Majdnem napra pontosan három éve, 2019. december 16-án voltunk utoljára közmeghallgatáson A zajos és poros Falco-gyártól az agyonnyomott mókusig - kemény volt az első közmeghallgatása az új közgyűlésnek 2019. December 16. 19:17 a szombathelyi városházán. Ami azért alakult így, mert akkor volt az utolsó közmeghallgatás. 2020 elején, ugye, kitört a koronavírus-járvány, ami miatt sem abban az évben, sem tavaly nem lehetett ilyen nyilvános eseményeket tartani.
Most már lehet, és kíváncsian lépkedtünk felfelé a városháza lépcsőin. 2019-ben az utak, járdák állapota, a Falco-gyár voltak a leggyakrabban szóba kerülő témák, ahogyan gyakorlatilag a korábbi közmeghallgatásokon is. Mint például 2018 nyarán "Mindenki felejtse el, hogy Szombathely a Nyugat királynője" 2018. July 09. 20:55 is.
Azóta volt egy, sok áldozattal járó járvány, a miatta elrendelt leállás miatti gazdasági visszaesés. Jött az egyre jobban elszabaduló
infláció
Eddig csak érezte, most már hivatalos: csökkent a reálkeresete
2022.
November
24.
14:46
, A háború,
az energiaválság
10 milliárd euróval költ többet gázra az idén az ország, mint tavaly
2022.
November
25.
11:02
,
egyre nagyobb bajban vannak
Az idén biztosan nem kapnak állami segítséget az önkormányzatok
2022.
December
08.
09:46
az önkormányzatok.
Amennyire lehet, sűrűbbre fonják a szociális hálót, hiszen várható, hogy lesznek, akiknek a puszta megélhetés is gondot jelent.
Talán joggal számítottunk arra, hogy ezek az ügyek, a homályos jövő, a gazdasági problémák is szóba jönnek a közmeghallgatáson, ami azért van, hogy az állampolgárok közvetlenül, a hivatali út kiiktatásával jelezzék a városvezetőknek problémáikat, és ha kell, segítséget kérjenek.
Ami történt, az egyszerre vet fel kérdéseket, és egyszerre lehet megnyugtató. Ugyanis ezek a problémák bármelyik korábbi közmeghallgatáson előjöhettek volna.
Volt, aki a Petőfi-telep játszóterének (valóban szükséges) felújítását hiányolta, és azt kérte, hogy a Szombathelytől Balogunyomig tartó, új kerékpárút mellé építsenek oda egy pihenőhelyet. Volt, aki a KISZ-lakótelepen szeretne játszótér-felújítást, és arra hívta fel a figyelmet, hogy van egy nagy, kihasználatlan terület ott. És, hogy már régóta nem javítják meg az egyik megrongálódott buszvárót.
Persze, szó volt megint a Falco-gyárról, a felszólaló azzal vádolta meg a városvezetőket, hogy nem is akarják megoldani a problémát, hiába mondta Nemény András polgármester, hogy ez ügy a környezetvédelmi hatóságra, azaz a kormányhivatalra tartozik.
Volt, aki a herényi városrész (valós) problémáit ecsetelte, azzal, hogy több évtizedes gondokról van szó, volt, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az 50 éve épült Farkas Károly utcában nincs járda, és rossz állapotban van az útburkolat.
Azt írtam korábban, hogy mindez megnyugtató is lehet. Hiszen ha ezek a legnagyobb problémák, akkor a szombathelyiek nem érzik a válságot, és nem is aggódnak miatta. De talán az is lehet, hogy tudják, mi tartozik az önkormányzathoz, és miben illetékesek a városvezetők.
De kérdéseket is felvetnek a történtek. Az is lehet, hogy az embereket addig nem érdekli a válság, az infláció, a háború, amíg az nincs hatással szűkebb környezetükre.
Legyünk optimisták, és reméljük, hogy ez így is marad jövőre is.