Felszámolták a sárvári Mezort Zrt.-t - derül ki az Opten céginformációs adatbázisból. Ez a részvénytársaság volt a Sárvár környéki mező- és erdőgazdaság zászlóshajója, amíg áldozatául nem esett a politikaközeli oligarchák húsosfazék melletti helycseréjének. Ma már más néven és másik tulajdonossal működik, miután Simicska Lajos belebukott a G-napba.
Az államtól Simicskához
Az egykori sárvári állami gazdaságot a Fidesz oligarchái vették ki először az állam, majd egymás kezéből. Attól függően, hogy éppen melyikük élvezte Orbán Viktor bizalmát - írtuk A sárvári földek Simicskától Mészáros Lőrinchez való vándorlásának története 2021. November 05. 07:30 szinte napra pontosan három évvel ezelőtt, 2021. november 5-én.
Azt a folyamatot mutattuk be, amelyben állami tulajdonból először Simicska Lajos érdekeltségébe kerültek a Sárvár környéki termőföldek, erdők és vadászterületek. Majd miután Simicska 2015-ben szembefordult a Fidesszel és Orbán Viktorral, gyorsan elveszítette vagyona nagy részét. Vas megyében kiépített birodalma rövid átmenet után Orbán Viktor új házi oligarchájához, Mészáros Lőrinchez vándorolt. Most megnézzük, hogyan alakult a Sárvár környéki mezőgazdasági területek sorsa azóta.
2002-ben, az országgyűlési választások két fordulója között a választást elveszítő, de még kormányon lévő Fidesz 12 állami gazdaságot privatizált. Közülük hármat, a Sárvári Mezőgazdasági Rt.-t, a Szombathelyi Tangazdaság Rt.-t, valamint a Lajta-Hanság Rt.-t Simicska Lajos, és az ő egyik közeli üzlettársa, Nyerges Zsolt vásárolta meg. A cégek értékét az adta, hogy közvetlenül a privatizáció előtt kapták meg állami tulajdonú szántók, erdők bérleti jogát 50 évre.
Kialakult a Vas megyei Simicska-birodalom
Simicska akkor még a Fidesz belső körébe tartozott, volt már az APEH elnöke is, és ő intézte a Fidesz gazdasági ügyeit, miközben gyarapította saját vagyonát. 2004-ben mindhárom gazdaságot bevitték a Mezort-csoportba, így a Mezort Zrt. a legnagyobb mezőgazdasági és vadásztatási cég lett a régióban, sárvári központtal. Az óriáscég alapvetően mezőgazdasággal foglalkozott, de az erdőgazdálkodás, vadászat és az ehhez tartozó turizmus is jól jövedelmezett.
Simicska igazi birodalmat épített ki magának Vas megye északkeleti részén. Az övé volt a sárvári Vadkert fogadó, ahol rendszeresen vendégül látta a NER prominenseit, de ott tartották a lánya esküvői buliját is. A fogadó mellé később egy lovardát is építettek.
A Vas megyei Simicska-birodalom dübörgött, azonban 2015 februárjában eljött a G-nap Tömeges lemondás Simicska médiabirodalmában 2015. February 06. 14:08 , amikor Simicska szembefordult Orbán Viktorral és a Fidesszel. A harc nem tartott sokáig, Simicska gyorsan kipottyant a Fidesz belső köréből, ami aztán hatással volt gazdasági érdekeltségeire is.
Megérkezett Mészáros Lőrinc
A 2018-as, a Fidesznek ismét kétharmadot hozó választások után Simicska bejelentette, hogy szinte minden érdemi üzleti érdekeltségétől megválik, és ismeretlen áron eladja ezeket régi üzlettársának, Nyerges Zsoltnak. A döntés érintette Simicska építőipari, mezőgazdasági, média- és közterületi reklámpiaci, illetve vagyonkezelői üzleti érdekeltségeit, így a Mezort Zrt.-t is.
A Mezortnak rövid ideig az ügyvédként ismert Vörös József lett a tulajdonosa, aztán megérkezett Mészáros Lőrinc, aki sorra vásárolta fel a Simicska-érdekeltségeket.
A volt Simicska-féle cégcsoport egyébként jól teljesített, 2017-ben 10 milliárdos éves árbevételt produkált. Ezen belül az ernyőcégként működő Mezort Zrt. 2,5 milliárd, a Lajta-hanság Zrt. 3,6 milliárd, a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. 3,2 milliárd, a Szombathelyi Tangazdaság Zrt. mintegy 2 milliárd forint árbevételt ért el.
A Mezort Zrt.-t aztán beolvasztották a 2018 februárjában alapított, felcsúti székhelyű Talentis Agro Zrt.-be, a Mezort 2019-ben meg is szűnt.
A Talentis azóta is működik, részvényeinek több mint 99 százaléka Mészáros Lőrincé, igazgatóságának az alapítástól tagja Vida Ildikó, a NAV volt elnöke is. Az ernyőszervezetként működő részvénytársaságba összesen 15 mezőgazdasági céget vontak össze.
A Talentis adózott eredménye 2019-ben 101 millió 171 ezer, 2020-ban 570 millió 697 ezer forint volt. A zrt. eredménye később visszaesett, 2021-ben 70 millió, 2022-ben 91 millió, 2023-ban 12 millió forint adózott eredményt ért el. Úgy, hogy a nettó árbevétele folyamatosan nőtt, a 2020-as 1 milliárd 195 millióról 2023-ban 2 milliárd 108 millióra.
A vállalatcsoport termeli a pénzt
A Talentis vállalatcsoporthoz összesen 20 cég tartozik. Több felcsúti székhelyű vállalkozás, néhány alföldi részvénytársaság, de itt van a Szombathelyi Tangazdaság Zrt., a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. is. Mindkét részvénytársaságnak Sárváron található a székhelye, azon a címen, ahová korábban a Mezort Zrt. volt bejelentve.
A Szombathelyi Tangazdaság Zrt. tavaly 3 milliárd 675 millió forintos nettó árbevételt ért el, az adózott nyeresége 223 millió forint volt. A korábbi években is hasonló teljesítmény nyújtott a részvénytársaság, aminek a fő tevékenysége a szarvasmarha-tenyésztés, de többféle mezőgazdasági tevékenységgel, sőt építkezéssel, sportegyesület-működtetéssel is foglalkozik.
A Szombathelyi Tangazdaság Zrt.-nek az Investmen Zrt. a 99 százalékos tulajdonosa, az Investmen Zrt. részvényeinek 99 százaléka viszont a Talentisé.
Minden út Mészáros Lőrinchez vezet
A Sárvári Mezőgazdasági Zrt. nagyobb bevételekkel működik. 2020-ban 3,7 milliárd, tavaly 6 milliárd forint volt a nettó bevétele, adózott nyeresége 2020-ban 600 millió, 2021-ben 704 millió, 2022-ben 1 milliárd 318 millió, 2023-ban 295 millió forint volt. Főként állattenyésztéssel foglalkoznak, de tevékenységeik közé tartozik az erdészeti szolgáltatás, az ingatlankezelés, a növénytermesztés és a fakitermelés is.
A Sárvári Mezőgazdasági Zrt. tulajdosa a Mező Befektetési Zrt. A Mező Zrt.-t pedig szintén a Talentis Zrt. birtokolja. A Talentis részvényeinek több mint 99 százaléka pedig Mészáros Lőrincnél van.
A Sárvár környéki mezőgazdasági, erdőgazdasági és vadászati cégek tehát eredményesen működnek. 2002-ig állami tulajdonban voltak, azóta annyi változott, hogy az évente elért több milliárd forintnyi adózott nyereséget először Simicska Lajosnak termelték, amióta ő szembefordult a NER-rel és Orbán Viktorral, azóta Mészáros Lőrincet gazdagítják. Legalábbis papíron.