A Körmend és Szentgotthárd között fekvő Magyarlak legszélesebb utcája, a Kossuth utca mellett Találkozunk Dzsida Virággal. Egy felújítás alatt álló családi ház kapujánál vár minket, előre figyelmeztet, hogy legyünk óvatosak az udvaron.
Törmelék- és kavicskupacok között egyensúlyozunk, a házat éppen felújítják, ennek minden látható nyomával együtt. Az udvar végére igyekszünk, ahol elkerítve áll egy kis épület. "Lebontásra ítélt garázs" - mondja Virág.
Az épület belülről tulajdonképpen egy játszótér macskáknak. Mászókákkal, bujkálásra alkalmas dobozokkal, és a felirattal: "Reménykuckó".
Négy macska csodálkozik ránk
Virág közben mesél. Szentgotthárdon él a férjével és három gyerekével, a legnagyobb már kirepült, el is költözött az ország belseje felé. Társasházban laknak, a városközpont mellett, ezt a magyarlaki házat pár éve vették, azóta újítgatják fel saját erejükből, most úgy számolnak, hogy a nyáron talán be tudnak költözni.
A volt garázsban most négy macska csodálkozik ránk, láthatóan felizgatta őket a csúnya idegenek látványa, egyikük el is bújik. A többi viszont állja a simogatást, igaz, nem sokáig.
Virág jó pár éve kezdte menteni a bajba jutott macskákat. Először egy másik macskamentőnek segített, aki Szőcén élt, aztán tavaly januárban befogadta az első macskát, a többi szinte már ment magától. Gyorsan leszögezi, hogy a Reménykuckó nem menhely. Nem állami, nem önkormányzati, ő a saját elhatározásából és saját eszközeivel próbál meg segíteni.
A garázs egyik sarkában külön kuckó van, elvileg ez az alvóhelyük a macskáknak. Nem is olyan könnyű velük, mozgékonyak, gyorsak, Virágot láthatóan szeretik, engem nem annyira, egyik sem marad meg a karomban.
Minden macskát megvizsgál az orvos
Hoznak hozzá újszülött cicákat, akikre különben egy fekete zsák várt volna, de kopognak be sérült, beteg macskákkal is. Néha szívfacsaró látványt nyújtanak, és van, amelyiken nem is tudunk segíteni - meséli. Volt, hogy hét kölyök született egy alomban, mind a hét hozzá került, de hiába volt a gondozás, csak kettő maradt életben. Egyikük már gazdira talált, a másik éppen mérgesen nézeget a sarokból.
Minden érkezőt orvoshoz viszek - mondja, a doktor megvizsgálja, felméri az állapotát, ha kell, gyógyszert ír fel, vagy kezelést ír elő. Virág azt mondja, ma már van annyi gyakorlata, hogy le tudja nyeletni velük a gyógyszert, még az injekciót is beadja, ha kell. Gyakorlatilag képes életben tartani a nagyon beteg állatokat is addig, amíg orvoshoz nem jutnak.
De van, amikor nem tud segíteni. Nemrég amputálni kellett az egyik macska lábát, ő most gyógyulófélben van, igaz, már soha nem élhet úgy, ahogyan egy macskának kell. Daganatos betegséggel küld már jó ideje, a műtét életmentő volt. Pár napja egy elhanyagolt külsejű, utcán befogott állatot hoztak be, elfertőződött sebekkel, antibiotikummal kezelik és erős fájdalomcsillapítókat kap.
A beteg cicákat nem látogathatjuk meg
A beteg macskákat nem Magyarlakon kezelik, hanem Szentgotthárdon, de Virág azt mondja, oda nem enged be senkit, csak akit nagyon szükséges. Nekik is kell a nyugalom a gyógyuláshoz, és fertőzést sem cipelhetünk be hozzájuk - mondja. Így maradunk a magyarlaki garázsban, ahol jelenleg négy macska él, de van, amikor sokkal többen vannak. Voltak itt már húszan is, de sikerült nekik gazdát találni - meséli.
Meg kell kérdeznem, hogy ez mennyibe kerül, és ki fizeti a számlákat. Virág elneveti magát, döntően saját pénzből, a családi kasszából állja a költségeket. Egy négyes alom felnevelése körülbelül 100 ezer forintba kerül, hiszen kell tápszer, gyógyszer, macskakaja. A hidegebb időben fűtés is kell nekik, aminek egy részét villannyal oldják meg. És néha több alom is van nála.
Persze, kap segítséget is, a Fekete István Állatvédő Egyesülettől és a Vas Megyei Állatvédő Egyesülettől rendszeresen kap macskatáp-csomagokat, ami jól is jön. Szentgotthárdi magánszemélyek is segítenek, időnként kap tőlük adományt, de ez nem rendszeres.
A macskamentés 24 órás elfoglaltság
Virág egyébként hivatalosan háztartásbeli, egy ideig főállású anya volt a négy gyerekkel, de ez már lejárt. Férje egyébként Ausztriában dolgozik, kora reggel megy, este ér haza, közösen döntöttek úgy, hogy Virág háztartásbeli lesz. Azt mondja, macskákat menteni 24 órás elfoglaltság, bármikor becsöngethetnek, és bármikor előfordulhat, hogy segíteni kell egy cicának.
A Reménykuckó egyébként jelen van a Facebookon, a Reménykuckó oldalon lehet olvasni a híreket, a Reménykuckó csoportban pedig örökbe is lehet fogadni a cicákat.
Most pénteken, azaz január 31-én a Reménykuckó támogatására segélyprogramot szerveznek a Vas megyei Tisza Szigetek. A program helyszíne a szentgotthárdi színház és az előtte lévő tér, ahol 18 órától látványfőzést rendeznek. Bográcsban gulyást főznek, amit meg is lehet kóstolni, forralt borral és meleg teával is készülnek. 19 órától pedig a színház aulájában fellép a Zénó Elektrik zenekar.
A helyszínen adománygyűjtő dobozokat helyeznek ki, az adományokból a Reménykuckót támogatják.