Mit gondol a rendőrség az autós kamerákról?

És mennyire használható a felvétel bizonyítékként?

Egyre több autós dönt amellett, hogy fedélzeti kamerát (dashcam) szereltet be a járművébe. Az ezekkel készült felvételek gyakran bukkannak fel az interneten, arról viszont kevés szó esik, hogy mennyire lehetnek hasznunkra akkor, ha egy baleset vagy más jogsértés a hatóság elé kerül. Ennek járt utána a Világgazdaság.

Ütközés előtti pillanat. Fedélzeti kamera rögzítette ezt a szemközti sávba áttért Minit néhány nappal ezelőtt
TM/Nyugat.hu

„A tapasztalatok azt mutatják, hogy a járműben elhelyezett képrögzítő, menetrögzítő eszközök által készített felvételek nagymértékben segíthetik a hatóság eljárását. Amennyiben a jogsértésről képfelvétellel is rendelkezik, az az eljárásban felhasználható”

– írta válaszában az ORFK.

Amit tudni kell még:

  • Jogsértés miatt a rendszám alapján bárki kezdeményezhet a rendőrségnél (szóban, írásban, elektronikus úton) feljelentést.
  • A feljelentésnek tartalmaznia kell a feljelentett cselekmény helyének és idejének, továbbá az elkövetés körülményeinek a leírását. Ha kamerafelvételünk van, jeleznünk kell azt is.
  • A pontos helyszín azért fontos, mert ez alapján tudja eldönteni a hatóság, hogy ott milyen közlekedési szabályok érvényesek.
  • Az időpont kissé trükkösebb. Egyrészt ez alapján kiderül, hogy elévült-e a jogsértés, másrészt a felvétel időpontját be lehet állítani.
  • Mindebből az következik, hogy az eljáró szabálysértési, illetve közigazgatási hatóságnak további bizonyítékokat kell még begyűjtenie.

    Végül ahhoz, hogy a felvételt a hatóság bizonyítékként értékelje, szükséges a készítőjének tanúként történő meghallgatása is, ahol jegyzőkönyvben nyilatkozik a képkészítés körülményeiről.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Hasznos