November 18-ra, péntekre ismét országos sztrájkot hirdettek a pedagógus szakszervezetek, az EDF - Pala mozgalom pedig országos élőláncot kezdeményezett. Szombathely is részt vesz az élőláncban, a megmozdulást az ADOM Diákmozgalom és a Pegagógusok Szakszervezete szervezi.
A Facebook-esemény szerint reggel 7:45 és 9:00 között kerül sor az akcióra, ami a Szombathelyi Tankerületi Központtól indul. Célja, hogy felhívják a figyelmet az oktatás egyre súlyosabb problémáira, és hogy együtt kiálljanak az emberek a saját és az ország jövőjéért: egy célért, egy időben, egységesen! Egy ország, sok láncszem, egy cél! – írják.
Az élőláncról lapunk is tudósít majd, tartsanak velünk Facebook-oldalunkon és itt, a Nyugat.hu-n is!
Az iskolákban is akcióznak, külön-külön
Ezek mellett folytatódnak az iskolákban is a polgári engedetlenségek és a sztrájkok. Lapunk értesülései szerint a szombathelyi Neumann János Általános Iskolában 17 fő polgári engedetlenkedik pénteken, de mindannyian részt vesznek az élőláncban is.
A Hefele Menyhért Szakképző Iskola néhány oktatója szolidaritási figyelmeztető sztrájkot tart péntek reggel 7:30 és 8:15 között. Az egy hónappal ezelőtti akcióban egyedüli vasi szakképző iskolaként vettek részt, ami azért is volt fontos momentum, mert a mostani megmozduláshoz már külön megszólították a szakszervezetek a jelenlegi és korábbi szakképzési oktatókat.
„Az iskola 'építő' szakmai küldetéséhez is híven a vidékünkön elsőként fogtunk neki építeni/tanítani a szolidaritást, megalapozni a mai és elkövetkező fiatal generációk jövőjét. Mi is hívjuk őket, ne hallgassanak, ők is a magyar közoktatás művelői és elszenvedői! Reméljük most már nem leszünk egyedül!” – nyilatkozta lapunknak az egyik szolidarító tanár, Takács Péter.
Megkereste szerkesztőségünket a Paragvári Utcai Általános Iskola egyik pedagógusa is, aki négy másik kollégájával együtt szintén polgári engedetlenségbe kezdett, 30 másik kollégával együtt pedig sztrájkba. Volt, aki már kedden nem tartotta meg az óráit, múlt pénteken pedig egy levelet is átadtak az iskola igazgatójának, melyet lapunkhoz is eljuttattak.
„Tisztelt Intézményvezető Úr!
Szót emelünk az oktatásért, az ország sorsáért, mert nem lesz, aki tanítson. Szót emelünk diákjainkért, gyermeke(i)nkért, kollégáinkért.
Nagy elkeseredettséggel vettük tudomásul, hogy kormányunk továbbra sem veszi komolyan a pedagógusokat. Megértést csak szavak szintjén tanúsít. A november 7-i tárgyalásokon valódi, értelmezhető ajánlatot nem tettek, továbbra is csak ígérgettek, ezzel is jelezték lenézésünket, leértékelésünket, hiába jeleztük sokan, sokféleképpen a problémákat. Az oktatás és benne a pedagógusok, diákok helyzete tarthatatlan! Ez a kormányzati hozzáállás kikényszeríti a határozott ellenállást, tiltakozást. A csend nem rend!
'Itt állok, másként nem tehetek!' – mondta Luther Márton. Talán sikerül elérni valamit, talán visszanyeri az önbecsülését ez a csodálatos, a társadalom számára kiemelten fontos hivatás. Talán végre megfelelően foglalkozik kormányunk a jövő generációjának minőségi oktatásával, nevelésével.
Ez ellen tiltakozásul választjuk a polgári engedetlenséget, melynek célja a tiltakozás az igazságtalan, méltánytalan, alapjogsértő szabályozás ellen. Tehát:
Mi, a Paragvári Utcai Általános Iskola 5 pedagógusa, akik az intézményben 40 órában, vagyis teljes állásban dolgozunk, csatlakozunk kollégáink országos megmozdulásához 2022. november 15–17. között polgári engedetlenség formájában, november 18-án pedig sztrájkolunk az intézmény közel 30 pedagógusával együtt. (Személyenként változó időtartamú, de összességében egyhetes munkabeszüntetés (polgári engedetlenség/sztrájk.)
Tanítási óráinkat nem tartjuk meg, csak a központi felvételire készülő nyolcadikasaink óráit.
Tanár nélkül nincs jövő!
Kérjük döntésünk tudomásulvételét, és a tankerületbe továbbítását, hogy ott tegyék meg kötelességüket, jelezzék a fölöttük lévő szervezetnek, a minisztériumnak, hogy munkájuk nem megfelelő, sőt kifejezetten rossz. Sorozatos elhibázott döntéseik az oktatást súlyos krízisbe hajszolták, lerombolták.
Köszönjük!
Szecsődi Tímea
Vágusz-Kováts Zsuzsanna”
A lista viszont valószínűleg még nem teljes, a cikkünkben említett iskolákon kívül feltehetően még több intézményben is lesz polgári engedetlenség és sztrájk. Így ha új információk birtokába jutunk, frissítjük cikkünket.
VMSZC Hefele Menyhért Szakképző Iskola szolidaritási sztrájkba lépő oktatóinak nyilatkozata:
Ferenc pápa szerint a szolidaritás alapvető érték, nem politikai kérdés. Megvalósításához hozzá kell társítani két másik elemet: a mások iránti közelséget és együttérzést, a peremre szorított személyek felé fordulva.
Mára és itt, Európa közepén elérkeztünk oda, hogy a tanárok peremre szorított személyek lettek. Közalkalmazotti megbecsülés helyett hatalmi kioktatás, ígérgetés, szóvirág jut a sovány bérük és túlsúlyos oktatási és megélhetési terheik mellé.
Kérjük a kedves Népet, kerüljön közelebb az Iskolához!
Kérjük a kedves Népet, érezzen együtt az Iskolával!
Kérjük a kedves Népet, ne legyen felnőttként „Iskolakerülő”!
Kérjük az európai színvonalú, cselekvő szolidaritást a magyar tanárok felé!
Követeljük a legteljesebb szakmai elfogadást és nyílt párbeszédet!
Követeljük vissza a beszedett adókból a tisztességes tanárfizetést!
Ha erre valahogy nem jut a beszedett adókból, akkor még tisztességesebb adózást és újraelosztást!
Az adófizetők közös követelése lehet ez: több adóforintot a tanároknak és iskolai segítőiknek!
Ha valaki, akkor a tanár biztosan az, aki akar jobb oktatást!
Ha valaki, akkor a tanár biztosan az, aki jobbítani tudja az oktatást!
Ha valaki, akkor a tanár biztosan az, aki nélkül nincs semmilyen közös oktatás!