Tekében a vasiak a császárok
A Fő tér és a Kőszegi utca között lévő VAOSZ tekepálya kihasználtsága közel 100 százalékos. Ez egy négysávos Szuperligára (a legmagasabb szintű bajnoki küzdelemsorozat) hitelesített tekecsarnok, jövőre kell majd (2010 augusztusáig) átalakítani új szabványok szerint. Ennek legalább 15 millió forint lesz a költsége, ami nem is tartalmazza az automatika felújítását. Az ügyvezető elárulta, hogy a tekepálya szakemberei egészen elképesztő mérnöki képességeikről tesznek tanúbizonyságot akkor, amikor a közel 30 éves szerkezetet tökéletesen karbantartják. Ha még két sáv lenne a csarnokban, azt is meg lehetne tölteni. Óriási logisztikai feladat az iskolások, az edzések és a versenyek hetirendjének (városi bajnokság, tornák) megszervezése. Vas megye országos szinten kiemelkedik a tekések számát tekintve.
Kolozsvár úti Építők-pálya
A régi Építők-pálya ma már Kolozsvár úti sporttelep néven fut. Mit fut? A terület teljes parkosítása most is zajlik. Itt egészen mostoha körülmények uralkodtak: egy lovasegyesület működtette jó darabig a területet, évekbe került, mire újra futballpálya lehetett. Most a zanati focicsapat otthona, és ők igazán magukénak is érzik. Kevesen járnak oda, mert közlekedési szempontból kiesik a terület. Aki kosarazni szeretne, talál itt is betonos pályát.
Az oladi futó-vad lőteret és a Homok úti lőteret is lövészegylet üzemelteti. Mindkét helyre ráférne egy kis befektetés – több mint 30 éve semmi változás nem történt itt.
Király Gábor megálmodta és megvalósította
A 2003 óta létező Király Sportlétesítmény igazi sikertörténet. Az addig Németországban sikert sikerre halmozó válogatott hálóőr Újperinten hozta létre a Nyugat-Dunántúl legnagyobb, magánkézben lévő sportcentrumát. A szép környezet, a nyugodt hely 45.000 négyzetméternyi sportolási lehetőséget rejt magában. A presszóban kétsávos, automata tekepálya működik, ráadásul mobillelátón szurkolhatnak a barátok, ismerősök a golyókat gurítóknak. A kosarasok két aszfaltos, villanyfénnyel ellátott pályán szórhatják a ziccereket, míg a tenisz kedvelőinek két salakborítású, nemzetközi szabványnak megfelelő pálya áll rendelkezésre. (800 Ft óránként) A 36 négyzetméteres, modern gépekkel felszerelt konditerembe 3.300 Ft-ért járhatunk havonta, de arra is van lehetőség, hogy valaki egy napon mozogjon, fejlessze izomzatát (500 Ft).
Foci, foci, foci
Ha Király Gábor, akkor természetesen futball. A sportcentrum ad otthont a Viktória FC Bajnokok Ligájában induló együttesének és a megyei bajnokságban vitézkedő Király Szabadidő Egyesületnek. A centerpálya megfelel a szigorú, Nemzetközi Labdarúgó Szövetség által előírt szabályoknak (105x65 m), és több mint 800 fő részére ülőhelyet is biztosít a lelátó. 25.000 Ft-ért lehet a pályát bérelni, természetesen az öltözőkkel együtt. A füves edzőpályát (mérete: 100x65 m) ennek a feléért lehet igénybe venni, míg a füves kispályákat 5.500 Ft-ért óránként.
A villanyvilágítással ellátott salakos focipályák 3.800 Ft-ért bérelhetők: a városi bajnokságban szereplő együttesek egyre nagyobb számban döntenek úgy, hogy a Királyban lesz a hazai pályájuk. A salakos mellett van betonborítású kispálya is (ráadásul 4 méteres kerítés veszi körbe, azaz, ha valaki durván fölé lő, jó eséllyel marad a labda a területen belül…), aminek az ára három darab ezres.
Bogáton is szabad a pálya
A Gyöngyöshermán-Szentkirály Sportegyesület tulajdonában van a bogáti városrészen található füves pálya. A megyei bajnokságban szereplő csapat otthona igazán szép környezetben várja a sportolni vágyókat, mindössze egy előzetes egyeztetésre van szükség. A zarkaházi Kastély mögött található betonos pálya sajnos mára alkalmatlanná vált a sportolásra, így a bogáti futballpálya mellett szeretne az egyesület kispályát kialakítani.
Az Aréna Savaria és környezete
Az Aréna Savaria üzemeltetője az Unihall Kft., a szerződés jelenleg felmondás alatt van, az Arénához azonban nem csak a három és fél éve átadott csarnok tartozik, hanem a kültéri pályák és a Sugár úti csarnok is. Ez 60.000 négyzetmétert jelent. Az atlétikapálya hobbi és amatőr sportra egyaránt alkalmas. Az ún. gödör 2000 négyzetméter területű, a füves pálya 96x54 méteres, valamint van két 40x20 méteres aszfaltos kézilabdapálya, továbbá két tengópálya.
A területek kategóriákra vannak bontva, így egyesületi és az amatőr vagy hobbi (lakossági célú) használatra is van lehetőség. Prioritást élveznek az egyesületek és az önkormányzat által lekötött időpontok: iskoláknak délelőtt, illetve 13:30-tól 20:00 óráig szóló időtartamban.
A hobbi célú felhasználók részére a munkacsarnok és az Aréna Savaria is nyitott 2006 óta. 6000-9000 Ft között mozog a díj óránként, ám így is jó a kihasználtság. Csomagár jár a visszatérő vendégeknek, és a kluboknak egy vagy kétéves szerződés esetén.
Térítésmentesen áll rendelkezésre a lakosság részére 2006. március 1-e óta a kültéri rekortán futópálya, az aszfaltos pálya, és amikor üresedés van, akkor a gödör. Az iskoláknak szintén ingyen adták oda a területeket az érettségire és az érettségire való felkészítés lebonyolítására.
A HVSE atlétika csapat itt edz, sőt az egyetemről is átjönnek és használják a pályákat.
Ahol két kerékre is pattanhatunk
Szombathelyen a Herényiek Házában kölcsönözhetünk egyedül kerékpárt: ma már nem csak egyéni vendégek, hanem osztályok és baráti társaságok is igénybe veszik ezt a lehetőséget. Az arborétum mellett található füves pályát birtokba vehetik a sportolni vágyók – ez egyébként az Arborétum-Herény megyeiben futballozó csapatának az otthona. Az egészen kiváló levegő, a festői környezet még inkább növeli a szabadidősportot kedvelők komfortérzetét. Az arborétum fejlesztési tervében szerepel – egy egyelőre másra nem használt terület bevonásával – egy szabadidőcentrum létrehozása, amivel még színesebb lehet a herényi sportpaletta.