Egy-két éven belül egy különleges köztéri alkotással lesz gazdagabb Szombathely.
A nevű Trianon-emlékművet az Ezredévi Park közepén alakítják majd ki, és nemcsak az emlékmű, de annak születési körülményei is rendhagyók. Merthogy nem a politika, hanem szombathelyi civil szervezetek* kezdeményezték létrejöttét.
Az erre a célra létrejött emlékbizottság ez év elején hirdette meg 50 millió forintból épül meg a nemzeti összetartozás emlékhely Szombathelyen 2021. January 22. 17:02 az országos, nyílt pályázatot, amelynek eredményét kedden hirdették ki a megyeháza dísztermében.
A győztes „Szélrózsa” Rónaszéki Linda képzőművész és Lieb Roland Ferenc építész-tervezőművész, szobrász közös alkotása lett, amely a pályázatban megfogalmazott összes szempontrendszernek megfelel.
Pedig az meglehetősen sok kritériumot fogalmaz meg. Például:
A közel hat méter magas „Szélrózsa” első ránézésre egy tájba illeszkedő virág, amelynek vasbetonból készült szirmait vékony bandázs tartja egyben. A virágszirmok méretükkel és elhelyezkedésükkel a trianoni döntéssel elszakított területeket szimbolizálják. A virágot szökőkút medence veszi körül, ezen tipegő szigetek vezetnek be a szirmok közé, amelyek belső felületén olvashatók a feliratok. Az emlékmű éjszakára díszkivilágítást kap.
Az eseményen Rónaszéki Linda ismertette az alkotás kifinomult gondolati- és szimbólumrendszerét, Lieb Roland Ferenc pedig az alábbi videóval mutatta meg, mire is számíthatunk majd.
Mi ehhez annyit teszünk hozzá, hogy az alkotóknak – és a kezdeményezés mögött álló civil szervezeteknek – sikerült a nagy mutatvány: végigmentek a keskeny padlón, és nem estek bele abba a politikai, gondolati, világnézeti és művészi árokba, amely be szokta szippantani az ilyen és ehhez hasonló műveket.
Ebből a szempontból is egyedinek és különlegesnek ígérkezik a szombathelyi Trianon-emlékmű.
Az emlékbizottság nevében Gregersen-Labossa György közölte: az idáig vezető út civil szervezetek kezdeményezése volt, és a későbbiekben is számítanak az egyesületekre, cégekre, iskolákra, magánemberekre stb., merthogy az – alsó hangon – 50 millió forintra saccolt költséget közadakozásból tervezik összegyűjteni. A gyűjtés afféle közösségi lakmuszpapírként is szolgál – hangzott el.
Eddig 2 millió forint gyűlt össze a számlán, és a szombathelyi közgyűlés is megszavazott a célra 3 millió forintot. (Az eseményen részt vett Horváth Soma kultúráért is felelős szombathelyi alpolgármester is.)
Majthényi László megyei elnök arról beszélt, hogy az emlékmű felkarolása nemzeti minimumnak számít, és a Ság hegy közadakozásból készült Trianon-keresztjéhez hasonlóan, de száz évvel később, most Szombathely is példát mutathat.
A megye egy egyedi készítésű Trianon-zászló árverési összegét utalja majd át nemsokára, és az elnök azt is bejelentette, hogy a Képtár téglajegyeihez hasonló módon is folyik majd gyűjtés az emlékmű számára.
Aki szeretne hozzájárulni az emlékmű költségeihez, annak felajánlását a 59501211-16536117 számlaszámon várják.
* A Honderű Asztaltársaság Egyesület, a Polgárok a Városért Egyesület, a Polgári Egyesület Szombathelyért, a Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület, a Rákóczi Szövetség Vas Megyei Szervezete, a Szülőföld Egyesület és a Vas Megyéért Egyesület.