Szabad zenelopást kínál a DJ Szövetség nyereményként?

Egészen hihetetlen körlevél jutott birtokunkba: ebben a Jeszenszky Zsolt vezette DJ Szövetség éves jogosítást kínál nyereményként két dj-verseny első helyezettjének. Vagyis aki győz, az egy éven át akárhonnan szerezhet, tölthet, másolhat zenét, a matrica miatt még csak nem is érheti az illegalitás vádja.

Igazán "kreatívan" gondolja képviselni a magyarországi DJ Szövetség mind a lemezlovasok, mind az általuk lejátszott számok készítőinek jogait. Erre utal az a kör e-mail, amit a szervezet a múlt hét második felében küldött ki tagjainak. A levélben örömmel értesítik a dj kollegákat, hogy 2012 júliusának utolsó hétvégéjén kétszer is megmérettethetik magukat egy-egy dj versenyen, amit a szövetség rendez - 27-én pénteken Kecskeméten, másnap pedig Füzesgyarmaton.

Ebben eddig még semmi extra nincs, a nyeremények sorolásánál jön azonban az érdekesség: a tárgynyereményen és a felkínált dj-tanfolyamon túl a legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó

bátor versenyző jutalma: az éves jogosítást igazoló MAHASZ KÁRTYA 2013-ra!

Magyarra fordítva: a győztes jutalma, hogy a hatóságok őt biztosan nem zargatják majd.

Aki nyer a versenyen, az utána egy éven át akár lophatja is a zenét
Nyugat.hu

Ami az éves jogosítást illeti: a DJ Szövetség a lemezlovasok számára lehetővé tesz egyfajta "átalánydíjas jogosítást", azaz évi bruttó 118 ezer forint befizetésével a diszkóspultban álló ember korlátlan mennyiségben, bármilyen formátumban - CD vagy akár laptopról játszott mp3 - használhat fel hangfelvételeket (bővebben erről a szervezet oldalán).

Ez már önmagában kényes kérdéseket vet fel, hiszen gyakorlatilag azt a faramuci helyzetet idézi elő, hogy pont az a cél nem valósul meg, amiért - elvileg - együtt dolgozik a DJ Szövetség és a MAHASZ: a jogvédelem. A jogok éppenséggel csorbulnak, ha egy egyszeri összeg befizetése után bárki lejátszhatja a zenetörténelem bármely valaha kiadott zenéjét, miközben megvalósíthatatlan, hogy a jogdíjakból minden lejátszott zene készítője részesüljön - főleg, ha mondjuk egy messzi ország független kiadójának zsenijéről van szó.

Vérlázító, haszonleső, baromság

Nem véletlenül okozott kisebb felhorkanást a DJ Szövetség kétes praktikáit nem szívlelő lemezlovasok körében az, hogy az átalánydíjas hologramos matricát most már dj-versenyen is el lehet nyerni - magyarán a jogosítás már "játékkal" (versennyel) is megvalósulhat.

Szép lenne a DJ Szövetség és az Artisjus kezdeményezése a zenei élet megtisztítására, ha a retorikájuk nem lenne annyira átlátszó. Mert ugye miről van szó? Arról, hogy aki zenét lop, azt megbüntetik (hozzátenném: nagyon helyesen). Íme az ékes példa, hogy ez nem feltétlenül van így, sőt, van, hogy még jutalmazhatnak is egy tolvajt (lásd a DJ verseny esetét). Az pedig, hogy aztán egy éven keresztül kvázi azt lop össze, amit akar, egyenesen vérlázító

- mondja az egyik, általunk megkérdezett DJ, aki nem mellesleg bakelitről játszik. Ő hozzáfűzte mindehhez azt is, hogy néhány, a maga műfajában világsztárnak számító producer ismerőse egy vasat nem kapott még a beszedett jogdíjakból.

Baromság az egész. Csak úgy zenélhetnél, ha van már kártyád, de nyilván csak akkor nevezel, ha nincs, de akarsz

- logikázik egy másik, közismert hazai DJ, aki hetente több ezreknek zenél, holott az "underground" szcénát gyarapítja.

Kell rájuk matrica
mikom.hu

Egy másik hazai, nem a lemezlovaskodásból élő, de azt lelkesen és a stílusában elismerten művelő DJ úgy nyilatkozott az e-mail kapcsán:

Ennek a versenynek, úgy látom, két célja van. Egyrészt erősíteni akarja a gyenge lábakon álló, kutyát sem érdeklő DJ Szövetséget olyan bedroom dj-kkel (kezdő, úgymond hálószobában próbálkozó amatőrök - a szerk.), akik elhiszik, hogy a tagság a befutáshoz vezető út. Másrészt ugyanezen célközönségtől bevételt remél tagsági, nevezési es ki tudja még, milyen díjak formájában.

További dilemmával árnyalja a képet egy tizensok éve szintén a fekete lemezről játszó DJ: ő azt a kérdést tette fel, hogy amennyiben valaki bakelitről nyeri meg a versenyt, akkor mihez kezd a jogosítást jelentő MAHASZ-kártyával? Hiszen ő már "jogosította" a zenéit azzal, hogy megvásárolta őket, súlyos tíz- és százezrekért. Ha pedig ez így van,

joggal vetődne fel benne a kérdés, hogy miért ne kaphatná meg olcsóbban a bakelitlemezeket 2013-ban?

Felvetése persze nem komoly, csak az egész jelenség abszurditását jelzi.

Nem kaptunk választ

Próbáltunk választ kapni Jeszenszky Zsolttól, a DJ Szövetség elnökétől is, de e-mailben feltett kérdéseinkre ilyesmi máig nem érkezett. Ezért egyszerűen csak bemásoljuk azt a passzust a DJ Szövetség oldaláról, ami a tisztesség ügyében próbál szólni:

A zene (sajnos) nincs ingyen, azt is emberek hozzák létre, akik megérdemlik, hogy munkájukért jövedelemhez jussanak, főleg, ha munkájukat, az általuk készített zenéket mások később felhasználják, s ezáltal pénzt keresnek.

Végülis szerintünk ez sokkal szebben hangzik, mint bármilyen nyilatkozat.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Fonogram-gála: bűzölgő csók a karhatalom seggére

A magyar zenei díjkiosztón különdíjat kapott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bevetési Főigazgatósága, magyarul a DJ-ket hivatásszerűen vegzáló testület.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra