A Szombathelytől 10 km-re, Jákon élő családot ajándékcsomaggal jutalmaztuk meg, majd arról kérdeztük, miért is jó otthon, együtt dolgozni.
A Tóth családban idén már a húsvét előtti héten nekiláttak a tapsifüles-gyártásnak. A munkából – mesélik a szülők – mindannyian kivették a részüket. A gyerekek, a 8 éves Dorka és a 11 éves Bence is besegítettek a nyuszinak, hogy jusson elég tojás a locsolóknak. A legnehezebb feladat az édesapára hárult, ő fújta ki a tojásokat, de az előrajzolásban is segédkezett. A gyerekek filcből füleket vágtak, ők is rajzoltak, festettek és ragasztottak.
Az ötlet az édesanyáé, Eleonóra így mesél erről:
Középiskolás koromban készítettem először hasonló figurát, de hogy hol láttam meg a mintát, arra már nem emlékszem. Az is lehet, hogy csak úgy nekiálltam a tapsifüleseknek. Az első darabok lúdtojásból készültek (apukám hozta valahonnan őket). Ezeket a gyerkőceim tavaly "leamortizálták", eldőlt ugyanis a tojásfa, úgyhogy idén belekezdtünk az újragyártásba. Jól szórakoztunk a Húsvét előtti héten.
Húsvét előtti héten Jákon is havazott – ez ihlette meg Bencét, amikor kitalálta a piros Télapónyuszit. Kis történetet is kreált hozzá:
Esik a hó, ezért a Nyuszi kölcsönkérte a Télapó szánkóját, és most azzal osztja a tojásokat…
Dorka pedig már azon ötletel, miként lehetne a tojásból nyuszilányt csinálni.A család otthon szeret együtt alkotni, legutóbb fagolyóból készítettek pillangót. Ha pedig a jáki erdőben kirándulnak, sásból békaszéket csinálnak – ezt, mint sok más technikát Eleonóra a nagyapjától tanulta.
Az édesanya a gyerekek szórakoztatására profi szinten megtanult lufiból állatfigurákat hajtogatni. De sütni is szeret, a „csúcs”, meséli Bence - az apa szülinapjára készített
Hifi magnó torta
volt. Ugyanis az édesapa műszerész. A konyhában – teszik hozzá – a gyerekek is otthonosan mozognak, önállóan sütik már a vaníliás kiflit, karácsonykor együtt készültek a mézeskalácsok.Dorka a suliban leginkább a tornát szereti, most éppen versenyre készül, és ahogy bátyja, ő is karatézik. Bence pedig le se tagadhatná ezermester édesapját, mindent szerel, asztala – meséli nevetve – most is tele vezetékekkel. Kísérletezik, bütyköl, legutóbb tejesdobozokra szerelt kapcsolókat és kis izzókat.
Ami azonban a legnagyobb érték – meséli az anyuka – az egymással töltött idő.
Az otthoni együtt dolgozásnak, miközben valami kedveset és aranyosat készítünk, ez adja meg az érelmét: hogy együtt lehet a család, és miközben valamit bütykölünk, aközben egymással is foglalkozunk. Másrészt fontos számunkra, hogy nagyszüleinktől kapott hagyományokat is továbbadhassuk.