"...az Önkormányzat köszönetet érdemlő felajánlásával terveink szerint nem kívánunk élni" - írta kérdésünkre az Országos Mentőszolgálat (OMSZ).
Ami azt jelenti, hogy december 1-től a Markusovszky kórházban működik az orvosi ügyelet, ami járási feladatokat lát el, tehát nem lesz külön szombathelyi és járási rendelő.
De azt is jelenti, hogy az OMSZ nem veszi igénybe azt a rendelőt, ahol most működik az ügyelet. A 11-es huszár út elején, a zsákutcai szakaszon, a Honvéd tér mellett lévő épületben (11-es huszár út 6.) a városi önkormányzat 2020-ban alakította ki az ügyeleti rendelőt, százmillió forintból.
2021. január 1-től működik az önkormányzat által fenntartott ügyelet ebben a rendelőben, az orvosok, a személyzet és a betegek teljes megelégedésére.
Egy törvénymódosítás következtében december 1-től az OMSZ veszi át az orvosi ügyeleteket. Az önkormányzat hónapokon át egyeztetett a mentőszolgálattal, megállapodtak, hogy a rendelő berendezéseit, orvosi eszközeit ingyen adják át.
Az ingatlan használatáért viszont nettó 305 ezer forint bérleti díjat kértek, amit első körben el is fogadott az OMSZ. Október 21-én aztán arról kapott levelet a városvezetés, hogy az OMSZ főigazgatójának döntése alapján az orvosi ügyeletet a Markusovszky kórházba helyezik át.
A városi közgyűlés múlt heti, október 26-i ülésén aztán határozatot hozott Ingyen is odaadja a mentőszolgálatnak a százmillióból kialakított orvosi ügyeletet a szombathelyi önkormányzat 2023. October 26. 17:43 , hogy a város lemond a bérleti díjról, és az ingatlant is ingyen adja át az OMSZ-nek.
Még a közgyűlés előtt levelet írtunk az OMSZ-nek, amiben feltettük kérdéseinket, többek között azt, hogy az önkormányzat felajánlását elfogadják-e és maradhat-e az ügyelet a jelenlegi helyén.
A most megérkezett válaszból kiderül, hogy
a szombathelyi orvosi ügyletnek be kell költöznie a Markusovszky kórházba.
Az OMSZ a döntést azzal indokolta, hogy a kórházban az ügyelet mellett lesz a sürgősségi és a gyermekosztály is. Az eddigi tapasztalatok szerint a sürgősségi osztály és az ügyelet együttműködése segíti a betegek hatékony betegútszervezését, aminek eredménye, hogy a sürgősségi osztályokra csak a valóban sürgősségi (kórházi) ellátást, igénylő betegek kerülnek, és a járóbetegként kezelhető, ellátható betegek nem terhelik ezen osztályokat.
Mint írják, a rendszer előnye a másik oldalon is érezhető, az orvosi ügyeletben nem kell súlyos, esetleg életveszélyes betegek ellátását megkezdeni, szállításukat megszervezni és addig is a beteget felügyelni, hiszen az azonnal az intézményen, épületen belül megoldható.