Kedden este a Magyar Közlönyben megjelent és szerdán hatályba is lépett az a kormányrendelet, amelynek célja, hogy gyors és hathatós segítséget nyújtson a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vendéglátóiparnak és a turizmusban érdekelt vállalkozásoknak.
A tervezett intézkedés lényege, hogy az utólagos finanszírozás helyett az igénylők előre megkapják majd az állami bértámogatást. A modellváltásnak köszönhetően stabilizálódhat a piac, a turizmus újraindulásakor pedig az állásukban megtartott, gyakorlott munkavállalókkal nyithatnak meg az üzletek.
A kormány egy összegben kifizeti február végéig a bértámogatást. A lépés a vendéglátóhelyeken kívül a szállodák és a fitnesztermek üzemeltetőit is érinti majd.
Az elszámolási rendszer úgy változik, hogy a bérek kifizetését, illetve a dolgozó megtartását az érintett hónapot követően ellenőrzik. Ezzel biztosítja a kormány, hogy a munkahelyek védelme ne jelentsen indokolatlan megterhelést a házhozszállítás mellett is jelentős mértékű veszteségeket elkönyvelő vállalkozásoknak. A Portfolio.hu felidézi, sok kritika érte a kormányt amiatt, hogy a szinte teljesen leállt szektor támogatására kevés forrást fordított, illetve az sem jutott el az ágazat szereplőihez. A múlt heti adatok szerint a 27 milliárd forint értékben igényelt munkahelyvédelmi támogatásból mindössze 7 milliárd jutott el a cégekhez.
Az ágazat szakemberei a rendelet ellenére is úgy látják, sokkal nagyobb a baj a vendéglátásban és a turizmusban, hogy azt orvosolni lehetne a bértámogatás előfinanszírozásával. Sokan, maguk az érintett vállalkozások is, a lépcsőzetes nyitásban látják az egyetlen lehetőséget.