Nagyon úgy tűnik, hogy az év végének eseményei semmiféle hatással nem voltak a pártok támogatottságára. A közvélemény-kutatást a Publicus intézet végezte még december elején, tehát a legújabb események hatásai még nem jelentkeznek az adatokban.
Szerintünk annyi történt, hogy az év végére az emberek érdeklődése elfordult a politikától, ezért van, hogy szinte pontosan ugyanaz az eredmény született, mint egy hónappal korábban. Persze, úgy is lehet értékelni az eredményeket, hogy megálltak a változások, közte a Fidesz erősödése és a Jobbik népszerűségének csökkenése. De úgy véljük, erre csak a jövő év első hónapjai adnak bizonyosságot.
A mérés alapján a Fidesz a teljes lakosság körében éppúgy 25 százalékon van, mint november elején. A Jobbik 12, az MSZP 10 százalékon áll, a DK négyen és az Együtt három százalékon. Mindehhez 44 százaléknyi bizonytalan tartozik.
Ha az elmúlt hónapok változásit nézzük, érhetőbb a dolog. A Fidesz a tavaszi zuhanása után júniusban, 21 százalékról kezdett el erősödni, és ez minden hónapban újabb százalékpontokat hozott a kormánypártnak, egészen eddig. Az erősödés 25 százalékig tartott, és ezt tartja a Fidesz november eleje óta. A Publicus elemzése szerint ezzel a párt a választások után elveszített szavazóinak egyharmadát szerezte vissza, és az elmúlt hónapban nem sikerült tovább erősödnie. Ráadásul támogatóik aktivitás is csökkent, most a Fidesz-szimpatizánsok 69 százaléka menne el szavazni.
A Jobbik épp ellenkező helyzetben van. Júniusi 14 százalékukról először 13, majd 12 százalékra küzdötték le magukat, ezzel a választások óta 300 ezer támogatójukat veszítették el, de zuhanásuk megállt a 12 százalékon. Az ő szavazóik a legpasszívabbak, jelenleg 60 százalékuk menne el voksolni.
Az MSZP stagnál, folyamatosan 10 százalék körül van, a novemberi 11 százalékukból egy százalékpontot veszítettek. Savazóik viszont a legaktívabbak, támogatóik 78 százaléka szavazna, ha most vasárnap lenne a szavazás.
A többi párt támogatottsága sem változott érdemben. A DK négy, az LMP három százalékon áll, a többiek nem érték el az egy százalékot.
Módszertan
A kérdőíves vizsgálatot 2015. december 2-5 között a Publicus Intézet készítette az ország felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével, a Publicus Omnibusz részeként. A mintavételből eredő torzulások a KSH Népszámlálás 2011 adatain alapuló súlyozással korrigáltak. A felmérésbe bevont személyek nem, életkor, iskolai végzettség, régió és településtípus szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a hazai lakosság hasonló ismérvek szerinti összetételét.
Az adott mintanagyság mellett a vizsgálatból nyert adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar lakos megkérdezésével kaptunk volna. Ez a mintahiba azonban nagyobb akkor, ha egy megoszlást nem a kérdezettek összességére, hanem annak kisebb alcsoportjára adunk meg.
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!