Sokféle módon tölthetünk időt a családunkkal vagy a barátainkkal. Valószínűleg mindannyian játszottunk már valamilyen társasjátékkal például. Asztali szerepjátékkal ( tabletop role-playing game, vagy csak RPG) viszont valószínűleg már kevesebben. Pedig hazánkban is létezik egy lelkes közösség, mely rajong a játékforma iránt és több magyar RPG is található a piacon.
Mi is az az asztali szerepjáték?
Az asztali szerepjátékok kampányai során a játékosok, általában egy asztal köré ülve, karaktereket alkotnak és személyesítenek meg és a társasjátékokhoz hasonlóan verbálisan szóban játszanak. A játszható karaktereket karakterlapokon rögzített tulajdonságok, értékek, leírások, képességek és képzettségek segítségével formálják a játékban és a dobókockák vagy „ dobótestek” ( D4, D6, D8, D10, D12, D20, D100 oldalú dobótestek) biztosítják a szerencsefaktort, dobások segítségével haladnak végig egy mesélő által narrált történeten, amit közös döntéseik formálnak.
Az első és valószínűleg a legnépszerűbb modern példa a Dungeons & Dragons ( D&D vagy DnD), ami 1974-ben jelent meg. A játékot Gary Gygax és Dave Arneson készítette, ezzel lefektetve az alapokat az utókor számára. A D&D-nak nagy sikere lett, gyakori szabadidőtöltéssé vált több egyetemista számára is. A játékot egyes hozzá nem értő emberek (alaptalanul) megvádolták sátánizmus, fekete mágia, pornográfia, szellemi kábítószer népszerűsítésével, de a híresztelések ellenére, a mai napig felkapott maradt.
Az RPG-k bármilyen műfajúak lehetnek, a D&D és a szintén népszerű (D&D) Pathfinder fantasy, de például a Call of Cthulhu H. P. Lovecraft horroruniverzumában játszódik.
Megjelenésük Magyarországon
Itthon az asztali szerepjátékok előfutárai a lapozgatós játékkönyvek voltak, amiket nem lineárisan olvastak, hanem az olvasó lehetőségek közül választva, a könyvben leírt utasításoknak megfelelően egy adott oldalra lapozott, így a döntéseivel alakítani tudta a történetet.
Az első fantasyk a Galaktika sci-fi magazinban jelentek meg, de ott még csak elvétve. Az 1980-as évek végén több klasszikus fantasyt is kiadtak itthon, például Robert E. Howard Conan, a barbárját és magyar szerzők is elkezdtek a műfajban alkotni, például Nemes István (Jeffrey Stone/John Caldwell), a Magyar Fantasy nagy alakjai, Gáspár András (Wayne Chapman) vagy Kornya Zsolt (Raoul Renier).
A nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek elején jelentek meg itthon az első szerepjátékok. A D&D egyik változatának, az Advanced Dungeons and Dragonsnek ( AD&D) felbukkant egy kalózfordítása, ami a vörös borítója nyomán a Rubin Kódex nevet kapta. Ez az AD&D leegyszerűsítése volt, ámbár tartalmazott saját ötleteket. 1992- ben 20-25 darabot nyomtattak ki belőle, ezért fénymásolás útján terjedt. A játék szabályain a különböző társaságok más és másféleképpen változtattak.
Az első magyar szerepjáték az 1991-es Harc és Varázslat volt. Nagyon hasonlított a D&D-re, leginkább már tapasztaltabb szerepjátékosok játszottak vele. Gyöngeségei ellenére egyébként szolgált némi újítással is, például a varázslat memorizálása helyett az úgynevezett varázspontokkal és a példakalanddal. Az első komoly megjelenés a M.A.G.U.S-é, aminek első kiadása 1993-ban látott napvilágot és a mai napig nagy népszerűségnek örvend.
Az RPG-kel foglalkozó üzletek mellett megjelentek a velük foglalkozó magazinok is. A Bíborhold (később Holdtölte) 1992-ben és a PC GURU számítástechnikai újság mellékleteként 1989-ben kezdődően, de önnáló újságként csak 1994-ben induló Rúna magazin. A Bíborhold 1992-ben indította el a Túlélők Földje névre hallgató levelezős szerepjátékot, míg a Rúna a M.A.G.U.S-t egészítette ki és támogatta, számos fantasy novella, vagy más akkor még ismeretlen szerepjáték és szerepjáték-klubok elérhetőségének ismertetése mellett. Ma már egyik lap sem létezik, de egykor két tábort képviseltek a kettészakadt RPG-s társadalomban.
A 2000-es évekre az asztali szerepjátékok népszerűsége csökkent. Megjelentek a gyűjtögetős kártyajátékok és az RPG videojátékok is, amik elcsábították a játékosokat, viszont a közösségek nem tűntek el és az asztali RPG-k a popkultúra részévé váltak.
A magyar szerepjátékok (valószínűleg nem teljes) listája
Harc és Varázslat - Az első magyar RPG, ami 1991-ben jelent meg a Sportorg Kft. kiadásában és Galgóczi Tamás és László Péter tervezte. Az AD&D nyomán készült kezdetleges játék volt, viszont voltak újításai is. A játék Sárkánylángon játszódik, mindössze négy kaszttal rendelkezett, de cserébe megjelentek olyan érdekes dolgok is benne, mint a “ Nemet Váltó Pirula” (erről mintha konzultáltunk volna vagy mi), egy hangulatot adó novella vagy a mesélőnek szóló példakaland. A játék tízoldalú dobókockát használt.
M.A.G.U.S. – A Gáspár András, Novák Csanád és Nyulászi Zsolt triumvirátus alkotása 1993-ból. A játék Ynevben játszódik, amit Wayne Chapman “ A Halál havában” és az “ Észak lángjai” c. regényei alapoztak meg, de ebben az univerzumban alkotott például Raoul Renier, Jan van den Boomen, Dale Avery, Peter McSky , Ray O’Sullivan, Malcolm J. Hunt, Körtvélyes Ákos is, csak hogy néhányat említsünk. Rengeteg kiegészítő, új szabálykönyv és irodalmi mű jelent meg a M.A.G.U.S. mellé, viszont a játék szabályai ezek miatt elég zavarosak lettek, ennek ellenére a mai napig is a legnépszerűbb szerepjáték Magyarországon.
Armageddon 2092 – Mars - Szigeti Sándor játéka 1995-ben jelent meg. Nevéhez hűen 2092-ben játszódik a Marson, egy armageddon-szituációban: a bolygót gyarmatosították, de űrlények kiirtották a Föld lakóit, így a telepesek egyedül maradtak.
Auvron - Somlói Ferenc és Kovács Olivér 1995-ös fantasy-szerepjátéka, amit a tatabányai Future Line Kft. adott ki. A Rúna magazin úgy hivatkozott rá akkor, mint “ az első olyan magyarországi szerepjáték, amely nem kötődik sem a Valhalla Páholyhoz, sem a Bíborhold-üzletcsoporthoz.”
Felsőfokon Kalandok és Sárkányok - 1996-ban a Dream One Kft. kiadásában jelent meg az AD&D második kiadásának magyar fordításaként. A Valhalla Páholy továbbította előrendelőinek és egy ideig árulták is.
Codex - Nyulászi Zsolt és Szalkai László 1996-os szerepjátéka. Egyik készítője ezt írta róla: “ Amit akartunk, nem több – de nem is kevesebb! – mint egy szerepjáték. A szerepjáték reneszánsza.”
Gallia - 1996-ban jelent meg és Somlói Ferenc írta. Játékrendszere a sima, hatoldalú kockára épül. A helyszín a rómaiak által megszállt Gallia, a játékosok gall ellenállók bőrébe bújhatnak. 2021-ben Gallia MMXX néven újra kiadták.
Requiem - 2000-ben, a Benefícium gondozásában megjelent játék. “ Alkotói között megtalálhatjuk a honi szerepjátszás nagyjait éppúgy, mint a következő generáció tehetséges íróit és fejlesztőit” - írja az alapkönyv.
Káosz - 2001-ben jelent meg a Cherubion Könyvkiadó gondozásában, a játék atyjai: Nemes István, aki a legtöbb történetet írta hozzá, valamint Bihon Tibor és Hüse Lajos. Worluk világában játszódik és kasztok helyett a karakterek jártasságok, tulajdonságok alapján fejlődnek.
Coyote - Király Tibor 2005-ös, a Delta Vision által publikált western szerepjátéka. A többi játékhoz képest a játék szabálykönyve viszonylag rövid volt, 165 oldal.
Kard és Mágia - Lux Gábor írta, 2008-ban jelent meg az Első Magyar D20 Társaság gondozásában. Ingyenes, a D&D harmadik kiadása alapján készült, leegyszerűsítve a szabályokat.
Koleria - Hetényi Soma alkotása 2011-ben látta meg a napvilágot magánkiadásban. A játék neve a világának istenéről, Kolerről kapta a nevét. Sárország, az egyik fellelhető nemzet neve pedig Magyarország egy régi, németek által használt gúnynevéből jön, ami az utaink állapotára utalt.
Kazamaták és Kompániák - Boldog-Bernád István és Gebei Sándor RPG-jét 2012-ban szintén az Első Magyar D20 Társaság jelentette meg. A korai D&D változatokon alapul, azokat próbálja modernizálni.
Helvéczia - Lux Gábor 2013-as játéka. Alapjául az európai pikareszk kalandregények szolgálnak, a helyszín egy alternatív Svájc, azaz Helvéczia. Érdekessége, hogy a játékhoz Bibliát és magyar kártyát is használni kell. Fajok helyett európai népekkel találkozunk benne.
FIX - Alpek B. Levente RPG-je 2013 novemberében jelent meg. A fantasy szerepjáték Orilyan világában játszódik, négy istenség szerepel benne.
Nemundir - Tóth Lamber játéka, egy “hibrid” szerepjáték, ami elektronikus eszközön és papíron is játszható. Egy másik világban, Nemundir földrészen játszódik, csak hogy egyben kölcsönhatásban van a sajátunkkal is. A készítőjével két éve lapunk is készített interjút „Itt nem minket irányítanak, hanem mi irányítunk” – Egy igazán különleges szerepjátékot mutattak be Szombathelyen 2022. March 01. 18:50 az akkor megrendezett Kardok Ünnepén.