Visszatértek az olvasók a könyvtárakba – ilyen és ehhez hasonló szalagcímeket olvashattunk a közelmúltban, amelyek alapját az Országos Széchényi Könyvtár felmérése szolgáltatta.
Visszaszoktunk a könyvtárba?
Az adatokból az látszik, hogy a személyes könyvtárhasználat, a kölcsönzések és a könyvtári programokon részt vevők száma országosan meredek emelkedésnek indult: közel 30%-kal nőtt 2021-hez képest. Az olvasók és a látogatók visszatérnek tehát a könyvtárakba a koronavírus-járvány és az energiaválság után – írta az országos intézmény.
Kíváncsiak voltunk, hogy mi a helyzet a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtárban, amelyhez négy fiókkönyvtár tartozik, és 203 kistelepülést lát el könyvtári szolgáltatásokkal, programokkal.
Mint kiderült, "pozitív mutatókkal" vészelte át a koronavírus-járványt és az energiaárak miatti lezárást, korlátozást a könyvtár, amely igyekszik fogódzót nyújtani olvasóinak a mindennapokban, éppen úgy, ahogyan a könyvek. Online is erősítettek: például 17 országból követték egyik streamelt irodalmi előadássorozatukat.
Jók a mutatók
„A 2022-es évnek mi is nagy elvárásokkal indultunk neki, teljes évet reméltünk. Nem számoltunk azzal, hogy a koronavírus-járvány lecsengése után egy energiaválsággal kell szembenéznünk. Nagy rugalmasságra volt szükség a részünkről" – kezdte Dr. Baráthné Molnár Mónika igazgató.
„A tavalyi évben annak ellenére, hogy október 10-től nyitvatartási korlátozásunk volt, és hat nap helyett csak hármat voltunk nyitva hetente, egészen meglepő, hogy a regisztrált használóink száma 25%-kal emelkedett a 2021-es évhez képest. Ugye, az még csonka év volt. A látogatószám megduplázódott, a kölcsönzött kötetszám is elérte a 400 ezres nagyságrendet. Tehát mi is hoztuk azt az eredményt, amit az Országos Széchényi Könyvtár publikált. Sőt, nálunk a pandémia előtti időkhöz hasonlítva is van emelkedés" – közölte az intézményvezető.
A könyvtár vezetője szerint ennek egyik oka, hogy „az infláció, gazdasági nehézségek miatt egyre többen járnak könyvtárba, hiszen így nem muszáj megvásárolni a kiadványokat. A könyvek átlagára egy év alatt 3000 forintról 5000 forintra emelkedett. A napilapokhoz, folyóiratokhoz is hozzájuthatnak itt, közben pedig akár kávézhatnak is a büfében. Találkozási pont a könyvtár: mindig vannak ismerős arcok. Egy fogódzó vagyunk, akárcsak a könyvek".
Alkalmazkodni kellett
Az intézménynek azonban át kellett gondolni, hogy a nehéz időkben, milyen formában vegye fel a kapcsolatot az olvasókkal. Az online térre helyezték a hangsúlyt, amikor korlátozottan tudták csak fogadni az látogatókat. „Ki kell emelnem, hogy a munkatársi közösség hozzáállása rendkívüli volt. Rugalmasak voltak, nyitottak az újra, pillanatok alatt tudtak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. A csökkentett nyitvatartásban sokszor hatalmas roham volt, de ennek nagyon örültünk" – idézte fel az igazgatónő.
A bibliotéka technológiailag is fejlesztett, hogy gyűjteményét, adatbázisát elérjük az interneten és magas színvonalon tudja közvetíteni online programjait.
„A megújult honlapunkon arra is lehetőség van, ha nincs kölcsönzésben egy kiadvány, akkor az olvasó otthonról lefoglalhatja, ha kölcsönzésben van, akkor pedig előjegyezheti. Van arra igény, hogy azon nyomban tájékozódjanak róla az emberek, hogy mi az, ami bekerül a könyvtár állományába. Éves szinten 12 ezer dokumentumot dolgozunk fel" – számolt az igazgató.
A nap 24 órájában elérhető nyilvános katalógusban idén eddig 3 millió 683 keresést indítottak. 2022 és 2023 első félévéig összesen 7,2 millió keresés történt a katalógusban. A digitális könyvtár statisztikáit is a tavalyi év utolsó negyedévétől lehet lekérni: 2022-ben 997 alkalommal indítottak keresést, míg idén már 6310 alkalommal – vagyis jól látszik a növekedés.
Minden korosztály
„Nagyon sok partnerünk van: helyi szerzőkkel, iskolákkal, civil szervezetekkel állunk kapcsolatban. Több szervezet is megkeres minket, hogy kollégáink tartsanak filmtörténeti, helytörténeti klubelőadásokat, például a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ idősklubjaiban. A Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesülete is behozza hozzánk programjait. A munkatársak közül többen mesepedagógiai képzésen vettek részt, a gyermekek olvasóvá nevelése céljával" – fejtette ki az igazgató.
És ha már gyerekek: lecsökkentek az iskolák dokumentum-beszerzési keretei, miközben igény lenne az iskolai könyvtári állomány fejlesztésére, pedagógusok számára szakkönyvek használatára. "Letéti megállapodás keretében tartós használatra kaphatnak tőlünk könyveket. Programjainkra, foglalkozásainkra is ellátogatnak csoportokkal. Az óvodás, iskolás csoportokra nagyon fontos, hogy időt szenteljünk. Hogy amikor először megtapasztalják a könyvtári környezetet, az megnyerő legyen számunkra. Aztán sokan visszatérnek a szülőkkel, nem ritka, hogy egész család iratkozik be" - jegyezte meg.
A középiskolások, egyetemisták számára is meg tudják valósítani az élménypedagógiát. A Petőfi-kiállítás kapcsán például megtudhatták, hogy melyek azok a vasi kötődések, amelyek Petőfi életében fontosak voltak. Csak erre a programra 30 osztály jelentkezett. Az egyetemmel is van együttműködés. Fűzfa Balázs online előadásai az egyetemisták körében is nagy sikert arattak.
Ezen kívül a 112 Hívásfogadó központ az ott dolgozók lelki, szellemi leterheltsége miatt keresett olyan rekreációs lehetőséget, mint amit az olvasás is kínál. Ezért kedvezményes beiratkozási lehetőséget biztosít az intézmény az ott dolgozók számára, használhatják a könyvtári állományt, megkapják a programkínálatot, a rendezvényeknek is gyakori látogatói.
„Törekszünk a kapcsolatrendszerünk minél szélesebb körű bővítésére, ezáltal olyan személyeket is be tudunk hívni, olyan potenciális használókat, akik korábban nem jártak a könyvtárban" – tette hozzá Dr. Baráthné Molnár Mónika.