Ahogy a napokban mi is beszámoltunk róla, nemsokára elárverezik Szombathely egyik emblematikus épületét 600 millióért lehet egy Savaria Nagyszállója 2015. May 18. 11:56 , a Nagyszállót. Ez a város egyik legszomorúbb sorsú pontja, az egykori patinás hotel a belváros szívében áll üresen évek óta, állapota pedig kezd hasonlítani a magyar egészségügyre: először csak nincs rá pénz, aztán potyog néhány cserép, a folytatást meg csak sejtjük, de jobb nem belegondolni.
Nem hagyhatjuk mi sem csak úgy annyiban a témát, kérdésekkel fordultunk hát a szombathelyi önkormányzati képviselőkhöz, szerintük be kell-e avatkoznia a városnak az épület sorsába, illetve ha most nem, de később lehetne akár EU-s támogatást szerezni, akkor támogatnák-e, hogy beszálljon a város az épület megmentésébe.
A jobbikos Balassa Pétert ugyan elértük, és választ is ígért, azt sajnos azóta sem kaptuk meg, a Fidesztől nem jeleztek vissza, ez van, azért megpróbáltuk. Persze, ha érkezik válasz bármelyik párttól, frissíteni fogjuk cikkünket.
Na de kaptunk fontos és érdekes válaszokat másoktól, jöjjenek szépen sorban: a városvezetés részéről egyedül a Pro Savariás Molnár Miklóst sikerült megszólaltatnunk, ő megerősítette a korábban megjelenteket: elővásárlási joga van a városnak. Bármilyen adás-vétel esetén kötelezően jelzik azt a városnak is, ilyenkor harminc nap áll a rendelkezésre, hogy döntsön a közgyűlés, élni kíván-e ezzel a jogával.
Még nincs döntési kényszerünk. Ha jön befektető, többféle módon tudunk beszállni az épület fejlesztésébe
- mondta az alpolgármester. Kifejtette, hogy lehet ez segítség a parkolóhely-probléma megoldásában, de akár tulajdonrész is. Hivatalosan egyelőre nincs információ arról, hogy van-e egyáltalán érdeklődő.Figyeljük, mi fog történni
- zárta szavait Molnár.Czeglédy Csaba, a baloldal frakcióvezetője most is sürgetné a döntést:
Évekkel ezelőtt már kezdeményeztük, hogy éljünk az elővásárlással, a fideszes többség azonban rövidlátóságáról tett tanúbizonyságot, nem volt ebben partner. Most ugyanez lesz a javaslatunk.
Akkoriban egyébként 250 millió forintért lehetett volna megvenni a mostani 600 millióval szemben.
Czeglédy elmondta még, akkoriban a fideszesek azzal érveltek, hogy nem dolga az önkormányzatnak vállalkozási tevékenységet végezni.
Azóta megvettük az Epcos területét, beszálltunk a Stylbe, amivel gyakorlatilag egy ruhaipari cég működésében vállal szerepet a város mostantól. Ezek alapján semmi elvi akadálya nem lehet, hogy a város megszerezze a ingatlan tulajdonjogát.
Kétségei vannak az uniós forrásra, pontosabban arra, hogy szállodára adnak-e, szerinte szakmai befektetőt kell szerezni. Ha beszáll az önkormányzat is, az plusz stabilitást ad ehhez is. Szerinte a kormányzattól is lehetne pénzt szerezni, ha az önkormányzat kisebbségi tulajdonos.
Vegyük meg az épületet, keressünk szakmai befektetőt, a parkolóhelyek problémáját is csak a város tudja megoldani. Ha az önkormányzat nem lép, ránk fog rohadni. Mindenképpen tenni kell valamit.