Így kezdődött az LUK szombathelyi története

Orbán Viktor avatja fel pénteken az LUK Savaria új gyártócsarnokát, a jelenlegi városvezetéssel közösen. Utánanéztünk, kik bábáskodtak a cég megszületésénél.

A rendszerváltás után tragikus állapotba került a magyar gazdaság és hatalmasra nőtt a munkanélküliség. Országosan közel 700 ezerre nőtt a munkanélküliek száma 1993-ra, a csökkenés 1994-ben indult, de még 1999-ben is 400 ezren voltak munka nélkül, hivatalosan. 1993-ban ez 12 százalékos munkanélküliséget jelentett, a keresőképes lakosság számához viszonyítva.

Égető szükség volt munkahelyekre

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

A fő ok az volt, hogy a rendszerváltás után összeomlottak a keleti piacok, és sorra zártak be az egykori szocialista nagyüzemek. Vas megyében az országoshoz hasonló szintű volt a munkanélküliség, igaz, Szombathelyen kedvezőbb volt a helyzet, itt 1994-ben 3,4 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. Mármint hivatalosan, ennél jóval magasabb volt az állástalanok aránya, mint ahogy országosan is, az adatok csak a regisztrált munkanélküliek számát rögzítették.

Üzemcsarnok az LUK-ban
sadness

Így égető szükség volt új befektetőkre. Ezért is fogadta örömmel a németországi LUK érdeklődését az akkori, SZDSZ-MSZP városvezető koalíció. A történteket Németh Kálmán segítségével idézzük fel, aki akkor a pénzügyi bizottság elnöke volt, ma is képviselő.

1995 decemberében utazott először szombathelyi küldöttség az LUK németországi központjába. Wagner András polgármester, Németh Kálmán és Szűcs Gábor, a gazdasági bizottság elnöke voltak a tagjai. Részletes prezentációban mutatták be Szombathelyt, a gazdasági, infrastrukturális környezetet, a munkaerő helyzetét, és az önkormányzat által felajánlott kedvezményeket. Günter Freitaggal tárgyaltak, aki később az LUK Savaria első igazgatója lett, az előkészítés során sok segítséget nyújtott a szombathelyieknek.

Több város versenyzett

Németh Kálmán azt mondja, komolyan kellett venni a dolgot, mert több magyar város is bejelentkezett, Veszprémet és Székesfehérvárt említi. Ezért ingyen területet kínáltak, valamint ötéves kedvezményt a helyi adókból. A képviselő hozzáteszi, a kedvezmény lejárta után, tehát 2002-től az LUK a legnagyobb befizetője lett az iparűzési adónak, így hosszú távon megtérült a befektetés.

A négy éve átadott tanműhely
sadness

Néhány hónappal az első, németországi találkozás után az LUK képviselői jöttek el Szombathelyre, megnézték a területet, a várost. Németh szerint sokat segített, hogy az akkori kormány az állami tulajdonú, tartalékba helyezett földterületből 30 hektárt adott ingyen a városnak, ide épült fel az LUK gyára.

Persze, a megállapodás után még kellett némi idő a tervekre, engedélyekre, az alapkövet 1997 januárjában rakták le, novemberben indult el a munka, először közel 300 alkalmazottal. Akkor is, és azóta is kuplungokat és sebességváltókat és azok alkatrészeit gyártják.

Folyamatosan fejlesztenek

Az LUK Savaria Kft. folyamatosan fejlesztett, négy éve adták pld. az új tanműhelyt Tanműhelyt adtak át a szombathelyi LUK-ban 2008. July 02. 14:57 , és szoros kapcsolatot építettek ki a Savaria TISZK-kel. De már 2006-ban 1250 embert foglalkoztattak, tavaly áprilisban már arról szóltak a hírek, hogy hiány van a szakképzett munkaerőből Műszakiak kegyeiért versenyeznek a szombathelyi cégek 2011. April 17. 08:48 .

Aláírják az új csarnok szerződését
Vágvölgyi Bálint

Ez év márciusában jelentették be 700 új munkahellyel kecsegtet a LuK Savaria 2012. March 20. 18:00 , hogy új üzemcsarnokot építenek, és további 700 ember vesznek fel a következő években. Áprilisban a városvezetés sajtótájékoztatón részletezte Szombathely éveket vesztett, míg Győr után loholt 2012. April 05. 20:36 azt a programot, ami során Zalaegerszeggel és Szentgotthárddal együttműködve egy új autóipari centrumot akarnak létrehozni, Győr (Audi) és Kecskemét (Mercedes) mellett. Még az is elhangzott, hogy idővel meg is akarják előzni a két másik centrumot.

Németh Kálmán azt is hozzátette, hogy az LUK-nak vitathatatlan szerepe volt a Claudius Ipari Park létrehozásában, az első nagy volumenű cég volt, ami ide telepedett le.

Tehát pénteken délben üzemcsarnok avató az LUK-ban, Orbán Viktor és a jelenlegi városvezetés részvételével.

Nem hívták meg őket?

Cikkünk megjelenése után többen felhívtak bennünket, hogy jelezzék: az ellenzéki városatyákat nem hívták meg az ünnepségre, ahogy Németh Kálmánt és Szűcs Gábort sem.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Szombathely éveket vesztett, míg Győr után loholt

Ezért a vasi megyeszékhely új térségben, Zalaegerszeggel és Szentgotthárddal közösen hozná létre az ország harmadik járműipari centrumát, melynek révén enyhülhetnének a város pénzügyi nehézségei.

700 új munkahellyel kecsegtet a LuK Savaria

Új csarnokot építenek. A fejlesztés 15 milliárd forintba kerül majd, amiből 1 milliárd forint támogatást az Új Széchenyi Terv biztosít.

Műszakiak kegyeiért versenyeznek a szombathelyi cégek

A BPW, a Delphi, az EPCOS, a Jabil és a LUK Savaria is munkaerőhiánnyal küzd. Három év múlva 2500 betöltetlen állás lesz műszaki fronton. Éppen ezért léptek a cégek a várossal közösen. Mert: Szombathely visszavár!

Tanműhelyt adtak át a szombathelyi LUK-ban

200 millió forintba került a LUK Savaria telephelyén elkészült fémforgácsoló tanműhely, ahol jelenleg huszonhat diák tanul. A megnyitó után tudtuk meg, hogy a műhely már két éve működik.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet