Lassan eljár felettünk az idő, így a barátokkal, Bobbal, D.-vel és K.-val megidéztünk néhány helyet, ahová gimista és fiatal felnőtt korunkba jártunk Jöjjön velünk egy szombathelyi kocsmakörre, mi álljuk a számlát! 2021. July 07. 07:13 , de ma már nem léteznek. A múltidézés apropója pedig az volt, hogy nemrég végleg lehúzta a rolót Szombathely egyik ikonikus helye, a herényi városrészen található Boci betérő.
Ami haverokkal közös pont, az a Taverna a Kőszegi utcában. A másik ilyen, az aluljáró formára szabott helye, a Pentagon. Az idősebbek pedig átélhették az igazi késdobáló hangulatot a Sorok utcai Lófejben. De ott volt az Olimpia, ami később Pink Pandaként is futott egy rövid ideig a Szelestey utcában. Utóbbitól nem messze volt a Zátony, ahol most a sors iróniájának köszönhetően egy kárrendező üzemel. És még szintén abban az utcában működött a Harmadik Félidő is, a vasútállomásnál, de ma már nemzeti dohánybolt.
A Bagolyvárban is üzemelt egy kocsma, bár Bob arra már nem emlékezett annak mi volt a neve. Erre pedig azonnal jött egy másik elfeledett nevű egység, ezúttal D.-től, a Juhász Gyula és Sorok utcák sarkáról, de az a környék rendesen át is épült azóta. A harmadik névtelen hely, a Rumi úton állt, valahol a 270-es szám környékén. A memóriazavart fokozandó pedig egy negyedik olyan hely is derengett, amelynek a neve szintén a múlt homályába vész, de a Deák Ferenc utcában ütközhettünk bele, a gyermek háziorvosi rendelők magasságában.
A Körmendi úton volt a Töltőállomás, a Gagarinon meg az Üvegtigris, bár ezekhez viszonylag kevés emlék fűzte a társaságot. Érdemes felidézni a Petőfi Sándor utca két ikonikus helyét, a Pikolót és az Akváriumot/Red King Pubot. Míg előbbi a könyvtárhoz volt közel, a másik a Március 15. térhez és az SZTK rendelőintézethez.
A Szent Imre herceg utca és a Rumi Rajki sarkán üzemelt a Vidra Sarok, meg onnan nem messze az Örvény, utóbbiban ma már egy cukrászda honol, bár azóta azt is átnevezték legalább egyszer. És, ha már szentek, akkor a Szent István és az Ifjúság utca kereszteződésénél ihattunk a Harangláb nevű sörözőben is, szemben a templommal. Bár a fáma csak arról szól, hogy a bor Krisztus vére, de inkább ne rontsuk el a sörivást felesleges gondolkodással.
Persze, azt mind tudtuk, hogy a Széll Kálmán utcában Jobb, mint otthon, a Paragváriban meg ott a Muskátli, a piac felett pedig mindig szólt a Kórus. A KISZ-lakótelepen a KISZ-kocsma is bezárt nemrég. A MÁV székház háta mögött bújt meg a Kupica, ami kicsit nomen est omen hely volt.
Ezen a ponton kapcsolódott be a beszélgetésbe K., aki a MÁV-hoz való kötődését egy szóban ki tudta fejezni: Vasgalamb. Ez az üzemegység a Vasút utcai gyalogos vashíd Szövő utca felőli lábánál fészkelt egykoron. Az épület ma is megvan. A másik, hely, amit bedobott a kalapba - és mi mindannyian megfeledkeztünk róla -, a Gyöngyös söröző volt, a Gyöngyösparti sétányon. De, amúgy sem ez volt az egyetlen környezetéről elnevezett kocsma Szombathelyen, mert az Aréna utcában volt az Aréna borozó, amely méltán gyarapítja ezt a felsorolást.
A Kossuth Lajos utcában volt a Révfülöpi a Két Medve (Maci) mellett, meg a Thököly Klub a Sörpatika mellett egy utcával lejjebb. A Semmelweis ikonikus helye a Dongó is bezárt már. Ezekkel együtt pedig a fiatalságunk és az emlékeink egy része is lakat alá került, ezekre a helyekre ma már aligha térhetünk be egy jót nosztalgiázni.
Ha vannak jó történeteik, fotóik ezekről a helyekről, küldjék el nekünk a kontaktunk_KUKAC_nyugat_PONT_hu e-mail címre! A legjobbakból készítünk egy újabb összeállítást.
FRISSÍTÉS:
Utólag kiderült, tévedtünk és a Mojo Club szerencsére még talpon van!
És D. tévedésére is hamar fény derült, hiszen az a kocsma nem a Juhász Gyula és a Sorok utcák sarkán állt, hanem a Bürű utca és a Sorok utcák találkozásánál.