Mint ismert, a Fidesz és a kormány alkotmány-, pardon alaptörvény-módosítást akar, amivel bevezetné a terrorveszély-helyzet fogalmát. Ezzel parlamenti felhatalmazás és ellenőrzés nélküli jogosítványokat adna a kormánynak, többek között arra, hogy rendkívüli állapothoz hasonló intézkedéseket vezethetne be.
Nem tudni, mikor is van terrorveszély-helyzet
Megkérdeztünk egy jogászt, mi a szakmai véleménye erről, de ő annyit mondott, ez nem jogi, hanem politikai kérdés. Jogilag viszonylag egyszerű a helyzet, hiszen a nyilvánosságra került tervezet részletesen szabályozza, milyen lépéseket tehet meg a kormány, ezeket alul, keretben olvashatják. Jogi szemmel viszont az egész alapjánál van a gond.
A belengetett intézkedéseket akkor lehet meghozni, ha fennáll a „terrorveszély-helyzet”. Azt viszont nem határozták meg, mit is takar ez pontosan. Magyarul, a kormány bármikor kijelentheti, hogy terrorveszély-helyzet van, és jöhetnek a szigorítások.
A Fidesz politikusai persze magyarázzák a dolgot, és innentől már a politika területén evezgetünk. Az általuk felhozott példák ugyanis nem adnak kellő alapot például a média korlátozására, vagyonok zárolására, kitelepítésekre, márpedig ezek is benne vannak a tervezett intézkedések között. Volt, aki
a röszkei kődobálást
Helyszíni tudósításunk a röszkei összecsapásról
2015.
September
16.
15:50
, volt, aki
a Keleti pályaudvaron tavaly nyáron kialakult helyzetet
Ilyen volt ma a szombathelyi IC-vel megérkezni a Keletibe
2015.
September
03.
14:00
hozta fel példának.
Tudatos folyamat vége
Ezek azonban nem veszélyeztették az országot, lokális, és alapvetően a hatóságok elhibázott intézkedései miatt kialakult esetek voltak. Márpedig – a Fidesz nyilatkozatai alapján – ha akkor már létezett volna a terrorveszély-helyzet fogalma, akkor be is lehetett volna vezetni azt. És, mondjuk, korlátozták volna az internetforgalmat, ellenőrizték volna a postai és elektronikus levelezést, és zárolták volna azok bankszámláit, akik segítő szándékkal mentek ki a Keletibe.
Érdemes egy pillantást vetni a kormány pár napja indított kampányának plakátjaira is. Ezeken a baloldali pártokat vádolják azzal, hogy nem akarják megvédeni az országot a terroristáktól. És innen csak egy lépés, hogy ha politikailag szükségesnek érzik, a kormány elrendeli a terrorveszély-helyzetet, és betiltja a baloldali pártokat, vezetőik ellen eljárást indítanak, elhallgattatják a kevés még létező és nem kormánypárti médiát, ellehetetlenítenek cégeket, vállalkozásokat, lezárják a határokat, és akár munkatáborokat állítsanak fel.
Utólag végiggondolva tisztán látszik a folyamat, ami kezdődött tavaly év elején, amikor Orbán Viktor kijelentette, hogy a menekültek veszélyt jelentenek, aztán végigvitték a riogató kampányt, hagyták kóborolni a menekülteket az országban, hadd ijedjenek meg tőlük az emberek, napokon át táboroztatták őket a köztereken, innen már közel volt, hogy a menekülteket összemossák a terroristákkal.
Semmi sem állíthatja meg őket
Az események is a kezükre játszottak, és hiába az ellenzéki és civil tiltakozás, úgy tűnik, a Fidesz eltökélt abban, hogy megszerezze azokat az eszközöket, amelyek segítségével hatvan nap alatt letarolhatják az országot, és utána már hátradőlhetnek, hatalmuk hosszú időre biztosítva van. A kritikus hangok elnémítása pedig megint csupán akarat kérdése.
A Jobbik először támogatta, aztán ellenezte az alaptörvény ezen módosítását. Alapvetően egyetértenek a Fidesz kezdeményezésével, de a kormány helyett az Országgyűlés négyötödös felhatalmazásához kötnék a különleges intézkedések bevezetését. A hatvan napos időtartamot pedig harminc napra csökkentenék, aminek meghosszabbításához szintén a képviselők szavazataira lenne szükség. Mai sajtótájékoztatójukon kijelentették, várják a kormány meghívóját egyeztetésre.
Az LMP szerint az alaptörvény már most is hatékony védelmet nyújt a terrorfenyegetettség ellen, de hajlandóak lennének tárgyalni a módosításról, ha kormány elárulná, hogy milyen veszélyről tud, ami indokolja a változtatásokat. A párt újra beterjeszti a korábban már benyújtott büntető törvénykönyv módosítását kezdeményező javaslatát, ami a jelenleginél hatékonyabban tiltaná terroristacsoportok szervezését, és elősegítené az országon áthaladó terroristák hatékonyabb kiszűrését is. Az LMP keddre egyeztetésre hívta a Jobbikot és az MSZP-t, hogy közösen lépjenek fel, de egyik ellenzéki párt sem fogadta el a meghívást.
A többi párt ellenzi a módosítást, de a Fidesznek elég, ha az országgyűlésben két-három szavazatot kap más frakcióktól, és ez eddig több esetben sikerült is nekik.
A javaslat alapján a kormány terrorveszélyhelyzetben: