Egyre több panaszkodnak arra, hogy komoly összegeket csaltak ki tőlük duguláselhárítással foglalkozó csalók - írja a Telex. A lap több károsulttal is beszélt, így szépen kirajzolódott, hogyan is működik a csalás, illetve még az is kiderült számukra, hogy nagyjából kilenc olyen cég vagy egyéni vállalkozó működik jelenleg az országban, aki ilyen csalásokkal foglalkozik.
Az egyik történetben szereplő károsult is egy eldugult cső miatt hívott egy duguláselhárító céget, mely egyébként igényes honlappal rendelkezett, laikusok számára egészen sok hasznos információt tartalmazott, így aztán át is ment a szűrőjén. Miután felhívta őket, a szerelők néhány órán belül meg is érkeztek, és nagyjából egy óra alatt végeztek is. Ekkor azonban egy 414 655 forintos végösszeget közöltek vele.
Ez a 25 ezer forintos alapdíjból és a kitakarított cső hossza alapján kiszámolt, folyóméterenként 16 500 forintba kerülő takarítási díjból állt össze. A szerelők azt állították, hogy nagyjából 18 méternyi csövet takarítottak ki, így jött ki a 326 500 forintos munkadíj, amihez még a 27 százalékos áfát hozzáadva kapjuk meg a több mint 400 ezer forintos végösszeget.
Mivel a cég jelezte, hogy a biztosító fizeti az összeget, így a fizetés után be is nyújtotta a számlát a biztosítónak, néhány napon belül pedig megérkezett a pénz a számlájára, csakhogy a cégnek kifizetett összegnek csak a töredéke, a lakásbiztosítás által fedezett 50 ezer.
A történetek általában ehhez hasonlóak, habár van, aki számlát nem kap, más pedig, ha nem tud fizetni készpénzzel, akkor elkísértik az ATM-hez. Akad persze olyan is, amikor nem 400, hanem egyből 700 ezer forintos számlát kap az ügyfél, igaz ezt sikerült végül félmillió forinttal lealkudni.
A károsultak közül néhányan persze feljelentést is tettek, azonban a rendőrség elutasította a feljelentésüket, „mivel a feljelentett cselekmény nem bűncselekmény”. A rendőrség szerint a túlárazás miatti panaszt polgári peres úton lehet érvényesíteni, ez azonban 2-3 évig is elhúzódik.
A reális ár egyébként egy fél órás munkáért 25 ezer forint lenne, de egy bonyolultabb, akár másfél órás takarításért is maximum 40 ezer forint - jelezte a lapnak egy szakember.
A lap még felhívja a figyelmet arra, hogy a csaló vállalkozások honlapjai ugyan különböznek, azonban az azokon szereplő szövegek szó szerint megegyeznek. Emellett egyik oldalon sem lehet találni a weboldalhoz tartozó cégről információkat, akár a tulajdonos nevét, akár a cég cégjegyzék- vagy adószámát, mindegyiknél csak egy telefonszám és egy emailcím van feltüntetve. Ugyanakkor a károsultak beszámolói alapján az is egyértelmű, hogy a vállalkozói kör összetétele folyamatosan változik, az érintettek rendre szüntetik meg a cégeiket, és hoznak létre újakat.