A szombathelyi Vásárcsarnok rossz állapotban van - ezt mondják ki az előzetes műszaki felmérések. Mivel az alapterület nagy, ezért megemelték a fejlesztési keretösszeget, az 1 milliárd 225 millió forintos a forráskeretről várhatóan bruttó 2 milliárd 301 millió forintra emelték. Ebből azért már össze lehet hozni valami jót, ha tényleg minden fillér oda kerül, ahova kell.
Koncepciós javaslatot is csinált a Savaria Városfejlesztési Kft. a felújításról, a már megemelt összeggel számolva. A tervezet szerint ez egy értéknövelő felújítás, ami a vidék helyi élelmiszeripari termékeinek piacra juttatására és a belváros vonzerejének növelésére hivatott. Az ebben kijelölt "akcióterület" a Gazda Áruház tömbjével nem számol, de a tulajdonossal tárgyalnak az együttműködésről (ennek lehetőségei, eredményei a júniusi közgyűlésen lesznek ismertetve.
2,3 milliárdnyi indoklás
Jelenleg a piac környezete parkoló autóktól zsúfolt, a megközelítés nehézkes. Mivel a lakótelepen élők között is egyre több az autótulajdonos, így az épületek alatt elhelyezett garázsok kevésnek bizonyulnak, annál is inkább, hogy sokat üzletté alakítottak át. Így a környéken lakók is kénytelenek a piac parkolójában megállni, ezáltal piaci napokon a parkolók kevésnek bizonyulnak, különösen a szabadnapokon, szombaton délelőttönként érzékelhető ez.
Szintén problémát okoz, hogy az üzletek/árusok rakodóhelyei és a vásárlóközönség parkolóhelyei nem különülnek el. A teherautós, autós, kerékpáros és gyalogos közlekedés gyakorlatilag ugyanott történik, ami meglehetősen balesetveszélyes. Meg kell még említeni, hogy a piacra járók közül sokan kerékpárral közlekednek, viszont ezek (esetleg fedett) tárolása nem megoldott. A vizsgált területen növényzet alig található, a meglévők meglehetősen elhanyagoltak.
Problémás a terület megközelítése, problémás a terület elhagyása. A túloldali lakótelep lakói a piacterületnek csak a hátrányaiból részesülnek: A városközpont kiemelt forgalmú kivezető útjainak találkozása egyik oldalról, másik oldalról a kiszolgáló funkciókkal feléjük forduló piac a maga összes hátrányával (parkolók, és a feltöltés zaj-, hang-, szag-, és vizuális hatásai).
Mindezek ellenére, bár forgalmát lecsökkentették a városszéli bevásárló központok, a piac működik, mérsékelten bár, de nyereséges. Ez azt jelenti, hogy erre a tevékenységre igény van itt.
Ez még csak terv, de soroljuk mi mindent tartalmazna a felújítás, akár le is bonthatják a hátsó csarnokot
Első csarnok:
Hátsó csarnok:
Közvetlen környezet:
Mivel még egyelőre csak bizottság elé került a dolog és a heti közgyűlésen fogják tárgyalni, ezért nem tudni, hogy milyen megoldást találtak ki arra, hogy a felújítás alatti (maximum 3 évben) hogyan üzemelne a Vásárcsarnok.
Projekt előkészítési költségek (tervezés, üzleti terv, CBA, közbeszerzés) | 127 millió forint |
Építési beruházás költségei | 1 milliárd 986 millió 300 ezer forint |
Egyéb költségek (pr. men., nyilvánosság, műszaki ellenőrzés) | 78 millió 320 ezer forint |
Tartalék | 115 millió 50 ezer forint |
A pályázat várhatóan nem éri el a 100%-os támogatási intenzitást, mert a pályázati felhívás értelmében a támogatott tevékenységek egy része ún. állami támogatásnak minősülő jogcímen kaphat támogatást. Ezért költség-haszon elemzést (CBA) kell készíteni, melynek eredménye függvényében, annak Támogató általi elfogadását követően kerülhet megállapításra a végső (100%-nál alacsonyabb) támogatási intenzitás.
Amennyiben az adott tevékenységet illetően a támogatási intenzitás nem éri el a 100%-ot – a pályázati felhívás alapján - önrész biztosítása szükséges. A támogatási kérelem benyújtásakor nem szükséges terveket, megvalósíthatósági tanulmányt mellékelni, ezeket a dokumentumokat elégséges a támogatási szerződés hatályba lépését követő 18 hónapon belül benyújtani. Fenntartási kötelezettség: projekt befejezésétől számított 5 év.