A Központi Statisztikai Hivalat friss adatsorából többek között az is kiderül, hogy két megyei jogú város, Sopron és Érd lassan kiürül, annyian mennek más városokba dolgozni. A régióban élőknek ez persze rég nem újdonság, de most már a statisztikai adatok is ijesztőek.
2022-ben 298 olyan település volt az országban (a települések 9,4 százaléka), ahol a helyben dolgozó foglalkoztatottak száma meghaladta a helyben lakó foglalkoztatottakét, vagyis a más településekről ingázók jelentős mértékben járultak hozzá a helyi munkaerő-szükséglet kielégítéséhez – idézi a KSH közlését az economx. A Magyarország területén dolgozó csaknem 4,6 millió foglalkoztatott közül több mint 3 millió ezen a 298 településen dolgozott. A megyei jogú városok közül kettő nem tartozik a fenti körbe: Érd és Sopron is munkaerőt kibocsátó település, előbbi ingázói a főváros, utóbbié a szomszédos Ausztria munkaerőpiacát gazdagítják.
A Magyarországon élő, de külföldön dolgozó foglalkoztatottak száma 2022-ben meghaladta a 122 ezer főt, ami a hazai foglalkoztatottak 2,9 százalékát jelentette. Legnagyobb csoportjuk Ausztriába ingázott, a határ menti településeken a foglalkoztatottakon belüli arányuk akár a 80 százalékot is elérte.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Népszámlálási atlaszából ezen kívül az is kiderül, hogy a 2011-es népszámláláshoz képest a 2010 utáni évtizedben jelentősen bővült hazánkban a foglalkoztatottság, amit a gazdaság fellendülése mellett a nyugdíjkorhatár emelése is elősegített. A legutóbbi népszámláláskor, 2022 októberében már 4,7 millió foglalkoztatott volt az országban, túlnyomó többségük (96 százalékuk) aktív korú, ám közel 200 ezer munkavállaló a 65 éves és annál idősebb korosztályba tartozott. Ezzel párhuzamosan 2011 és 2022 között a munkanélküliek száma a felére csökkent, számuk a 2022-es népszámlálás idején 237 ezer fő volt.
A munkaerőpiaci kereslet átrendeződött: előtérbe kerültek a magas képzettséget igénylő, illetve az alacsony munkaerő-költségű, egyszerűbb tevékenységek, míg az automatizálható feladatokat végzők iránt egyre kevesebb igény mutatkozik.
A foglalkoztatottak több mint kétharmada a szolgáltatási ágazatokban dolgozott, a szektor létszámbővülésének üteme viszont lassult, az elmúlt évtizedben csupán 1 százalékponttal nőtt a súlya foglalkoztatásban. Mindeközben az iparban dolgozók aránya stagnált, a mezőgazdaságban dolgozóké kismértékben visszaesett.