“Fogy a magyar” - halljuk már szinte mindenhonnan. A magyar népesség valóban csökkent az elmúlt évtizedek során és ez a folyamat Szombathelyt sem kíméli. Ugyanakkor a környező településeken (az egyszerűség kedvéért 14 közeli várost és községet választottunk ki) mégis növekedett a lakosság száma. De arányban áll ez a szombathelyi csökkenéssel? Megnéztük, sőt ennél részletesebben is ábrázoltuk a népességi adatokat.
Először is a KSH “Helységnévtárából” származó adatok felhasználásával egy Excel-táblázatba rendeztük - az ezredfordulótól ötévenként számolva - Szombathely és a környező települések lakónépességének számát, plusz a tavalyi adatokat is hozzácsaptuk. Ehhez társult továbbá:
hogy inkább nőtt vagy csökkent a lakosság,
A vizsgált települések: Táplánszentkereszt, Vép, Söpte, Gencsapáti, Perenye, Sé, Torony, Nárai, Nemesbőd, Bozzai, Gyöngyösfalu, Balogunyom, Salköveskút, Ják és a megyeszékhely, Szombathely. Az előbb felsorolt településeket (mínusz Szombathely) agglomeráció néven egyesítettük a legutolsó sorban.
A táblázatot tanulmányozva a következő tanulságokat vonhatjuk le:
Talán ez az utolsó adat a legfontosabb információ.
Tételezzük fel, hogy csak az az 1199 ember hagyta végleg itt akkor Szombathelyt és a többi agglomerációba költözött. Ez azt jelentené, hogy 2010 és 2015 között Szombathely lakosságának a 2 százaléka tűnt el. Ez megegyezik az országos szintű változással, 2010-ben a lakosság száma 100 140 000 volt, 2015-re viszont 9 855 571. Öt év alatt 158 429 ember tűnt el, ami szintén két százalékos csökkenést jelent.
Ráadásul nem állíthatjuk azt sem, hogy az 1583 emberből mindenki Szombathelyről költözött ki.
A sok információ feldolgozásában talán segítségünkre lehet az, ha az adatokat grafikonokon ábrázolva is megmutatjuk. Az ábrákat a Flourish nevű grafikonkészítő alkalmazás segítségével készítettük és innen is ágyaztuk be őket, de mivel ezek nem feltétlenül minden eszközről látszanak rendesen, ezért képek formájában is beszúrtuk őket.
I. A Szombathelyen és az agglomerációban élők egy ábrán
A lila hasábok az agglomerációban élők számát, míg a kék vonal a Szombathelyen élők számát ábrázolja.
2000 és 2010 között Szombathely lakossága fokozatosan csökkent, míg az agglomerációkban élők száma ezzel párhuzamosan nőtt. 2015-re mindkettő bezuhant, majd 2020-ra együtt nőttek, 2023-ra pedig szintén közösen csökkentek.
Szombathelyen a legnagyobb lakosságcsökkenés 2010 és 2015 között következett be, amikor 1572 ember tűnt el a városból. Az is érdekes, hogy míg 2010-ig a két szám ellentétes irányba változott, 2015-től már együtt mozgott.
II. A külső településeken élők számának változása
A második ábrán a környező települések lakosságának a változását ábrázoltuk az évek során egy területdiagramon. A területdiagramon időbeli változások ábrázolhatók, aminek segítségével a figyelem a trend mentén az összegre irányul. Az ábrázolt értékek összegének megjelenítésével a diagram a részek és az egész viszonyát fejezi ki.
Ez a diagram leginkább azt ábrázolja jól, hogy melyek a legnagyobb és melyek a legkisebb települések a környéken. Az agglomerációs településeken élők eloszlását viszont nehezen lehet belőle kivenni, de szerencsére erre is van ábránk.
III. A környező településeken élők eloszlása
Az utolsó ábrán több “fánkdiagram” található. Itt egy karikán ábrázolva tekinthetjük meg, hogyan oszlanak el az emberek a környező településeken. A beágyazott ábrán a bal felső sarokban található kört jobbra húzva előre haladhatunk 2000-től 2023-ig, míg a háromszögre kattintva magától indul el ez a folyamat.
Amennyiben ez a grafikon nem jelenne meg önnek, lentebb galériában megtekintheti a diagramokat.
Az időben előre görgetve láthatjuk például azt, hogy 2005-re Sé lakossága hirtelen kb. 1000-ről 1300-ra ugrik. Lassan végighaladva az időben jól látszik, ahogy egyes települések lakossága nő vagy csökken és az általuk elfoglalt hely mérete eszerint szorul vissza vagy terjed ki a grafikonon.