A múlt hét elején jelentették be Magyarországon a koronavírus járvánnyal kapcsolatos szigorításokat, és az ehhez kötődő gazdaságvédelmi intézkedéseket.
Habár a kormányzati kommunikációból arra lehet következtetni, hogy a vállalkozások más könnyítésekre is számíthatnak (nyereségadó, iparűzési adó csökkentése), de egyelőre ezek körül sok a bizonytalanság.
Lapunk a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara munkatársainak segítségével összegyűjtötte a magyar és az osztrák gazdaságvédelmi intézkedéseket.
Nem állítjuk, hogy Magyarországnak ezeket kellene lekoppintani, de abból a szempontból mégiscsak érdekes, hogy Orbán Viktor többször hangsúlyozta, hogy a járványkezelésben Ausztria afféle mintaországként szolgál.
A miniszterelnök egyébként a ma reggeli rádióinterjúban
fejtette ki
Orbán Viktor szerint Soros György a világpolitika legkorruptabb embere
2020.
November
20.
10:27
, hogy Magyarország olyan erős lábakon áll, hogy nemcsak átvészeli, de még fejlődni is tud ebben a nehéz időszakban.
Gazdaságvédelmi intézkedések Magyarországon
1. Adó- és járulékkedvezmények
2020. november hónapra 18 ágazatban, meghatározott tevékenységi kört tényleges főtevékenységként folytató vállalkozásoknak
2. Munkahely-megtartó bértámogatás
2020. november hónapra 18 ágazatban, meghatározott tevékenységi kört tényleges főtevékenységként folytató vállalkozások, mint munkaadók részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére 50 %-ának megfelelő összegű, munkaerőpiaci program szerinti támogatás nyújtható, amennyiben
3. Szálláshely-szolgáltatás támogatása
Az NTAK-nál regisztrált szálláshelyek esetében az állam megtéríti a szálláshely-szolgáltató részére az NTAK-ban 2020.11.08. napjáig regisztrált foglalások után számított nettó bevétel 80 %-át.
4. ÁFA
A vendéglátásban 5 százalékra csökkent az elvitelre készülő ételek áfája.
5. Széchenyi hitelkonstrukciók
Gazdaságvédelmi intézkedések Ausztriában
1. Kurzarbeitgeld
Teljeskörű Kurzarbeitgeld jár mindenkinek, aki nem tudja ellátni teljesen a lockdown miatt a munkáját.
Összege:
Továbbá: havi bruttó 5370 euróig a munkaügyi hatóságok megfizetnek minden olyan költséget, amelyek a megváltozott munkavégzéshez kapcsolódik.
2. Újrakezdési bónusz
A munkerő piacra visszatérők „Comeback“-bónuszt kapnak az induláshoz az osztrák államtól. Finanszírozása: a jelenlegi nettó kereset és a munkanélküliség előtti nettó kereset közötti különbség 80-90 %-a, de legfeljebb 950 euró. (Az AMS-hez bejelentett üres álláshelyekre érvényes, hatálya visszamenőleges 2020. június 15-ig.)
3. Nehéz helyzetbe került vállalkozások támogatása
Az osztrák állam 15 milliárd eurót különített el a gazdasági problémákkal küzdő cégek megsegítésére (a támogatások kifizetése tavasz óta zajlik), ezen belül 2 milliárd eurós keret szolgálja a mikro vállalkozások személyes megélhetési költségeinek finanszírozását. Az érintettek, tehát azon vállalkozások, amelyeket a belépési tilalmak, az utazási korlátozások, vagy a találkozók korlátozása miatt jelentős értékesítési veszteségekkel szembesülnek, és üzleti alapjuk veszélyben van (likviditási problémákkal küzdenek), a Corona segélyalaphoz fordulhatnak (pályázat).
4. Hitelgarancia
A kis- és középvállalkozások megsegítésére, a likviditási problémák enyhítésére az osztrák állam áthidaló hiteleket biztosít, és annak 80%-a erejéig garanciát vállal az ezen cégek által felvett hitelek megfizetésére (a cégeknek két évig kamatot sem kell fizetniük a felvett hitelek után). Az áthidaló finanszírozás futamideje 5 év.
5. Turisztikai ágazat támogatása
Sürgősségi segély áthidaló finanszírozásra 100 millió euró összegben a belföldi turizmusban érintett vállalkozások számára.
6. Kamara
A kamarai hozzájárulások és tagdíjak fizetési kötelezettségének felfüggesztése.