A Szabad Európa értesülései szerint az utolsó, májusi magyar ajánlat sem üti meg azt a szintet, amely alapján tovább lehetne lépni a jogállami feltételességi eljárásban. Ennél is rosszabbul áll az alapítványi kuratóriumok szénája.
Mint írják, a nem igazán fajsúlyos dossziéknál előrelépést állapíthat meg a brüsszeli testület, de az igazán fontos kérdésekben még messze nem felel meg az elvárásoknak a kormány által elküldött csomag. Információik szerint szerint továbbra is a vagyonnyilatkozatok terén állnak a legtávolabb egymástól az álláspontok.
Brüsszel számára azonban a legaggasztóbb a közérdekű alapítványi modellben működő egyetemek összeférhetetlenségi problémája, annak ellenére, hogy a magyar kormány elfogadta a Brüsszel által a kuratóriumi tagságból kizárandónak tartott hat kategóriát. Ugyanis mélyen hallgat a kuratóriumi tagságra feljogosító kritériumokról, tehát, hogy a jelentkezőknek milyen világos kritériumoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy kuratóriumi tagok lehessenek.
Ennél is nagyobb gond, hogy a kormány csak azokra az alapítványi formában működő intézményekre szűkítené le az összeférhetetlenségi problémák kipipálását, amelyek uniós pénzre pályázhatnak vagy ilyet kapnak. Márpedig a bizottság szerint kivétel nélkül az összes intézményre ki kell terjeszteni a keretet.
A lap szerint gyors megállapodásra aligha van esély, pedig sürgős lenne az ügy, mivel július 18-ig hozzák meg a végleges döntéseket a szeptemberben induló új Erasmus-ösztöndíjakról. Így pedig az alapítványi rendszerben működő egyetemek diákjai lemaradhatnak az Erasmus-ösztöndíjakról.