Navracsics: az iparűzési adó többletet a járások között osztják szét 2025-től

A miniszter azt mondja, ez nem "centralizáció", hiszen visszapályázhatják a járások az elvett pénzt.

Jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut a Versenyképes járások program keretéből – jelentette be a közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn Budapesten.

Navracsics Tibor közölte: a program elindításának célja, hogy nagyobb dinamikát adjanak a területi felzárkózásnak. A jövőben szisztematikusabb fejlesztéspolitika valósulhat meg az uniós források és a Magyar falu program forrásai mellett a területfejlesztési alap bekapcsolásával.

A lényeg azonban az, hogy

az iparűzési adó 2025. évi többlete kerülne be a területfejlesztési alapba és válna „visszapályázhatóvá” a járások által.

Ez a forrás a Pénzügyminisztérium kalkulációja szerint 65 milliárd forint lesz – mondta Navracsics Tibor.

Ez azt jelenti, hogy a 2024-es szintig az önkormányzatok az iparűzési adójukat ugyanúgy megkapják.

"Alapesetben ugyanarra az összegre pályázhatnak, ami az iparűzési adó többleteként megjelent. Ugyanakkor, ha ez az iparűzési adótöbblet a 250 millió forintot nem éri el, a költségvetés kiegészíti ezt, azaz legalább 250 milliós keretre pályázhat minden járás" - mondta Navracsics Tibor az atv.hu beszámolója szerint, hozzátéve: a megyeszékhely központú járások esetében a megpályázható keret 500 millió forint.

A 174 járásból 135 olyan járás van, amelyik 250 milliós pályázati összeggel "rendelkezhet", 6 megyeszékhely pedig 500 milliós keretre pályázhat - közölte a miniszter, aki fel is sorolta: ez érinti a zalaegerszegi, szekszárdi, békéscsabai, kaposvári, az egri és a salgótarjáni járást. "Számukra 500 millió lesz a megpályázható keret".

Megemlítette azt is, hogy az 500 millió-1 milliárd közötti összegre a gödöllői, a pécsi, a szigetszentmiklósi, a nyíregyházi, a veszprémi, a tatabányai, a vecsési, a szombathelyi, a szolnoki, a kazincbarcikai, a komáromi, az esztergomi, a jászberényi, a dunaújvárosi, a dunakeszi és a mosonmagyaróvári járás.

De 1 milliárd fölötti többlet-összegre is lehet pályázni: a győri, debreceni, székesfehérvári, a budakeszi, a kecskeméti, az érdi, a szegedi és a miskolci járás teheti ezt meg.

Azt is elmondta, hogy a pályázat tárgyát, a prioritásokat a kormány jelöli meg, valamint járási fejlesztési fórumok jönnek létre, a fórumokon a polgármesterek döntenek 2/3-os többséggel, hogy tompítsák a város és a környéke közötti fejlettségi különbséget.

Ez nem centralizáció, hiszen vissza lehet pályázni - jelezte egy kérdésre válaszul Navracsics.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság