Az Orbán-Hoffmann tengelyben született új felsőoktatási rendnek köszönhetően
– ahogy korábban már cikkeztünk róla
918 újonc jöhet a SEK-re
2012.
July
25.
12:48
– az egyetemi képzőhelyek rendkívül szűkre szabott államilag finanszírozott létszámmal, néhol érthetetlenül drágának tűnő költségtérítéses szakokkal vágnak bele az új, 2012/13-as tanévbe. A szombathelyi NYME-SEK-en épp emiatt a tavalyi évekhez képest közel harminc százalékkal csökkent a jelentkezők száma, így a pótfelvételi után mindössze ezren (első körben 918 + 136-an a pótfelvételi után) kezdhetik meg tanulmányaikat. A diákok negyven százaléka ráadásul (majd négyszázan) az első szemeszterben biztosan költségtérítéses képzésben vehet csak részt.
De mennyi tandíjat kell majd fizetniük?
Ahogy Czetter Ibolyától, a SEK elnökhelyettesétől megtudtuk, a Szombathelyi Egyetemi Központban a költségtérítéses képzésre jelentkező hallgatók szemeszterenként 150-300 ezer forintos tandíjra számíthatnak. Az alapszakokon félévente átlagosan ez az összeg 175 ezer forint lesz (egy alapdiploma tehát minimum egy milliót kóstál). Ennél viszont jóval többre számítsanak a mesterszakokra jelentkezők, itt a központilag meghatározott tandíj-minimum félévente 300 ezer forint lesz.
A szombathelyi tandíjak nagyságrendjükben hasonlóak, mint az ELTE képzéseinek árai, ahol például egy anglisztika alapszakon 150 ezer forintot (mesterszakon itt is 300 ezret), pszichológián 298 ezret kell fizetni. ( Bővebben itt böngészheti át az árakat... )
Önköltségi alapon 12 millió egy orvosi diploma
Szeptembertől – olvashatjuk az eduline-on - a legtöbbet a pécsi egyetem orvostudományi karán kell fizetni, itt szemeszterenként 1 millió 50 ezer forintot kérnek el az önköltséges hallgatóktól. A Semmelweis Egyetem orvosi karán nappali tagozaton valamivel olcsóbban mérik a diplomát, szemeszterenként 1 millió 20 ezer forint a tandíj. (Mivel ezen a szakon a képzési idő 10 helyett 12 félév, összesen 12 millió 240 ezer forintba kerül az orvosi diploma, ha valaki végig önköltséges hallgatóként tanul.) A debreceni, a pécsi és a szegedi orvosi karon valamivel kevesebbet, 950 ezer forintot kérnek egy félévért.
A legdrágább képzések listájának harmadik helyén a gyógyszerészet áll: a Semmelweis Egyetem Gyógyszerészettudományi Karán 800 ezer forintot fizethetünk egy félévért, a pécsi, a szegedi és a debreceni egyetemen 750 ezer forintot.
A művészeti képzés sem olcsóbb, Magyar Képzőművészeti Egyetemen 800 ezer forintért lehet alkalmazott látványtervezést tanulni alapképzésben, nappali tagozaton. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen pedig ugyanennyibe kerül az előadóművész képzés klasszikus ének, gitár, hegedű vagy zongora szakirányon, míg a jazz-ének szakért 700 ezer forintot kérnek el.
Van kiút: a hitel vagy a jó tanulmányi eredmény
Egy év után még mindig van remény, hiszen a legjobban teljesítő költségtérítéses hallgatók átkerülhetnek az államilag finanszírozott kategóriába (de ki is lehet onnan kerülni, ha rossz a tanulmányi átlag). Addig pedig a diákhitel 2. konstrukcióval a költségtérítés összegére külön hitel is igényelhető. (Ezt azok vehetik fel, akik képzési díjat kell, hogy fizessenek. Nagyon kiszámítható konstrukcióról van szó, hiszen az ügyfeleknek csak 2 százalékos kamatot kell fizetniük, az efölötti részt az állam átvállalja.)
Vállalják? - Egy hét, és dönteni kell
Az, hogy a költségtérítéses helyekre bejutott diákok közülük végül is szeptemberben hányan kezdik meg egyetemi-főiskolai tanulmányaikat, vállalva az extra anyagi terheket, csak a szeptember 3-ai beiratkozás után derül ki… Addig lehet mérlegelni…
Mennyibe kerülnek 2012-től a fizetős képzések?
Gazdasági, jogi és társadalomtudományi szakok
Bölcsészettudományi és tanári szakok
Művészeti szakok
Orvosi, egészségtudományi, sporttudományi és természettudományi szakok
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!