Az eredeti törvényjavaslat még csak 12 kastélyt, közöttük a pécelit jelölte ki magánkézbe-adásra, az új javaslatban azonban nem szerepel ilyen lista, minden állami kastély magánkézbe adhatóvá válik, és még csak nem is kell közcélokra hasznosítani, ha nem működik benne jelenleg közgyűjtemény - hívta fel a figyelmet az RTL.
A Momentum szerint nem véletlen, hogy sorra zárják be a kastélyokat a törvény elfogadása előtt. Bedő Dávid képviselő szerint lehetséges, hogy a bezárások annak érdekében történtek, hogy rá tudják fogni, semmilyen közfeladatot nem lát el az adott kastély.
Ráadásul nemcsak a kastélyokat, de a bennük lévő ingóságokat, így a bútorokat vagy festményeket is ingyen átadhatják magántulajdonosoknak.
A kormány ezzel kapcsolatban jelezte, hogy nem ingyen adják a kastélyokat: fejlesztést és üzemeltetést várnak el. Azt is hozzátették, hogy a törvénytervezet társadalmi egyeztetése és a parlamenti viták során a minisztérium minden kérdésre választ ad majd.
Áprilisban egyébként Lázár János jelezte, hogy a kastélyokat nagy cégek, például a Mol, az OTP vagy a Richter kaphatná meg az államtól, amitől az említett cégek sem zárkóznak el - emlékeztetett a lap.