Mit jelent a 4,5 milliárdos feszültség a költségvetésben? Ennyivel több a fizetnivalója az önkormányzatnak idén - mondta kérdésünkre Horváth Attila, Szombathely költségvetésért felelős alpolgármestere a csütörtöki közgyűlést követő pénteki sajtótájékoztatón.
A közgyűlés csütörtökön fogadta el Megszavazták a "megcsonkított" szombathelyi költségvetést, 4,5 milliárdos hiányt kell kezelni February 27. 12:46 a város 2025-ös költségvetését, aminek főbb számairól a hét elején írtunk már Innen is, onnan is - Csipkelődősre sikeredett Szombathely idei költségvetése February 26. 07:10 . A közgyűlésen egyetértés volt a politikai oldalak között abban, hogy nehéz helyzetben van az önkormányzat, és meg kell húzni a nadrágszíjat.
Horváth Attilát azért kérdeztük meg, mert korábban több nyilatkozatában is említette ezt a 4,5 milliárdos feszültséget, ami nem is olyan kevés, tekintve, hogy Szombathely költségvetése megközelítőleg 30 milliárd forint.
Feszültségek mindig voltak, de azokat lehetett kezelni
Az alpolgármester azt mondta, a korábbi években is voltak hasonló, feszültséget gerjesztő számok a költségvetésben, de azokat kezelni tudták. Hiszen mindig volt valami plusz bevétel, vagy a helyi adók többletbevételéből, ingatlanértékesítésből, vagy az energiaválság alatt a kormány rendkívüli 600 milliós támogatásából.
Most viszont nem várható ilyen bevétel. Az iparűzési adó idei többletét - ha lesz egyáltalán - a járások versenyképességi programja viszi el, ami azt jelenti, hogy az önkormányzat csak a tavalyi bevételeit használhatja fel, a többletet a járás kapja, és az érintett önkormányzatok pályázhatnak érte. És ehhez jön az idén már 3,8 milliárd forintra nőtt szolidaritási adó.
Az alpolgármester hangsúlyozta, nem csak Szombathely van nehéz helyzetben, hanem az összes önkormányzat. Az elmúlt években 38 százalékos volt az infláció, a kötelező feladatok ellátásáért járó állami támogatások viszont csak 20 százalékkal emelkedtek. Hozzátette, az önkormányzati szférában (hivatal, intézmények) közel 1500-an dolgoznak, a bérek 15 százalékkal nőttek, ezt is ki kell gazdálkodni. A polgármesteri hivatalban azonban 2023 óta nem volt béremelés, pedig a munkatársakat meg kell tartani, hiszen a munkát el kell végezni.
A Fidesz szerint a szombathelyieket közvetlenül támogatja az állam
Horváth Attila megjegyezte, jelenleg úgy tűnik, hogy évente 4 milliárddal nő ez a hiány, ami a ciklusban összesen 20 milliárdot jelent. De Szombathely egyelőre még nem nettó befizető, de vannak olyan városok, például Budapest, Győr, Székesfehérvár, ahol a kormány elvonásai meghaladják az állami normatív támogatásokat. Vagyis ezek a városok többet fizetnek be az állami költségvetésbe, mint amennyit onnan kapnak, és így is el kell látniuk a törvény által meghatározott kötelező feladataikat.
Illés Károly (Fidesz) a sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy a 30 milliárdos költségvetés bevételeinek egyharmada az államháztartáson belülről jön. A szolidaritási adó szerinte is kedvezőtlen a városra nézve, de kijelentette, a kormány a szolidaritási adó összegénél nagyobb mértékű plusz támogatást nyújt. Nem közvetlenül az önkormányzati költségvetésbe, hanem a szombathelyieknek. Szerinte ilyen az az 1,25 milliárd forintos támogatás, amit a művészeti intézményeknek adnak, vagy az a 2 milliárdos útfelújítás, amit Lázár János jelentett be Lázár János szombathelyi látogatása bővelkedett ígéretekben, kiderült, hol tart a körmendi és kőszegi gyorsforgalmi utak ügye January 23. 15:53 nemrég.
Ide tartozik az az 500 millió is, amit a Volánbusszal szemben fennálló tartozásból elengedtek, és Illés szerint az a pénz is, amit a rezsitámogatás következtében a szombathelyiek megtakarítanak.
Sok a bizonytalanság
A képviselő úgy vélte, tavaly választási költségvetést alkotott meg a városvezetés, hiszen sokkal több pénz jutott a városi sajtóra, amiből most visszavesznek. Megjegyezte, az önkormányzati cégeknél még most sem húzzák össze a nadrágszíjat.
Danka Lajos (Mi Hazánk), civilben közgazdász szerint a költségvetés szakmailag magas színvonalú, de vannak benne bizonytalanságok. Ilyen az, hogy nincs tartalék, hogy nem tudni, milyen ingatlanokat adnak el egymilliárd forintért. Szerinte a város fejlődéséhez forrásokra van szükség, források nélkül nincs fejlődés.
Felidézte, hogy a rendszerváltás után az önkormányzatok sok feladatot kaptak, de ehhez pénzt is adott az állam. Azóta mindent központosítottak, államosítottak, és a kormány a korábbi önkormányzati pénzeket adja vissza, nem is teljes egészében. Ami az önkormányzatok lehetőségeit korlátozza.