A Dow Jones - ami az USA 30 legfontosabb vállalatának tőzsdei állapotát jelzi - és a S&P 500 – ami az USA 500 legnagyobb tőzsdei kapitalizációjú vállalatának állapotát jelzi - indexei egyaránt 2,3 százalékot zuhant, míg a New York-i tőzsdére bejegyzett vállalatok állapotát mutató Nasdaq 1,96 százalékkal csökkent - adta hírül a Portfolio.
A felfordulás okai
Az amerikai befektetők bővelkedtek a csalódáskeltő makrogazdasági adatokban, ami jócskán felgyorsította a zuhanást.
1. Az egyik legfontosabb ok, hogy váratlanul 0,3 százalékkal esett vissza a kiskereskedelmi forgalom, ami az első havi alapú csökkenés január óta.
2. A várakozásoknál rosszabbul teljesített a New York-i Fed index is.
3. Az USA üzleti készleteinek bővülése is elmaradt a várakozásoktól.
4. Emellett 2013 augusztusa óta a termelői költségek most először csökkentek az Egyesült Államokban.
Nem most kezdődött
A globális növekedési kilátások romlása miatt adják a nyersanyagokat, zuhan az olaj ára is, viszont emelkedik a menekülő terméknek tartott arany és ezüst árfolyam. Közre játszik az is, hogy a befektetők tartanak az ebol-járvány terjedésének gazdasági hatásaitól, további pesszimizmusra adnak okot a rossz európai és kínai gazdasági adatok is. A Fed közelgő kamatdöntése körül is nagy a bizonytalanság, és nem segít az sem, hogy hamarosan abbahagyja a QE-programot (e program keretében eddig gőzerővel vásárolták az amerikai államkötvényeket és más értékpapírokat, hogy így nyomják le a biztonságos befektetések hozamát, és a reálgazdaság felé tereljék a tőkét).
Az OTP is megérezte
Itthon az OTP jött ki a legrosszabbul a „buliból” a bankpapír árfolyama 3 százalékot esett, így újra 4000 forint alatt lehet ezeket jegyezni. A BUX 9,2 milliárd forintos forgalom mellett került 1 százalékkal lejjebb. A MOL 1,2, a Richter 0,2 százalékkal csökkent, a Magyar Telekom viszont 2,9 százalékkal emelkedett.