A Orbán-kormányok eddig hatalomtechnikai és kommunikációs szempontból szinte hibátlanul vették az akadályokat, nagyobb pofonba csak kétszer futottak bele.
Egyik az internetadó, a másik a boltok vasárnapi nyitva bezárása volt.
Jellemző egyébként, hogy nem a korrupciós vagy antidemokratikus kérdések, hanem fogyasztással kapcsolatos ügyek váltották ki a legnagyobb lakossági ellenkezést.
Mindenesetre az internetadót a hatalmas tiltakozási hullám nyomán be sem vezették, míg a 2015 tavaszán bevezetett vasárnapi nyitva tartás korlátozását – minden bizonnyal nem függetlenül egy lehetséges népszavazástól - egy év múlva eltörölték.
Utána többször felröppent a hír a lehetséges újra bevezetéstől, de a kormány mindig gyorsan cáfolta, változtatni akar. Merthogy - tesszük hosszá - szép dolog a családok védelme és a keresztény értékek, de nyilvánvalóan fontosabbak a szavazatok.
Hogy aztán most más irányból érkezzen a nyomás: az egyre krónikusabbá váló munkaerőpiaci helyzet kényszeríthet ki változást.
A kormányközeli Magyar Nemzet egy mai írásában arról számol be, hogyha a vasárnapi boltbezárás nem is állhat vissza, valamiféle rövidítés nagyon is valószínű.
Úgy tűnik, mind a kormány, mind a munkáltatók és a szakszervezetek megegyeztek az „önszabályozásáról”, illetve a „nyitvatartás változtatásának szükségességéről”.
Konkrétan az esti nyitva tartás korlátozása van megemlítve a cikkben, hogy azon kívül mi történik, azt majd a további egyeztetéseken derül ki.
A munkaerőhiány mellett az is változott – írja a Magyar Nemzet -, hogy a kereskedelemben dolgozók fizetése emelkedett, így a munkavállalók már kevésbé lelkesek a túlórákért.
Ha az érintetteknek sikerül megállapodniuk – és ennek jó esélye van – még idén változhat a gyakorlat, ami minden bizonnyal azt jelenti, hogy a mostaninál sokkal rövidebb ideig lesznek nyitva az üzletek vasárnap.
Jelenleg Szombathelyen a bevásárlóközpontokban lévő üzletek többnyire este 6-ig vannak nyitva, de Lidl például már 5-kor a Tesco viszont 10-kor zár.