Két hónap múlva építhetnek
Azért elhangzott néhány konkrétum, miután a kollégákkal közösen sikerült meggyőznünk a tájékoztatás fontosságáról Barta Balázst, a cég munkatársát. A reptér Vát és Porpác térségében lesz, erről már korábban is szó volt .
A teljes költség meghaladja a 60 milliárd forintot, amit magyar és távol-keleti befektetők dobnak össze, és persze, valamilyen arányban részt vesz a dologban a magyar állam is. A cég vezetése, valamint Kovács Ferenc szombaton utazik Sanghajba, bíznak abban, hogy sikerül aláírni az előkészített befektetői szerződést. Ha így történik, akkor két hónapon belül elkezdődik az építés.
A szükséges szakhatósági engedélyek ugyanis megvannak, ami nem kis dolog, hiszen egy új repülőteret 22 hatóságnak kell engedélyeznie. Az érintett önkormányzatok is beleegyeztek a reptér létrehozásába, így, ha a befektetők is rábólintanak, 2012-ben elindulhat a forgalom.
Ipari park, logisztikai bázis
Barta Balázs ennél pontosabb adatokat nem árult el, mondván, majd akkor, ha meglesz az aláírás. Kitért azért a környezetvédelemre, amelyet ők is fontosnak tartanak, a hatástanulmányra már áldását adta az Őrségi Nemzeti Park is. A legfontosabb viszont az, hogy a projekt nem csak a reptérről szól. Logisztikai központot, ipari parkot is terveznek, amelyek ezres nagyságrendben adnának munkát a térségben élőknek. A reptér szakszemélyzete háromszáz körül lesz, a többi munkakörbe helyi erőkre számítanak, a legkülönfélébb szakképzettségi szinten.
Így a reptér szárnyakat adhat a térségnek is, hiszen már konkrét tárgyalások folynak olyan hazai és külföldi vállalatokkal, akik fantáziát látnak abban, hogy egy működő kereskedelmi repülőtér mellett építsenek üzemet. A létesítmény további előnyöket is jelent, például saját szennyvízrendszere lesz, amihez a környékbeli települések is csatlakozhatnak.
Barta Balázs szerint a repülőtér igazi jelentősége a térségre gyakorolt kedvező hatásában lesz. Azt ugyanis nem remélhetjük, hogy kevesebb kamion közlekedik majd a 86-oson, a repülőgépek nem a mennyiségi árut szállítják, hanem, például az elektronikai alkatrészeket, vagy azokat félkész termékeket, amelyeknek gyorsan, pontos időre kell megérkezniük egy adott telephelyre.
Sanghajban hétfőn írják alá a befektetői szerződést, Barta Balázs azt ígérte, hazaérkezésük után jóval részletesebb tájékoztatást tud majd adni.