelmet, miszerint a Savaria Karnevál idején egyedül a helyi vendéglátósoknak kell pluszban a közterületekre való kitelepülésért ( a kiülésért) extra bérleti díjat fizetni. Tehát a Karnevál idején duplán bünteti a város a helyi kereskedőket. (Molnár Miklós nyilván nem azért szólal fel, mert érdekeltségébe tartozó Fő téri Art Cafe is érintett a kitelepülésben, hanem mert...)
16:32
Az MSZP frakció vezetője, dr. Czeglédy Csaba felvetette, hogy a Városi TV ismét közvetítse az üléseket. Módosító javaslatot terjesztett a közgyűlés elé. Amire aztán nagy meglepetésre dr. Puskás igennel szavazott. Kacagtak rajta, végül leszavazták Czeglédy módosító indítványát. A polgármester az akciót így minősítette: "Ügyes..."
16:29
Történelmi pillanat, a 15/a napirendi pont szavazása közben bájosan belekacag dr. Puskás Tivadar a mikrofonba. Fáradnak a városatyák, mindenki lapozgat maga előtt valamit.
16:26
Üdv Szombathely, jelentkezik a délutáni műszak! Józsi kollégánk pihenni tér, mi átvesszük a stafétát. Nagy a nyüzsi (kint szállingóznak elfelé a hivatal munkatársai), bent határozati javaslatokat tárgyalnak éppen, a Bartók Béla Zeneiskola és a Mesebolt Bábszínház alapító okiratainak módosító javaslatát fogadják el. És máris a 15. napirendi pontnál tartunk.
16:15 Fogalmazzuk meg a célokat
Ezt mondja Balassa Péter, a Haladás egykori csapatkapitánya. Azt is ideérti, hogy kell-e esetleg egy alacsonyabb osztályban szereplő csapat, utánpótlásként.
Czeglédy a mozgási kereteket akarja meghatározni, azzal, hogy a szerveztek szeptemberig fel tudják azokat tölteni. Döntenek arról, hogy az előkészítésben részt vegyen egy, a polgármester által kijelölt személy is.
15:55 Cogito ergo cogito
Közben azon gondolkodunk, hogy a zárt ülésre tartogatják a muníciót, ott biztosan egymásnak esnek a SZOVA miatt. Igaz, kevésbé látványosan, de valószínűleg annál hevesebben.
Újabb két ügyön léptek át. Talán majd a foci utánpótlás ügye felrázza őket a tetszhalotti állapotból.
Marton szerint az a cél, hogy márciusra nevezzék meg azokat a szervezeteket, amelyeket az önkormányzat támogat majd. A városban egyébként komplex rendszer működik, már az óvodáskortól. Kezdeni kell valamit a rendszerrel, mert komoly állami támogatásokat ad a kormány az utánpótlás nevelésére.
Czeglédy szerint nincs nagy gond, bevált az öt-hat évvel ezelőtt kialakított rendszer. És a játékosokért fizetett átigazolási pénz átláthatóan kerül a többségében önkormányzati tulajdonú céghez.
Szerinte az együttműködések kereteit kell kialakítani, a feladatokat elosztani és megszervezni. A futballakadémia komoly szakmai hátteret ad, és a Haladás-játékosok bázisául szolgál.
15:40 Robogunk ezerrel
Három napirendi ponton léptek át elegánsan. Megy ez, fiúk.
És újabb három ügy. Sportkocsiban érezzük magunkat.
15:35 Hosszú lesz a koncepció
Lassan mozgolódnak a városatyák, általános a jókedv, az asztal sarkánál Kővári Attila és Balassa Péter viccelődik, Prugberger Emil (Pro Savaria) csendben figyeli őket.
A város hosszú távú településfejlesztési koncepciója lesz a középpontban. Ha egyszer elkezdik.
Elkezdték és szó nélkül meg is szavazták. Ennek később utána kell nézni, miért is.
15:25 Még tart a szünet
Lejárt az ebédidő, mi már itt vagyunk, de a képviselők többsége még sehol. Talán nemsokára.
13:20 Összekacsintanak a társasházak
Czeglédy szerint még festésre sincs pénzük a társasházaknak. És összekacsintás van köztük, ha gázszivárgást észlelnek, nem a gázműveket hívják, hanem független szerelőt, nehogy elzárják a gázt az egész házban.
És javasolja, hogy a Szűrcsapó 24-nél engedjék el a Patyolat bérleti díjhátralékát, ezzel csökkentve a terheket.
És most ebédszünet, folytatás 15 óra 15-kor.
11:50 Beszámolnak a gázproblémáról
Czeglédy megoldást javasol a bajba jutott társasház problémáira, sajnos, nem halljuk tisztán, de a SZOVÁ-val kellene együttműködniük. Azt is, hogy a gázszolgáltató még a tavasszal mérje fel a társasházak állapotát. És erről adjanak tájékoztatást az önkormányzatnak és a szakszerveknek. A társasházakat aztán kötelezzék arra, hogy újítsák fel a rendszert, mert ha jövőre több házban lesznek hasonló gondok, a város nem tud segíteni.
Az egyik lakásszövetkezet elnöke szól hozzá, azt mondja, a házaknak előre kellene gyűjteniük pénzt arra, hogy megcsináltathassák a szükséges felújításokat.
11:40 Szavazások a költségvetésről
Hosszú lesz a szavazás, mert sok mindenről kell egyenként dönteni. Nem tudjuk követni, csak számokat mondanak. Az biztos, hogy Kővári javaslatát elutasították.
Kisebb baki, Lazáry több javaslatáról sem szavaztak. Kifogásolja, elég durcásan. Elfogadták azt is, hogy tárgyaljanak a Savaria Fórum kiadójával az önkormányzati támogatás csökkentéséről.
És elfogadták a költségvetést.
11:25 Összefoglalják a költségvetést
Puskás szerint a városvezetés a képviselőket jelenti, és konzultálni kell. Molnár Miklós azt mondja, a hozzászólások pozitívak voltak, javaslatokat fogalmaztak meg. Szerinte olyan kompromisszumokat kell keresni, ahol a város működőképes marad, és a lakosság is elégedett. Ehhez folyamatos konzultációra van szükség.
Marton Zsolt Kővári Attila felvetésére válaszol, úgy véli, a felújításra szoruló lakásokat úgy kell bérbe adni, hogy a bérlő újítsa fel. De ha eladnak 50-60 lakást, az a lakáspiacot is felpörgetné.
11:00 Megegyezés a háttérben?
Úgy tűnik, nem lesz nagy vita a költségvetésről, valószínűleg megegyeztek a háttérben. Horváth Attila arra hívja fel a figyelmet, hogy tavaly jó néhány eseményt, programot alul terveztek, és év közben kellett kipótolni őket. Most megint alultervezés történik, könnyen lehet, hogy ismét év közben kell forrásokat találni ezekre.
Kővári Attila azt javasolja, hogy az értékesített lakásokból származó bevételek egy részét a lakásfelújítási alapba helyezzék át. Horváth Attila ezt pontosítja, legyen 50 százalék.
Czeglédy arra hívja fel a figyelmet, hogy a város egyedül nem tudja megoldani a gondokat, a kormány pedig nem segít. Ezért a közeljövőben, akár egy népszavazással, meg kell kérdezni a lakosságot, hogy milyen várost szeretnének. Ha ilyet, mint most, akkor akár vagyonadót kell kivetni, amiből a nyugdíjasokat kihagynák.
Ha az idén nem tudnak új forrásokat bevonni, 2013-ban csak intézményfenntartó lesz az önkormányzat, mert a nem kötelező feladatokra nem lesz pénz. Többmilliárdos mínusszal kezdenék a következő évet.
És a közgyűlésnek annyi dolga lesz, hogy februárban megszavazza a költségvetést, és kész. De ő nem ilyen várost szeretne, ha a jogszabályi környezet nem változik, akkor viszont ilyen lesz.
Nem szabad csak egy rétegre terhelni az adókat, mint legutóbb a vállalkozókra, ki kell terjeszteni az adózást. De ezt el kell dönteni, mert jelenleg a helyi adók is a kötelező feladatok ellátására mennek.
10:35 Nem is olyan heves a vita
Legalábbis eddig. Igaz, az ellenzék még nem szólt közbe, a bizottsági elnökök mondják el véleményüket.