Megéri kelet felé tekintgetni - egyre erősebbek a magyar gyógyszergyártó cégek

A Richter bevétele milliárdokkal nőtt tavaly, az Egis pedig egyre jobban megerősíti pozícióját Oroszországban.

17,5 százalékkal nőtt a Richter bevétele, az Egis pedig további felvásárlásokkal tovább erősíti helyét Oroszországban. A kelet-európai piacon nem mindig biztos a nyereség, mégis nagy üzlet a gyógyszergyártóknak.

Majdnem 20 milliárdos nyereség csak egy negyedévben

A Richter Gedeon Nyrt. 2016-ban 63,27 milliárd forint konszolidált nettó nyereséget ért el, ami 17,5 százalékkal haladja meg az előző évit - közölte a gyógyszeripari vállalat hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A cég éves árbevétele 389,69 milliárd forint volt - ez 6,7 százalékkal több, mint 2015-ben. A negyedik negyedévben 19,35 milliárd forint nyereséget ért el a Richter, ez több mint duplája a bázisidőszaki 9,51 milliárdnak, árbevétele 19,2 százalékkal 105,67 milliárd forintra nőtt.

A cég éves üzemi eredménye 56 milliárd forint volt 2016-ben, ami az előző évhez képest 16 százalékkal csökkent. A csökkenést a bázisidőszakitól elmaradó mérföldkő bevételekkel, valamint egyszeri ráfordításokkal és az értékesítési és marketing költségek emelkedésével magyarázza a társaság.

pixabay.com

A pénzügyi eredmény soron 8,66 milliárd forint nyereséget könyvelt el a Richter 2016-ban, szemben a 2015. évi 8,3 milliárd forintos veszteséggel. A gyógyszergyártó vállalat Magyarországon 35,78 milliárd forint árbevételt realizált 2016-ban, ami 2,3 százalékkal haladja meg az előző évit.

Az export árbevétel is nőtt 6,5 százalékkal. A legtöbb piacon ugyan nőtt a cég árbevétele, ám a FÁK-országokban és a kelet-európai régiókban csökkent a forgalom. Érdekesség, hogy az oroszországi bevétel euróban ugyan stagnált, rubelben számolva viszont növekedést mutat. A romániai bevétel is kiemelkedően nőtt, 18,9 százalékkal.

A nyugat-európai piacon 11,2 százalékos növekedéssel 189,5 millió euró bevételre tett szert a vállalat. A kínai árbevétel 27,6 százalékkal nőtt, 69,4 millió eurót tett ki. Az Amerikai Egyesült Államokba 66,9 millió dollár értékben exportált a Richter, az előző évhez képest 2,1 millió dollárral nőtt a forgalom. A latin-amerikai országokból 32,7 millió dollár árbevétel származott, 0,2 millió dollárral meghaladva az előző évit. A csoport beruházásainak összege az immateriális javak beszerzésével együtt 2016-ban 36,1 milliárd forint volt, szemben a bázisévi 33,3 milliárd forinttal.

Bőr- és nőgyógyászattal erősít az Egis

Bőr- és nőgyógyászati portfóliók felvásárlásával erősíti oroszországi pozícióját az Egis, derült ki a társaság sajtóközleményéből. A termékportfóliókat a Jadran-Galenski Laboratorij (JGL) gyógyszergyártótól vásárolta meg a cég.

A bőrgyógyászat kapcsán a D-Panthenol termékcsalád került az Egis kötelekébe. Az ötféle kiszerelésben kapható D-Panthenol a másik legnagyobb forgalmú termék a saját hatóanyag piacán, ami Oroszországban az Egis 4. legnagyobb, az OTC szegmensen belül pedig a második legnagyobb forgalmú készítménye lesz.

A társaság ugrásszerű növekedést tervez a most felvásárolt nőgyógyászati termékeinek forgalmában is - ezek a Vagilac termékcsalád, a Folacin és a Feminal. Ezeket már februárban elérhetővé kívánják tenni az orosz piacon.

E portfóliók felvásárlása lehetővé teszi pozíciónk és versenyképességünk erősítését legnagyobb piacunkon, Oroszországban. Fő törekvésünk, hogy az árbevételünk 80%-át adó exportunkat tovább erősítsük. Ugyanakkor a jövőben is Magyarországon kívánjuk tartani értékteremtő tevékenységeinket, ezért a külföldön megtermelt nyereségünkből elsősorban magyarországi K+F és termelési kapacitásaink bővítését, korszerűsítését és fejlesztését tervezzük

– mondta dr. Hodász István, az Egis Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója.

A 2015/2016-os üzleti évben az Oroszországba irányuló export értéke 31 milliárd forint volt. Az Egis számára a versenyképesség növelésének egyik stratégiailag kiemelt jelentőségű eszköze az OTC jelenlét erősítése, valamint a vállalat hazai és nemzetközi termékportfóliójának folyamatos bővítése az intenzív fejlődés érdekében.

Emiatt vásárolta fel a vállalat 2015-ben a Lengyelországban piacvezető Biovital vitaminkészítmények portfólióját, aminek a forgalma így másfélszeresére nőtt. A társaság további felvásárlásokat tervez.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság