A Fidesz egy baloldali párttal barátkozik, a Mi Hazánk egy ultrakapitalistával, a DK pedig kikosarazta a liberálisokat

Olykor érdekes "rokonpártokkal" ülnek egy pártcsaládban a magyar pártok az Európai Parlamentben.

Az idei európai parlamenti választásokon öt magyar párt jutott be a testületbe, közülük a Fidesz és a KDNP a részben Fidesz által alapított Patriótákhoz (PfE) csatlakozott, Magyar Péter Tisztelet és Szabadság Pártja az Európai Néppárthoz (EPP), a Demokratikus Koalíció maradt a Szocialisták és Demokraták (S&D) tagja, míg a Mi Hazánk a német AfD-vel közösen megalapította a Szuverén Nemzetek Európáját (Szuverenisták).

Mindegyik pártcsalád valamilyen ideológia, eszme mellett határozza meg magát. Megnéztük, melyik pártcsalád milyen eszmét képvisel és hogyan azonosulnak velük a magyar pártok.

Fidesz-KDNP és a Patrióták különös esete

A magát konzervatívnak, kereszténydemokratának valló Fidesz az idáig a szélsőjobboldali Identitás és Demokráciában (ID) lévő osztrák Szabadságpárttal és a liberális Újítsuk meg Európát (Renew) frakcióban helyet foglaló cseh ANO-val jelentette be, hogy új pártcsaládot akarnak létrehozni. Ez lett végül a Patrióták Európáért, ami az EP harmadik legnagyobb tömörülésévé nőtte ki magát.

A Fidesz-KDNP korábban még az Európai Néppárt tagja volt
Orbán Viktor Facebook oldala

Alapjáraton a tagpártok többsége jobboldalinak mondja magát, de vannak furcsaságok az ideológiák terén. Szögezzük le, hogy a sorozatos “balliberálisozás” ellenére a liberalizmus nem egy baloldali ideológia.

Mint más eszméknek, ennek is vannak különböző variánsai, a “balliberális” kifejezést Németországban például a szociálliberalizmusra használják, ami az eszme domináns fajtája Britanniában (Liberális Demokraták), Kanadában (Kanadai Liberális Párt) és az Egyesült Államokban (Demokrata Párt).

A legtöbb országban viszont a liberálisokat inkább a jobboldalhoz sorolják, elsősorban a gazdasági nézeteik miatt, ugyanis a gazdasági liberalizmus erősen kapitalista és piacpárti. Nem meglepő, hogy van magát liberálisnak valló is a Patrióták között: a holland Geert Wilders, aki gyakran “jobboldali liberálisként” azonosítja magát.

Babis pártját nehezen lehet beazonosítani, a legtöbb helyen csak populistaként hivatkoznak rá, ámbár korábban Babis az ANO-t egy “szociális empátiával rendelkező jobboldali pártnak” nevezte.

Az egyetlen baloldali párt, amit Orbánék meghívtak a Patriótákba, a szlovák kormányfő, Robert Fico Irány - Szociáldemokrácia (Smer) pártja, aminek már a nevében benne van, hogy ez egy baloldali szociáldemokrata párt. A korábban az S&D-ben ülő Smer viszont sok társával ellentétben szociálisan konzervatív, populista és oroszpárti nézeteket vall, ezért a pártcsalád kizárta őket, Ficoék mégsem csatlakoztak a Patriótákhoz.

A magát jobboldalinak valló Fidesz tehát olyan pártokkal került egy családba, amik szintén jobboldalinak nevezik magukat. Ennek ellenére a pártok nem mindenben értenek egyet. Az erősen antikommunista spanyol Vox például kifogásolta, hogy Orbánék nem akarták aláírni a közös EU-s nyilatkozatot a venezuelai választásokkal kapcsolatban.

A Vox erősen kritikus a venezuelai szocialista vezetéssel szemben, míg a magyar külügyminiszter korábban találkozott Nicolas Maduro elnökkel, akivel szerinte egyetértettek (többek között) a szuverenitásvédelem kérdésében.

Mi Hazánk és a Szuverenisták, avagy a különc szélsőjobb

Az Európai Parlament legszélsőségesebb tömörülése az újonnan alakult Szuverén Nemzetek Európája. A pártcsalád legnagyobb tagját, a német AfD-t korábban kizárták az addig legjobboldalibb ID-ből, mert a listavezetőjük kijelentette, hogy nem minden SS-tag volt bűnöző. Az új frakciónak tagja lett a magyar Mi Hazánk Mozgalom (MHM), ami magát nemzeti radikálisként és harmadikutasként azonosítja.

Danka Lajos, a párt szombathelyi polgármesterjelöltje, Toroczkai László pártelnök és Borvendég Zsuzsanna, a párt EP képviselője
Nyugat.hu

A Szuverenisták több pártját vádolják fasizmussal, illetve nácizmussal, a szlovák Republika például a nyíltan neonáci A Mi Szlovákiánk Néppártból vált ki. Az MHM hasonló cipőben jár, a párt egyik alelnöke, Novák Előd például az egyik legismertebb neonáci honlap, a Kuruc Info reklámcégének egyik tulajdonosa.

Ezek mellett a Szuverenisták legérdekesebb pártja a lengyel Új Remény (NN). Az NN a szélsőjobboldali lengyel pártszövetség, a Konföderáció egyik tagja, de ellentétben a többi ide tartozó párttal, az Új Reményt libertáriánusnak szokták nevezni.

A libertarianizmust nehéz lenne röviden összefoglalni, de manapság azokat a pártokat nevezik így, melyek kisebb államot szeretnének. Erősen piacpártiak és általában társadalmi kérdésekben is liberálisak. Az NN ezzel szemben inkább csak a gazdasági kérdésekben libertáriánus, a többi tagpárthoz hasonlóan társadalmi kérdésekben inkább konzervatív.

Mind az AfD, mind az NN gazdaságilag liberális, velük szemben a Mi Hazánk inkább beavatkozna a gazdaságba. A közös mindegyik tagpártban a nacionalista retorikájuk és az euroszkepticizmusuk.

Mennyire szocialista a DK?

A Demokratikus Koalíció az egyetlen magát baloldalinak valló párt idehaza, ami bekerült idén az EP-be. A párt a Szocialisták és Demokraták frakciójának a tagja, ami a mérsékelt szociáldemokrata és progresszív pártokat tömöríti.

Gyurcsány Ferenc, a magyar Matteo Renzi?
MTI/Kovács Attila

Gyurcsányt és a DK-t az úgynevezett harmadikutas szociáldemokrata vezetőkhöz szokták sorolni, ide tartozik a brit Tony Blair, az amerikai Bill Clinton vagy a német Gerhard Schröder is. A harmadikutas (angolul third way) politikát a munkáspártok centrum felé közeledése jellemezte, ami gyakran azzal járt, hogy a gazdasági kérdésekben elhagyták a radikálisabb baloldali programpontjaikat és átvettek bizonyos dolgokat a jobboldali pártoktól.

A DK-ra viszont gyakran szociálliberális pártként hivatkoznak, részben emiatt hívták meg őket az európai liberális frakcióba 2019-ben, amit visszautasítottak és inkább maradtak az S&D tagjai.

Gyurcsány nem az egyetlen exminiszterelnök Európában, aki új, liberálisabb mozgalmat alapított, miután otthagyta addigi pártját. Matteo Renzi volt olasz miniszterelnök szintén otthagyta a szociáldemokrata és keresztényszocialista Demokrata Pártot (PD), hogy saját szociálliberális tömörülést alapítson Italia Viva (Olaszország Él) néven. Ellentétben Gyurcsányékkal, Renzi a liberális frakcióhoz csatlakozott a szociáldemokraták helyett.

Magyar Péter és a Tisza Párt, mint néppárt?

A Tisztelet és Szabadság Párt lett a legnagyobb magyar ellenzéki tömörülés az EP-ben június 9. után. Hasonlóan Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Néppártjához, a Tisza is egy afféle néppártként vagy gyűjtőpártként próbálta reklámozni magát.

A Tisza belefolyt az EPP-be
Mészáros D. Zsolt

Akárcsak Márki-Zay, Magyar szintén egy jobboldali ember, aki korábban azt mondta, hogy a “nemzeti oldalhoz” tartozik és szerinte a saját magára legjobban illő jelző a nemzeti liberális. Mind az MMN és a Tisza az Európai Néppárthoz kívánt csatlakozni, ami a legnagyobb pártcsalád az EP-ben.

Az EPP-t kereszténydemokrata pártok alapították, manapság liberális konzervatívként szoktak rá hivatkozni. A liberális-konzervativizmust itthon inkább polgári kozervativizmusnak szokták nevezni, ez Európa vezető konzervatív irányzata. A liberális konzervatívok piacpártiak és a társadalmi kérdésekben általában nyitottabbak a haladásra, mint más konzervatív pártok.

Az EPP tagjai között többnyire konzervatív és kereszténydemokrata pártokat találunk, illetve néhány liberális pártot. A tagpártok közül a zöld, de egyben szociális kérdésekben konzervatív német ÖDP és a szociáldemokrata Lengyel Kezdeményezés lóg ki a sorból.

Az nem meglepő, hogy a Tisza ide kívánt csatlakozni, de mivel az EPP-ben helyet foglalnak liberális pártok, valamint egy zöld és egy szociáldemokrata párt is, a Tisza elmondhatja, hogy egy olyan pártcsalád tagja lett, ami hozzá hasonlóan egy mindenkit befogadó “gyűjtőpárt”.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet